Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogNajpopularniejsze alergie u dorosłych

Najpopularniejsze alergie u dorosłych

Kategorie:
Artykuły partnerów

Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że alergie pojawiają się przede wszystkim u dzieci, a dorośli mogą czuć się pod tym względem bezpiecznie. Jednak szybkie tempo życia, intensywny i długotrwały stres oraz narażenie na działanie szkodliwych substancji także u dorosłych wywołuje reakcje świadczące o uczuleniu. Poznaj najpopularniejsze alergie występujące u osób dorosłych i sprawdź, czy problem może dotyczyć również Ciebie!

najpopularniejsze alergie u dorosłych

Popularne alergie u dorosłych

Alergia na pyłki roślin

Uczulenie na pyłki roślin to jedna z najczęstszych alergii u dorosłych. Problem jest sezonowy, a objawy pojawiają się wraz z pyleniem danego gatunku rośliny. Alergicy skarżą się przede wszystkim na katar sienny, łzawienie oczu, kichanie, czasem pojawiają się również duszności. Ulgę w czasie kwitnienia roślin przyniosą leki antyhistaminowe.

Alergia na roztocza kurzu domowego

Organizm może negatywnie reagować na kurz, a dokładniej – na odchody roztoczy żywiące się kurzem. Do symptomów zalicza się: przewlekły katar, kichanie, problemy z oddychaniem. Warto regularnie sprzątać dom, prać firany i zasłony, stosować antyalergiczną pościel i ograniczyć ilość dywanów w mieszkaniu, co wpłynie na lepsze samopoczucie alergika.

Alergia na sierść zwierząt

Potocznie mówi się o alergii na zwierzęcą sierść, lecz problem dotyczy tak naprawdę uczulenia na roztocza żywiące się np. złuszczonym naskórkiem psów czy kotów i/lub na białka zawarte w ślinie i pocie pupila. Uczulenie objawia się katarem, kichaniem, swędzeniem oczu, może też rozwinąć się astma. Należy ograniczyć kontakty ze zwierzętami, a po zabawie z psem czy kotem trzeba dokładnie umyć ręce.

Alergia na jad owadów

U niektórych dorosłych osób mogą rozwinąć się alergie na jad pszczół, os, szerszeni, a nawet komarów czy meszek. Po użądleniu lub ukłuciu przez owada, na ciele pojawia się silna opuchlizna, zaczerwienienie, a w cięższych przypadkach dochodzi do anafilaksji.

Alergie skórne

Kontaktowe zapalenie skóry jest wynikiem ekspozycji ciała na substancje drażniące lub zawierające alergeny. Reakcję uczuleniową może wywołać nikiel, lateks czy niektóre kosmetyki, a nawet wystawienie ciała na promieniowanie słoneczne. Najpopularniejsze symptomy świadczące o alergii to zaczerwienienie i swędzenie skóry, pęcherze wypełnione płynem.

Szukasz informacji o alergiach? Sprawdź Light Life!

Na osoby, które poszukują wartościowych informacji na temat alergii, sporo przydatnej wiedzy czeka na portalu Light Life. Wskazówki zawarte w poradnikach i artykułach edukacyjnych dostępnych na stronie pozwolą alergikom wprowadzić w życie zmiany korzystne dla ich zdrowia.

Podsumowanie

Alergie mogą rozwijać się u osób dorosłych i stają się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Reakcje uczuleniowe potrafią uprzykrzyć życie, dlatego warto wiedzieć, gdzie znajdują się dane alergeny i unikać ich w swoim otoczeniu. Jeżeli zauważysz u siebie objawy świadczące o uczuleniu, skorzystaj z pomocy alergologa, dzięki czemu dowiesz się, na co masz alergię oraz jak łagodzić jej skutki.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!