Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaJak radzić sobie ze stresem i przestać się zamartwiać – praktyczne techniki

Jak radzić sobie ze stresem i przestać się zamartwiać – praktyczne techniki

Warsztaty dla dzieci

Co za stresujący dzień?! Czego ta nauczycielka znowu ode mnie chce? Dlaczego moi rodzice się kłócą? Mam nadzieję, że tym razem lepiej wypadnę na treningu piłki nożnej! Dlaczego Antek z V B wyśmiał moje nowe adidasy? Nie mogę się dzisiaj spóźnić na autobus, bo mama będzie krzyczeć! Zdania te z pewnością nie są obce dzieciom i młodzieży. Towarzyszą im o wiele częściej, niż myślisz. Rodzą stres i zmartwienie, dlatego tak ważne jest nauczenie młodych ludzi praktycznych technik radzenia sobie z napięciami codziennego życia.

Dziecko w świecie pełnym stresu

Dzieci i młodzież są narażone na wiele źródeł stresu. Codzienne życie determinuje pośpiech, wysokie wymagania, zbyt wiele terminów, o których trzeba pamiętać. Do tego zadania domowe, egzaminy, klasówki, korepetycje, a także wymagania trenera z klubu sportowego, od nauczycieli, rodziców, przyjaciół itp.

 

W okresie dojrzewania istnieją szczególne źródła stresu, które dotyczą samego siebie, swojego wyglądu, stylu życia i relacji z rówieśnikami. Oprócz codziennego stresu mogą wystąpić również krytyczne wydarzenia życiowe takie jak rozwód czy bezrobocie rodziców lub tragiczne wydarzenia w kraju i na świecie.

 

Emocjonalnie jest to zwykle podszyte wysokim napięciem, niskim progiem reakcji na bodźce, zbyt dużą ilością myśli kłębiących się w głowie i irytującą niecierpliwością wobec siebie i innych. Sam stres w małych dawkach nie jest niczym złym. W obliczu zagrożenia organizm sam wprowadza się w stan stresu, który mobilizuje i umożliwia jasne myślenie i bardzo dobre funkcjonowanie przez krótki czas. W wyjątkowych sytuacjach stres jest dodatkowym źródłem siły. Staje się jednak problemem, gdy trwa długo, nieprzerwanie oraz wyniszcza organizm fizycznie i psychicznie.

Dlaczego młodzi ludzie są zestresowani?

Statystyki są alarmujące: prawie co drugi uczeń, niezależnie od wieku czy typu szkoły, cierpi z powodu stresu. Jego podłoże ma najczęściej związek ze szkołą. Ale wielu młodych ludzi wspomina również o problemach w rodzinie lub z przyjaciółmi. Dzieci mają też kłopoty ze rozumieniem tego, co obecnie dzieje się na świecie.

 

Sytuacja pandemii koronawirusa oraz wojny blisko polskich granic sprawiły, że dzieci boją się o los swoich najbliższych. Maluchy słyszą, że mama lub tata może umrzeć z powodu ciężkiej choroby, a potem śnią im się koszmary. Nastolatkowie, którzy mają dostęp do mediów społecznościowych, biorą udział w wojnie informacyjnej. Docierają do nich różne, w wielu przypadkach nieprawdziwe informacje. Taki natłok wiadomości martwi i wpływa na codzienne funkcjonowanie.

Czy moje dziecko jest zestresowane?

Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko jest pod wpływem stresu? Zwróć uwagę na to, jak się zachowuje, co mówi, robi i czuje.

 

Charakterystyczne przejawy życia w ciągłym stresie obejmują objawy:

  • fizyczne takie jak ból głowy lub ból w klatce piersiowej, napięcie mięśni, nudności i wymioty;
  • emocjonalne np. brak motywacji, drażliwość, niepokój, smutek, płaczliwość i zmartwienie;
  • behawioralne takie jak wycofanie społeczne, utrata zainteresowania spędzaniem czasu z rodziną, kolegami, odmowa uczestniczenia w treningach, picie alkoholu, palenie tytoniu, zażywanie narkotyków, objadanie się lub utrata apetytu;
  • poznawcze lub na poziomie myślenia np. trudności z uwagą, koncentracją i pamięcią.

 

 

 

 

Dzieci i młodzież w sytuacjach stresowych regularnie doświadczają takich objawów jak bóle głowy i brzucha, problemy ze snem, utrata apetytu i kołatanie serca. Dotyczą one zwłaszcza wydarzeń szkolnych i trudnych relacji z rodzicami. Często towarzyszy im również zamartwianie się, uczucie przytłoczenia lub presji (aby odnieść sukces).

