Logopeda online dla osób dorosłych
Osoby dorosłe, które rozważają podjęcie terapii logopedycznej, w pierwszej kolejności (zazwyczaj) szukają specjalisty w obrębie swojego miejsca zamieszkania. Zdarza się, obecnie coraz częściej, że w trakcie swoich poszukiwań trafiają na informacje, że dany terapeuta oprócz terapii w gabinecie pracuje także jako logopeda online. Tutaj może zapalić się żarówka w głowie i wykiełkować pomysł, żeby spróbować zdalnej formy terapii logopedycznej. Oczywiście za tą myślą idzie lawina obaw o efektywność takiej terapii. Mało kto potrafi wyobrazić sobie jak w ogóle wygląda praca z logopedą przez internet. Postaram się odpowiedź na to pytanie. Zatem przejdźmy do konkretów…
Jak wygląda terapia logopedyczna online?
Jeżeli chodzi o samo podejście do terapii logopedycznej, to tak naprawdę rozmowa przez internet prowadzona jest dokładnie w taki sam sposób jak ta w stacjonarnym gabinecie. Na pierwszym spotkaniu (diagnostycznym) logopeda online przeprowadza wywiad z Pacjentem oraz opracowuje szczegółowy plan terapii logopedycznej. Na spotkanie diagnostyczne logopeda online może poprosić dodatkowo, aby Pacjent przygotował słomkę, szpatułkę laryngologiczną lub patyczek po lodach lub łyżeczkę, kubek z wodą, coś do jedzenia (np. bułkę lub banana), lusterko. Te akcesoria ułatwią logopedzie odpowiednią diagnozę.
Drugi temat to kwestia techniczna przeprowadzenia terapii logopedycznej przez internet. Logopeda online spotyka się z Pacjentem na jednym z dostępnych komunikatorów. Ważne, żeby przed spotkaniem ustalić dogodny sposób połączenia (oprogramowanie). Dzięki temu można sprawnie rozpocząć spotkanie i nie marnować czasu na technikalia. Pacjent powinien zadbać o stabilny dostęp do internetu oraz sprawne słuchawki z mikrofonem. Nie zaleca się korzystania z zestawów głośnomówiących oraz używania telefonu do rozmowy z logopedą. Zdecydowanie lepiej sprawdza się laptop z podłączonymi zewnętrznymi słuchawkami.
Czy terapia logopedyczna online jest efektywna?
Jak najbardziej jest efektywna. Pracuję jako logopeda przez internet od dłuższego czasu i naprawdę mam za sobą grono zadowolonych Pacjentów, którym pomogłam wyleczyć wady wymowy. Kluczem efektywności terapii logopedycznej jest nie to w jakiej formie ona się odbywa, a to jak bardzo Pacjent zmotywowany jest do pracy. Wprowadzanie zmian w codziennym funkcjonowaniu wymaga samodyscypliny. Pacjent od samego początku powinien być świadomy, że musi wykonywać zadania między zajęciami zalecone przez terapeutę. Co więcej, terapia powinna być prowadzona regularnie, ciągiem – przynajmniej raz w tygodniu. Dłuższe przerwy w terapii sprawiają, że efekty słabną i motywacja się zmniejsza.
Terapia w gabinecie czy logopeda online – co wybrać?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Znam osoby, które w zaciszu domowym nie są w stanie skupić się na „pracy” lub po prostu nie mają do tego przestrzeni. Wtedy terapia logopedyczna online odpada. Z drugiej strony jest wiele osób, dla których forma online terapii to jedyna opcja. Jakie to przykłady?
- Osoby bardzo zapracowane, które nie są w stanie wygospodarować czasu na dojazdy do logopedy
- Osoby, które mieszkają lub obecnie przebywają za granicą i chcą pracować nad wadami wymowy
- Osoby, które mieszkają z dala od dużego miasta i mają ograniczony dostęp do stacjonarnego logopedy
Świadomość osób dorosłych na temat możliwości korygowania problemów z wymową jest coraz większa. Wpływ mają na to chociażby profile logopedów w mediach społecznościowych oraz ich obecność na YouTube. Popularność tematu logopedii przekłada się na większe zainteresowanie terapią w gabinetach stacjonarnych oraz w formie online. Ja postrzegam to jako pozytywne zjawisko z terapeutycznego i społecznego punktu widzenia. Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się na temat terapii logopedycznej online – wejdź na stronę www.naukawymowy.pl