Hipochondria
Hipochondria – podstępne zaburzenie somatoformiczne
Choć jeszcze do niedawna osoby przesadnie użalające czy litujące się nad sobą i doszukujące się chorób lub zaburzeń w swoim organizmie były traktowane z przymrużeniem oka, dzisiaj nikt już nie kwestionuje istnienia hipochondrii. To określenie medyczne, które dotyczy zmagających się z nerwicą krótko- lub długofalową.
Hipochondria odnosi się do nieprawidłowości psychosomatycznych – takich, w których cierpi zarówno duch jak i ciało. Ze względu na złożoność dolegliwości rzadko kiedy udaje się samodzielnie rozpoznać czy zwalczyć ten problem. Znacznie lepsze rezultaty można osiągnąć po konsultacji psychologicznej, w której z pacjentem zostanie przeprowadzony wywiad. Na podstawie uzyskanych informacji oraz zapoznania się z historią choroby psychoterapeuta z Wołomina ustali sposób leczenia. Efekty psychoterapii zazwyczaj przychodzą szybko i znacząco poprawiają jakość życia.
Hipochondria – co to?
Hipochondria dotyczy sytuacji, w której dana osoba odczuwa dolegliwości bólowe w całym ciele lub jego konkretnych partiach. Zazwyczaj ból jest wyimaginowany lub przesadzony, a nawet najmniejszy dyskomfort urasta w oczach chorego do rangi ogromnego cierpienia. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, a celem jest często (nawet podświadomie) chęć zwrócenia na siebie uwagi, wymuszenia większego zainteresowania swoją osobą, sprawdzenia, jak zachowają się bliscy w obliczu ewentualnej choroby. Skąd się to bierze?
Przyczyny hipochondrii
Przyczyn hipochondrii należy upatrywać się w niepowodzeniach życiowych – często porażki osobiste, zawodowe, traumatyczne przeżycia dotyczące danej osoby lub jej bliskich powodują późniejsze zaburzenia. Ale nie tylko. Często bolączki, które według innych są wyolbrzymione, dla samego chorego mogą być olbrzymim dyskomfortem i negatywnie wpływać na rozmaite sfery życia. Zalicza się do nich np.:
- zaburzenie w odczuwaniu własnego ciała,
- niepewność, jaka towarzyszy osobom na etapie dojrzewania i przekwitania,
- niskie poczucie własnej wartości,
- stany lękowe – typ osobowości lękowej często ma zachwiane poczucie sprawiedliwości i podświadomie karze sam siebie za popełnione błędy.
Co gorsza, nawet wyniki badań czy lekarskie zapewnienia o dobrej kondycji i zdrowiu nie uspokajają pacjenta. Popychają go raczej do dalszych działań, a więc doszukiwania się innych problemów. Wynika to z tego, że obawy są bardzo silne i niemożliwe do obalenia racjonalną argumentacją – hipochondryk nie panuje nad swoimi lękami.
Hipochondrie zostały zaliczone jako silne stany lękowe, które podobnie jak inne zaburzenia o podobnym podłożu wymagają leczenia. Jeżeli badania rzeczywiście nie wykazują żadnych dolegliwości i dana osoba jest zdrowa na ciele, to można podejrzewać, że cierpi z powodu hipochondrii. W rozpoznaniu choroby, jak również leczeniu może pomóc doświadczony psychoterapeuta z Wołomina. To szczególnie ważne, gdy wraz z nerwicą występują inne poważne zagrożenia, jak choćby depresja.
Jak rozpoznać hipochondrię? Objawy
Hipochondrie możemy nazwać podstępnymi zaburzeniami. Dlaczego? Ponieważ są bardzo trudne do zdiagnozowania i, jak pisaliśmy wcześniej, wymagają zupełnego wykluczenia faktycznych chorób. Dopiero wtedy, gdy mamy absolutną pewność, że stan fizyczny pacjenta jest dobry, a szwankuje „jedynie” psychika możemy rozpocząć leczenie w formie psychoterapii. W gabinecie psychologicznym Spokój w głowie przyjmuje doświadczony psychoterapeuta mający wieloletnie doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu hipochondrii.
Zgłoś się do nas, jeżeli u siebie lub bliskiej osoby zaobserwujesz:
- niepokój, który ma charakter przewlekły i trudno zlokalizować jego przyczynę,
- odczuwanie dolegliwości bólowych całego ciała lub poszczególnych jego partii, choć wyniki badań i konsultacji lekarskich nie wykazują żadnych nieprawidłowości,
- mocną, przesadną koncentrację na własnym ciele – jego funkcjonowaniu, wysyłanych sygnałach, zmianach,
- paraliżujący lęk przed byciem chorym, słabym, unikanie na wszelkie możliwe sposoby ewentualnego zagrożenia lub przeciwnie, wystawianie się na ryzyko zakażenia.
- sięganie po dużą ilość farmaceutyków,
- obsesyjnie poszukują informacji o nowych chorobach, objawach, jakie dają, doszukują się ich u siebie.
Hipochondria daje niejednoznaczne objawy – lęk o swoje zdrowie i chęć zachowania dobrej formy i wigoru na długie lata towarzyszy wielu osobom. Jednak w sytuacji, gdy troska o samopoczucie i kondycję organizmu zaczyna być obsesyjna i sprawia, że przestajesz normalnie funkcjonować, a wszystkie Twoje myśli krążą wokół wyimaginowanych chorób, to znak, że nadszedł czas na konsultację ze specjalistą.
Leczenie hipochondrii
Leczenie hipochondrii podobnie jak innych zaburzeń na tle psychicznym wymaga dokładnego rozeznania problemu i zakwalifikowania chorego do terapii. Hipochondria ma zawsze głębsze podłoże – może nim być brak pewność siebie, egocentryzm, traumatyczne przeżycia z przeszłości oraz wiele innych. Trzeba je rozpoznać i pomóc choremu w uporaniu się z nimi. Ważnym elementem leczenia jest odwrócenie uwagi pacjenta od dokuczających mu myśli i skoncentrowanie uwagi na czymś innym, np. nowym hobby czy opiece nad zwierzęciem. Istotne jest wyzbycie się stresu i wyposażenie chorego w narzędzia, które pomogą mu komfortowo i spokojnie funkcjonować w normalnym świecie po zakończeniu leczenia hipochondrii.
Aby umówić się na spotkanie lub uzyskać więcej informacji, skontaktuj się telefonicznie, mailowo lub zarezerwuj wizytę przez kalendarz online.