Test temperamentu
Temperament to nic innego jak zbiór tendencji i cech, które determinują zachowanie jednostek. Obejmuje aspekty biologiczne, które są dziedziczone po członkach rodziny i regulowane wraz z różnymi aspektami indywidualności, na którą składają się otrzymane i przyswojone formy edukacji, osobiste doświadczenia, uczucia i wzorce mentalne. Rodzaj temperamentu można określić podczas analizy psychologicznej i testów.
Jakie są rodzaje temperamentu?
Pierwszym uczonym, który stworzył teorię wyjaśniającą ludzki temperament, był Hipokrates – uważany za ojca medycyny. Od tego czasu temperament stał się przedmiotem badań w kilku dziedzinach nauki, m.in. psychologii i filozofii. Uważany jest za wrodzony czynnik, który polega na tym, że każdy człowiek ma swój sposób postrzegania świata, rozwija umiejętności i tworzy własne wartości.
Hipokrates wyodrębnił i scharakteryzował cztery typy ludzkiego temperamentu, na których diagnozy psychologiczne skupiają się do dziś.
- Choleryk: charakteryzuje go wybuchowość, przywództwo, dominowanie i ambicja. Ci, którzy mają choleryczny temperament, mają dużo energii i świetne podstawy do pracy z dobrze ułożonymi planami. Ponadto są to osoby, które w praktyczny sposób radzą sobie z najróżniejszymi sytuacjami życiowymi, ale mogą być niecierpliwe i nietolerancyjne.
- Flegmatyk: cechuje go cierpliwość i spokój. Osoby o flegmatycznym temperamencie są doskonałymi obserwatorami i preferują rutynowe życie. Ciche otoczenie to dla nich prawdziwy raj. Są jednak niezdecydowane, często brakuje im elastyczności i odporności na krytykę.
- Melancholik: nieśmiałość, samotność i pesymizm to główne cechy tych, którzy mają temperament melancholijny. Są to osoby bardzo wrażliwe, które mają tendencję do introwertyzmu i ukrywania własnych uczuć. Ponadto wolą wykonywać zadania indywidualnie. Są bardzo lojalne, ale ich pesymizm często jest tak silny, że odbiera im ochotę na kontakty z innymi ludźmi.
- Sangwinik: osoby z takim temperamentem są bardzo otwarte i dobrze czują się podczas publicznych wystąpień. Przesadnie gestykulują podczas rozmowy i potrafią łatwo dostosować się do najróżniejszych sytuacji. Osoby o sangwinicznym temperamencie są dość optymistyczne i wrażliwe, ale mają skłonność do impulsywności i przesadnego reagowania na niektóre wydarzenia.
Nie wiesz, jaki masz temperament? Trudno Ci określić, do którego Ci najbliżej? Umów się na diagnozę u psychologa, który podczas wizyty przeprowadzi test na temperament i ustali Twój typ.
Test temperamentu – wybrane narzędzia
Tylko profesjonalnie przeprowadzony test z wykorzystaniem oryginalnych narzędzi psychologicznych, pozwala określić prawdziwy typ temperamentu. Do oceny tego wymiaru w gabinecie psychologa najczęściej wykorzystuje się jeden z trzech dostępnych kwestionariuszy.
- Kwestionariusz Temperamentu EAS: przeznaczony do badania dzieci, młodzieży i dorosłych w celu zdiagnozowania temperamentu rozumianego jako zespół dziedziczonych cech osobowości.
- FCZ-KT(R) Formalna Charakterystyka Zachowania – Kwestionariusz Temperamentu w wersji zrewidowanej: dla młodzieży od 15 lat oraz dorosłych. Bada temperament na skalach takich jak: żwawość, perseweratywność, wrażliwość sensoryczna, wytrzymałość, reaktywność emocjonalna, aktywność oraz rytmiczność.
- Kwestionariusz Temperamentu PTS: przeznaczony do badania indywidualnego lub grupowego młodzieży i dorosłych w kierunku oceny temperamentu opisywanego zgodnie z koncepcją Pawłowa. Obejmuje trzy skale: Siły procesu pobudzenia (SPP), Siły procesu hamowania (SPH) i Ruchliwości procesów nerwowych (RPP).
Dobór odpowiedniego narzędzia należy do psychologa, który wcześniej przeprowadzi wywiad i ustali, czego klient najbardziej potrzebuje.
Po co robić test na temperament?
Kiedy lepiej zrozumiesz swój temperament, łatwiej będzie Ci funkcjonować w świecie. Zachęcamy do badania temperamentu rodziny, rodziców z dziećmi, partnerów i innych osób, z którymi wchodzi się w interakcje. Dzięki poznaniu swoich temperamentów otrzymacie lepsze warunki zrozumienia siebie i radzenia sobie z różnymi sytuacjami.
Dzięki analizie temperamentu można uzyskać również odpowiedź na to, nad czym trzeba popracować. Może lepiej byłoby przezwyciężyć swój pesymizm, niż ciągle narzekać? Co powiesz na wykorzystanie terapii w celu nabycia umiejętności działania w grupie? Test temperamentu odkryje wszystkie Twoje mocne i słabe strony.
Należy tutaj zauważyć, że temperamenty nie są niezmienne. Każdy typ ma swoje punkty do poprawy i można nad nimi pracować dopiero po zidentyfikowaniu rodzaju temperamentu. Dlatego test wykonany u psychologa i otrzymanie diagnozy stanowią podstawę pracy nad sobą i aspektami wartymi poprawy.
Test temperamentu – gdzie wykonać?
Zapraszamy do poradni psychologicznej Spokój w głowie w Wołominie niedaleko Warszawy. Tutaj czekają na Ciebie specjaliści, którzy przeprowadzą test na temperament i przekażą Ci rzetelną diagnozę. Z niej dowiesz się nie tylko, jaki jest Twój typ temperamentu, ale także poznasz to, co warto w sobie wzmacniać, a czego lepiej się pozbyć.
Więcej informacji o kosztach badania znajdziesz w cenniku. W celu zarezerwowania wizyty u psychologa zapraszamy do zakładki Kontakt.