Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaZaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania

 

Dążenie do uzyskania idealnej sylwetki, ale też problemy z samoakceptacją, kompleksy i uwarunkowania genetyczne są powodami, dla których dzieci i nastolatki cierpią z powodu zaburzeń odżywiania. Anoreksja i bulimia zbierają swoje żniwo głównie wśród młodych, ale dotykają też osoby dorosłe. Bardzo często trudno jest zdiagnozować, a następnie pokonać problem samemu bez profesjonalnej pomocy psychologicznej.

 

Najczęściej przyczyna powstawania zaburzeń odżywiania jest niewinna i zaczyna się od chęci zrzucenia kilku kilogramów, po to, by zaakceptować siebie lub wpisać się w obowiązujące kanony piękna. Zdarza się, że od niewinnej diety można przejść do obsesyjnego liczenia kalorii, ciągłego kontrolowania masy ciała czy analizowania kształtu swojej sylwetki. Poznajmy przyczyny zaburzeń odżywiania, nauczymy się rozpoznawać niepokojące sygnały i wreszcie dowiedzmy się, jak wygląda leczenie anoreksji czy bulimii.

Niepokojące sygnały problemów z odżywianiem

Dzieci i młodzież, podobnie jak dorośli mają swoje ulubione smaki. Po niektóre potrawy sięgają chętniej niż po inne, co jest całkowicie naturalne. Nie ma też nic niepokojącego w sytuacji, w której osoba dojrzała decyduje się przejść na dietę, żeby zrzucić nadprogramowe kilogramy i popracować nad swoją sylwetką. Problem zaczyna się wtedy, gdy życie kręci się wokół jedzenia, liczenia kalorii, uporczywego odmawiania przyjmowania posiłków, kłamstwa, a nawet zwracania przyjętych pokarmów.

 

Sygnałami, które powinny wzbudzić niepokój u osób z otoczenia chorego są:

  • zmiany w zachowaniu, tj. unikanie wspólnych posiłków, wymawianie się od jedzenia,
  • utrata masy ciała,
  • zaprzeczanie, że się jest na diecie, podczas gdy obsesyjnie liczy się wszystkie przyjmowane kalorie,
  • ciągłe niezadowolenie ze swojego wyglądu, doszukiwanie się mankamentów,
  • nagłe zainteresowanie aktywnością fizyczną i wyczerpujące ćwiczenia,
  • stałe krytykowanie swojego wyglądu, szczególnie zwracanie uwagi na tłuszcz.

Chowanie jedzenia oraz ciągłe skarżenie się, że „nie jestem głodny” powinny zaalarmować rodziców. Czasem to po prostu faza na niejedzenie, która mija, ale często objaw poważniejszego problemu związanego z jadłowstrętem.

Przyczyny zaburzeń odżywiania

Bardzo często zaburzenia odżywiania idą w parze z innymi dysfunkcjami czy chorobami, a nawet mogą być eskalowane w wyniku uwarunkowań genetycznych. Trudno jednoznacznie wskazać przyczynę, dla której chory wybiera głodówkę. Oprócz oczywistych argumentów, jak zrzucenie nadprogramowych kilogramów czy chęć wymodelowania sylwetki, powody są również inne. Kompleksy, chęć zwrócenia na siebie uwagi, ucieczka od innych problemów, kłopoty z samoakceptacją i odnalezieniem się wśród rówieśników, pragnienie dopasowania swojego wyglądu do obowiązujących standardów to tylko niektóre z nich.

 

W naszym gabinecie psychologicznym dla mieszkańców Wołomina i okolic poddajemy pacjentów wywiadowi i tworzymy dla nich indywidualnie tzw. model biopsychospołeczny. Uwzględniamy w nim wiele czynników mogących wpływać na występowanie oraz przebieg zaburzeń. To m.in. aspekty osobowościowe, społeczne, środowiskowe, kulturowe, psychologiczne oraz biologiczne. Postawienie trafnej diagnozy i podjęcie terapii wymaga szerokiego spojrzenia.

 

Leczenie zaburzeń odżywiania

Kiedy u pacjenta zostanie zdiagnozowany problem, wówczas możemy podjąć się leczenia zaburzeń odżywiania. Podejmujemy psychoterapię, która czasem musi być wsparta przez działania somatyczne – pacjenci, którzy do nas trafiają często są w złej formie psychicznej i fizycznej. Organizm musi nabrać sił do walki z chorobą, stąd tak ważne jest wykonanie badań, zmiana diety, uzupełnienie niedoborów i dostarczenie cennych składników odżywczych.

 

Szybkie działanie jest bardzo ważne, jeżeli zależy nam na zahamowaniu postępów choroby, a także uniemożliwienie jej siania spustoszenia w organizmie. Długie niedożywienie może bowiem skutkować problemami kardiologicznymi, zaburzeniami płodności, osłabieniem mięśni oraz kości, gwałtownymi zmianami nastrojów.

 

Zawsze, podejmując osobę chorą staramy się ustalić przyczynę zaburzeń odżywiania, z którymi się boryka. Często jest to popularna anoreksja czy bulimia, ale równie często problem jest bardziej złożony. Permanentny brak apetytu, bóle żołądka czy wymioty mogą świadczyć również o zaburzeniach hormonalnych i chorobach układu pokarmowego, w tym celiakii czy wrzodach.

