Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogTermin ważności recepty online – co należy wiedzieć?

Termin ważności recepty online – co należy wiedzieć?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Pacjent może uzyskać receptę na leki nie tylko na stacjonarnej wizycie u lekarza, ale również na odległość, ponieważ już od jakiegoś czasu funkcjonuje recepta online wystawiana po konsultacjach zdalnych. Jak jednak wygląda kwestia terminu ważności e-recept wystawianych za pośrednictwem Internetu? Jaki czas ma pacjent na wykupienie leków przepisanych online?

Co to jest recepta online i co trzeba o niej wiedzieć?

termin ważności recepty online

Wraz z wprowadzeniem e-recept zaczęły pojawiać się kolejne udogodnienia dla pacjentów, w tym między innymi możliwość korzystania z konsultacji z lekarzem na odległość. W czasie takich konsultacji lekarz może bez przeszkód przepisać potrzebne leki, a pacjent może je wykupić, nie posiadając wydruku papierowego recepty. W ten sposób funkcjonują właśnie e-recepty online, czyli recepty wystawiane przez lekarza w ramach zdalnych konsultacji medycznych. Jest to wygodne rozwiązanie dla tych pacjentów, którzy z jakiegoś powodu nie mają możliwości dostać się do lekarza stacjonarnie w dogodnym terminie, a pilnie potrzebują przyjąć leki.

Dzisiaj zamówienie recepty przez Internet nie jest trudne – wystarczy zgłosić się do podmiotu medycznego, oferującego konsultacje zdalne z lekarzem. Jest wiele stron, które umożliwiają wypisanie recepty online, a za przykład można postawić portal z konsultacjami zdalnymi NaszaRecepta.pl. Otrzymane zdalnie od lekarza e-recepty można zrealizować w każdej aptece, postępując dokładnie w ten sam sposób, co w przypadku realizacji e-recept otrzymywanych stacjonarnie. I w tym przypadku pacjent powinien pilnować, jak długo jest ważna e-recepta otrzymana online, gdyż przekroczenie jej terminu ważności równoznaczne będzie z brakiem możliwości wykupienia zapisanych na niej leków.

Jak długo jest ważna e-recepta wystawiona przez Internet?

Zarówno e-recepta otrzymywana stacjonarnie, jak i recepta online to dokumenty, które niczym się nie różnią – zarówno pod względem dopuszczalnego czasu realizacji, jak i sposobem wykupywania leków w aptece. Ważność e-recepty zależy od przepisanych na niej leków. Nie można zatem z góry zakładać, że każda recepta posiada ten sam termin ważności. Inna ważność dotyczy recept na standardowe leki, inna jest natomiast w przypadku antybiotyków, a jeszcze inną ważność mają recepty wystawione na preparaty immunologiczne.

Większość e-recept, które otrzymują pacjenci, ma ważność 30 dni od daty wystawienia lub daty „od dnia” wpisanej przez lekarza. W przypadku antybiotyków czas na wykupienie leków jest jednak krótszy i pacjent ma na to zaledwie 7 dni. Są również medykamenty, których recepty są ważne dłużej niż 30 dni – konkretnie dotyczy to e-recept na preparaty immunologiczne, które są ważne 120 dni. W szczególnych przypadkach lekarz może również wystawić pacjentowi e-receptę ważną 365 dni, jednak musi w tym przypadku zaznaczyć datę realizacji „do” oraz wypisać leki na nie dłużej niż 360 dni kuracji.

Zamówienie recepty przez Internet a jej realizacja – o czym nie można zapominać?

Jeśli pacjentowi zostanie wystawiona przez lekarza recepta online, należy pilnować daty jej ważności, w przeciwnym razie wykupienie leków zapisanych przez specjalistę nie będzie możliwe. Sama procedura wykupywania leków w aptece nie różni się natomiast od realizacji e-recept otrzymywanych stacjonarnie. Jeśli pacjent chce wykupić leki, korzystając z kodu czterocyfrowego e-recepty, musi pamiętać o konieczności podania numeru PESEL – jest to szczególnie ważne, jeśli wykupujemy leki w imieniu innej osoby (należy podać jej PESEL). Leki można wykupić również, okazując kod czterocyfrowy e-recepty.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!