 

Jeśli więc zauważysz powyższe objawy u malucha lub nastolatka to znak, że Twoje dziecko nie radzi sobie ze stresującymi sytuacjami.

 

Po napięciu musi nastąpić odprężenie…

Długotrwałe obciążenie psychiczne dla dzieci i młodzieży z czasem może stać się zagrożeniem dla ich zdrowia. Życie w stresie sprzyja chorobom, których konsekwencje sięgają od prostych infekcji, alergii i zapalenia stawów po depresję, stany lękowe, zaburzenia snu lub inne patologie psychosomatyczne, które kończą się niemożnością normalnego funkcjonowania.

 

Chociaż większość dzieci i młodzieży zgłasza konkretne doświadczenia stresu, niewiele wiedzą o tym, co konkretnie należy z tym zrobić. Promowanie umiejętności radzenia sobie ze stresem u młodych ludzi powinno być centralnym obszarem praktyki rodziców i opiekunów w profilaktyce i promocji zdrowia.

 

Właśnie dlatego chcielibyśmy zaoferować możliwość skorzystania z różnych ćwiczeń, wskazówek i praktycznych technik dla dzieci i młodzieży w ramach warsztatów „Jak radzić sobie ze stresem i przestać się zamartwiać – praktyczne techniki”. Chcemy, aby bez większego wysiłku i zawsze z pewnością siebie, młodzi ludzie radzili sobie ze stresem w szkole i życiu codziennym.

Co przewidziano w programie praktycznych technik radzenia sobie ze stresem?

Codzienny stres dzieci i młodzieży zarówno ten w szkole (strach przed szkołą, presja odniesienia sukcesu, egzamin, znęcanie się rówieśników itp.), jak i ten w rodzinie (rozłąka, rywalizacja między rodzeństwem, patchworkowa rodzina, rozwód rodziców itp.) należy traktować bardzo poważnie. Dziś młodzi ludzie muszą wiedzieć, jak w świecie napływających zewsząd złych informacji, w odpowiedni sposób zarządzać swoimi emocjami i radzić sobie ze zmartwieniami.

 

W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się o ważnych aspektach teoretycznych i praktycznych. Podjęte zostaną między innymi następujące tematy.

  • Co to jest stres?
  • Jak reaguję na stres? Jakie są tego objawy fizyczne?
  • O czym myślę, gdy jestem zestresowany?
  • Jakie emocje towarzyszą mi, gdy czuję stres?
  • Co powoduje moje zmartwienia?
  • Praktyczne sposoby rozwiązywania problemów.
  • Strategie radzenia sobie – co robić, gdy jestem zestresowany!
  • Jak się relaksować?
  • Pomysły na zarządzanie czasem wolnym.

Na podstawie aktualnych odkryć dotyczących radzenia sobie ze stresem, nasi specjaliści przygotowali bogaty plan warsztatów. Obejmuje on naukę praktycznych technik, które skutecznie pomagają dzieciom zmniejszyć poziom stresu.

W czym pomagają nasze warsztaty?

Celem warsztatów o zarządzaniu stresem dla dzieci i młodzieży jest nie tylko lepsze radzenie sobie w stresujących sytuacjach, ale także poprawa tego, jak sobie z nimi radzą w dłuższej perspektywie. Dzięki warsztatom dzieci w bardziej zróżnicowany sposób postrzegają własne stresujące wydarzenia i uczą się, jak pozytywnie radzić sobie ze stresem.

 

Wdrażane podczas zajęć treści teoretyczne pozwalają lepiej zrozumieć, gdzie znajduje się źródło ich zmartwień. Z kolei w części praktycznej nauczą się radzić sobie z własnymi uczuciami napięcia oraz poznają techniki krótkoterminowej i długoterminowej relaksacji. Dzięki warsztatom praktycznych technik zwalczania stresu, dzieci i młodzież nabierają umiejętności radzenia sobie w przyszłych stresujących sytuacjach.

 

Chcemy, aby uczestnicy warsztatów poznali praktyczne techniki, z których będą mogli korzystać w określonych sytuacjach, aby poprawić swoje samopoczucie i funkcjonowanie. Wymiana umiejętności z rodzicami i podzielenie się tym, czego się nauczyli na zajęciach, może dodatkowo wzmocnić rodzinne więzi.

 

Uwaga! Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona! Dlatego zapraszamy do kontaktu i wcześniejszych zapisów telefonicznych.