Leczenie anoreksji

Kiedy ustalimy, że problemem u chorego są zaburzenia odżywiania o podłożu psychologicznym, wówczas możemy podjąć się leczenia anoreksji. Ta choroba to tzw. jadłowstręt psychiczny, który sprawia, że pacjent uznaje się za osobę wręcz obrzydliwie otyłą. Czuje niechęć sam do siebie, dąży do perfekcyjnego wyglądu, lecz nigdy nie jest zadowolony z rezultatów, nawet gdy waży już bardzo mało.

 

Obsesyjnie liczy kalorie, unika konkretnych pokarmów, ciągle kontroluje masę ciała. Z czasem takie działania prowadzą do znacznego osłabienia organizmu, które przejawia się w wypadaniu włosów, łamliwości paznokci, kruchości kości, zanikiem miesiączki u kobiet.

 

Niestety anoreksja jest obecnie jedną z najgroźniejszych chorób psychicznych. Prowadzi do wycieńczenia fizycznego i psychicznego, bardzo często skutkuje samobójstwem. Pacjentowi może towarzyszyć szereg innych zaburzeń, jak choćby depresja czy stany lękowe. Leczenie jest trudne, wymaga czasu i poświęceń, ale im szybciej podjęte tym większa szansa na całkowite wyzdrowienie.

 

Leczenie bulimii

Napadowe jedzenie, wręcz obżeranie się, a następnie wywoływanie wymiotów i zwracanie treści żołądkowych – leczenie bulimii zaczyna się od ustalenia jej przyczyny i zmiany w sposobie myślenia chorego. Objada się on niemal bez kontroli, by następnie przeczyścić organizm różnymi metodami. Stosuje m.in. lewatywę, wywołuje torsje, stosuje środki moczopędne i przeczyszczające, bardzo intensywnie ćwiczy. W wyniku tych działań nie tylko traci na wadze, ale też pozbawia organizm cennych składników potrzebnych do życia. Zaburzona zostaje równowaga elektrolitowa, pojawiają się niedobory sodu czy potasu, mogą nasilać się problemy sercowe lub inne prowadzące do osłabienia całego organizmu.

 

 

 

 

 

Zaburzenia odżywiania u dzieci

Niestety obecnie zaburzenia odżywiania u dzieci są dużym problemem. Pojawiają się równie często, jak u dorosłych i mogą mieć negatywne skutki dla rozwoju młodego organizmu. Mogą zacząć się całkiem niewinnie już u kilkulatków, ale wtedy zazwyczaj nie są niczym niepokojącym, a raczej świadczą o prawidłowym rozwoju dziecka, które poznaje nowe smaki i odkrywa własne preferencje. Problem wybiórczości pokarmowej czy wręcz odmowa spożywania posiłków nasila się szczególnie w wieku nastoletnim. To wtedy młodzież (najczęściej dziewczęta) podejmuje szereg radykalnych i celowych działań, które mają na celu obniżenie masy ciała i ogólną poprawę wyglądu. Co powinno wzbudzić szczególną czujność rodzica?

  • dziecko ma zaburzony własny obraz – nie mówi o sobie pozytywnie, stale krytykuje swój wygląd, wyszukuje mankamenty, ma wiele kompleksów, obsesyjnie zwraca uwagę na swoją wagę,
  • nastolatek ogranicza ilość przyjmowanych posiłków, rezygnuje ze wszystkiego co uznaje za kaloryczne i niezdrowe, je rzadko i mało, chowa jedzenie, kłamie na ten temat,
  • stosuje środki przeczyszczające lub moczopędne,
  • wymiotuje po posiłkach (sam wymusza torsje),
  • cierpi z powodu zaburzeń hormonalnych.

Oczywiście młody człowiek w wielu swoich działaniach jest ostrożny i nie afiszuje się z wymiotami czy przyjmowaniem środków przeczyszczających. Stąd kontrola i pilnowanie w tej sytuacji leżą po stronie troskliwego rodzica, który powinien natychmiastowo zareagować, widząc, że nawyki żywieniowe dziecka drastycznie się zmieniły, podobnie jak jego wygląd czy zachowanie.

Pomoc psychologa w leczeniu zaburzeń odżywiania dla mieszkańców Wołomina i okolic

Osoby, które kwalifikują się do leczenia zaburzeń odżywiania mogą skorzystać z pomocy psychologa z Kobyłki. W naszym gabinecie psychologicznym Spokój w Głowie stosujemy różne metody, w tym terapię poznawczo-behawioralną, która często przynosi bardzo pozytywne rezultaty. W zależności od skali problemu, wieku pacjenta oraz postawionej diagnozy możemy też wdrożymy odpowiednią terapię, dostosowaną do potrzeb pacjenta. Pod naszą opieką znajdują się pacjenci w każdym wieku, wymagający leczenia bulimii lub anoreksji, którzy chcą odzyskać swój dawny wygląd i zacząć nowe życie.