Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogCzym się różni dezodorant od antyperspirantu?

Czym się różni dezodorant od antyperspirantu?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Białe plamy na koszulce w okolicy pach, a także nieprzyjemnych zapach wydobywający się z tamtych okolic to znak, że powinniśmy zainwestować w dobry dezodorant lub antyperspirant, który pomoże nam pozbyć się tego problemu. Widząc jednak na sklepowych i aptecznych półkach ogrom tego rodzaju produktów, większość z nas ma niestety problem z doborem odpowiedniego specyfiku. Co warto zatem wiedzieć o dezodorantach i antyperspirantach przed ich zakupem?

Dezodorant a antyperspirant

antyperspirant

Wielu osobom wydaje się, że dezodoranty i antyperspiranty to produkty, które mają to samo działanie, jednak nic bardziej mylnego. Dezodorant to produkt, który pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu spod pach, natomiast antyperspirant walczy z nieco innym problemem, czyli z wilgotnością. Warto w tym miejscu podkreślić, że nasz pot owszem jest mokry, ale nie ma żadnego zapachu. Skąd zatem bierze się nieprzyjemny zapach pod naszymi pachami? To wina bakterii żyjących pod naszą skórą, które w kontakcie z powietrzem sprawiają, że zaczynamy odczuwać brzydki odór.

Jak działa antyperspirant a jak dezodorant?

Jak zostało wspomniane powyżej dezodorant to produkt, którego główną rolą jest ukrywanie nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się spod pach, a więc odświeżenie tej okolicy. Niestety jego działanie nie jest długotrwałe, ponieważ już po kilku godzinach słabnie, przez co musimy stosować go kilka razy dziennie, ciesząc się tym samym ładnym zapachem. Z kolei antyperspirant z uwagi na zawarte w nim substancje pomaga ograniczyć problem nadmiernego pocenia się i w odróżnieniu od dezodorantu znacznie dłużej działa, nawet przez 24 godziny. Głównym składnikiem tego produktu kosmetycznego są związki aluminium (glin), które poprzez wchłonięcie się w skórę, zatykają na pewien czas gruczoły potowe, przez co mniej się pocimy.

Jakie rodzaje antyperspirantów możemy znaleźć w aptekach?

Antyperspiranty dzieli się głównie w zależności od tego w jakiej formie występują. Z tego też względu można wyróżnić antyperspiranty w sprayu, sztyfcie, w kulce oraz w kremie. Czym jednak różnią się one między sobą? Antyperspiranty w sprayu cieszą się największą popularnością, jednak nie są polecane osobom, które mają wrażliwą skórę, ponieważ zawierają w swoim składzie alkohol. W aptekach można jednak bez problemu zakupić kosmetyki pozbawione tej substancji, jednak zawierają one tal, który może niestety pozostawić na koszulce białe ślady niewyglądające zbyt estetycznie. Antyperspiranty w sztyfcie sprawdzają się idealnie w trakcie podróży, ponieważ mają kompaktowy rozmiar i nie ma ryzyka tego, że się wyleją. Kolejną grupą antyperspirantów są specyfiki w kulce, które podobnie jak te w sztyfcie mają małe rozmiary i nie kruszą się na skórze, jednak ich pozostałości mogą po zastygnięciu sypać się z samego produktu. Oprócz tego mają stosunkowo długi czas wysychania, dlatego też nie powinny po nie sięgać osoby, które są zabiegane. Ostatnim rodzaje produktów pod pachy są antyperspiranty w kremie, które odznaczają się przede wszystkim delikatnością, przez co idealnie sprawdzają się u osób z wrażliwą skórą (mają z reguły delikatny zapach lub są bezzapachowe).

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!