Psychodietetyk
Kompulsywnie jesz rzeczy niezdrowe lub zjadasz znacznie mniej, niż potrzebuje Twój organizm? W tym przypadku poradnictwo żywieniowe nastawione przede wszystkim na zmianę diety nie wystarczy. Trzeba skupić się na zaniedbywanych aspektach, które wpływają na zaburzenia odżywiania. Wówczas niezbędna jest pomoc dyplomowanego psychodietetyka, który oferuje porady żywieniowe połączone z terapią psychologiczną.
Czym zajmuje się psycholog żywienia?
Psychologia żywienia jest nauką, która zajmuje się relacjami człowieka z jedzeniem, Aby wyjaśnić i zrozumieć ten związek, psychodietetyk bierze pod uwagę emocje, zachowania, a także kontekst społeczny i relacje. Ten aspekt psychologiczny jest bardzo ważny zwłaszcza w kontekście poszukiwania odpowiedzi na przyczyny zaburzeń odżywiania takich jak anoreksja, bulimia lub chorobliwa otyłość. Psycholog dietetyk to także specjalista leczenia problemów związanych z jedzeniem i zaburzeniami percepcji sylwetki (wizerunku własnego ciała).
Psychologia żywienia oferuje strategie, koncepcje i teorie, które mają na celu wypracowanie pozytywnej relacji z jedzeniem. To podejście sugeruje, że jedzenie może być postrzegane jako barometr intymności, co oznacza, że sposób, w jaki jesz, jest oznaką tego, jak siebie kochasz. Dzięki narzędziom oferowanym przez tę dyscyplinę możesz uświadomić sobie własne przekonania na temat jedzenia i swojego ciała.
Psychodietetyk w Wołominie dla równowagi psychicznej i żywieniowej
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak Twoje emocje wpływają na jedzenie? Czy po ciężkim dniu w pracy objadasz się? Czy otwierasz lodówkę za każdym razem, gdy czujesz się znudzony? Masz problemy i jesz szybko, bez umiaru i z niepokojem? Ile razy, kiedy się martwisz lub boisz, nie możesz jeść lub jesz za dużo, bo jedzenie przynosi Ci ulgę?
Często zdarza się, że spożywanie pokarmów staje się strategią tłumienia nieprzyjemnych emocji, a z czasem zamienia w nawyk, który trudno porzucić. Jeśli szukasz psychodietetyka w Warszawie, to zapraszamy do poradni Spokój w Głowie położonej nieopodal Wołomina. Zgromadziliśmy najlepszych specjalistów z regionu, aby pomóc Ci zrozumieć związek między przekonaniami, myślami, emocjami i doświadczeniami stresu a wagą, obrazem ciała, dietą oraz oznakami i objawami patologii żywieniowych. Nasi psychodietetycy zawsze dobiorą najlepszy dla Ciebie model interwencji.
Psychodietetyka pojmuje człowieka jako istotę wielowymiarową. Dlatego nasi specjaliści integrują w całość to, co fizyczne, emocjonalne, umysłowe i duchowe. Choroby takie jak anoreksja lub bulimia są traktowane jako ekspresja lub biologiczna odpowiedź organizmu na brak równowagi, który może być umysłowy, emocjonalny, fizyczny lub połączony.
Psychodietetyk dziecięcy i dla dorosłych – komu może pomóc?
W psychologii żywienia znajduje się przestrzeń, która zapewnia wsparcie osobom dorosłym oraz dzieciom z zachowaniami lub zaburzeniami odżywiania takimi jak:
- otyłość,
- nadwaga,
- anoreksja,
- bulimia,
- zespół kompulsywnego (napadowego) objadania się,
- zespół nocnego jedzenia,
- ortoreksja (obsesja na punkcie zdrowej diety i zdrowego żywienia),
- bigoreksja (zaburzenie postrzegania własnego ciała w kierunku silnie umięśnionej sylwetki).
Psychodietetyk analizuje wszystkie czynniki, które zbiegają się w tych zaburzeniach, szuka źródeł problemów i oferuje profesjonalne podejście do choroby.
Pomoc psychodietetyka dla ciała i duszy
Jedzenie często staje się krótkotrwałym wzmocnieniem, aby przestać odczuwać stres, niepokój, strach, nudę, poprawić sobie humor itd. Po takim nieprzystosowawczym zachowaniu pojawiają się negatywne uczucia (wina, dyskomfort, złość, żal, zwątpienie), które znów kierują Cię do jedzenia, aby poczuć się lepiej. W ten sposób tworzone jest błędne koło, które prowadzi raz po raz do zarządzania emocjami w ten sam, dysfunkcyjny sposób, bez możliwości budowania własnych strategii. Wtedy niezbędna jest pomoc profesjonalnego eksperta psychologa-dietetyka, który zajmie się nie tylko cierpieniem ciała, ale i duszy.
Większość zaburzeń odżywiania charakteryzuje się:
- nadmiernym kontrolowaniem masy ciała,
- objawami lękowymi i depresyjnymi,
- cechami obsesyjnym,
- słabym funkcjonowaniem społecznym.
Niska samoocena, niepokój i smutek są również typowe dla osób z zaburzeniami odżywiania. Dlatego ważne jest, aby leczyć tego typu problemy w multidyscyplinarnym zespole złożonym z wyspecjalizowanych dietetyków i psychologów lub szukać pomocy właśnie u psychodietetyka.
Psychodietetyk w Wołominie – skontaktuj się już dziś!
W poradni psychologicznej Spokój w Głowie zajmujemy się pomaganiem pacjentom w poprawie ich relacji z jedzeniem poprzez psychoterapię i konsultacje dietetyczne. Sposób, w jaki ludzie odnoszą się do jedzenia, w wielu przypadkach odpowiada na to, jak się czują, czego potrzebują i co ich martwi. Naszym priorytetem jest, aby pacjent zrozumiał, co się z nim dzieje i dlaczego tak postępuje.
Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby znaleźć źródło cierpienia i przełamać dynamikę, która utrzymuje dany problem. Aby to osiągnąć, konieczne jest stworzenie podczas sesji terapeutycznej przestrzeni szacunku, zaufania i bliskości. Dlatego psychodietetyk w Wołominie, który pracuje w naszej poradni to profesjonalista z dużą dozą empatii.
Używając różnych technik i strategii, psycholog żywienia pomoże Ci zrozumieć Twoją obecną sytuację i uratuje przed popełnianiem tych samych błędów. W procesie terapii będziesz odgrywać aktywną rolę. Wszystko po to, aby na nowo odkryć dobre sposoby interpretacji swojej rzeczywistości, które są bardziej funkcjonalne, bez konieczności sięgania po nadmierne ilości żywności lub odmawiania jedzenia.
Specjalizujemy się w terapii nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci. Psychodietetyk dziecięcy w atmosferze zaufania i zrozumienia wspiera najmłodszych oraz młodzież we wspólnym poszukiwaniu narzędzi adaptacyjnych do osiągnięcia żywieniowej równowagi i odzyskania dobrego samopoczucia.
Poznaj naszych profesjonalistów, zadzwoń lub napisz i umów się na konsultację. Obiecujemy, że z psychodietetykiem osiągniesz najlepsze efekty poprawy stanu zdrowia.
Psychodietetyk w poradni psychologicznej Spokój w Głowie. Zobacz: