Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogApteki online – wady i zalety. Jak zamawiać leki i suplementy przez Internet?

Apteki online – wady i zalety. Jak zamawiać leki i suplementy przez Internet?

Kategorie:
Artykuły partnerów

W obecnych czasach wiele codziennych aktywności przenosimy do Internetu, gdyż jest to wygodniejsze i oszczędza sporo czasu. Do sieci wkroczyły również apteki, które oprócz placówek stacjonarnych oferują pacjentom możliwość zakupu leków przez Internet z dostawą do domu, paczkomatu lub punktu aptecznego. Rozwiązanie to ma wiele zalet, w tym często jest opcją bardziej ekonomiczną. Ma jednak również pewne wady. Co należy wiedzieć o zamawianiu produktów a aptece internetowej?

Zalety i wady apteki online

apteka internetowa

Dziś wiele osób rezygnuje ze stacjonarnych zakupów, przenosząc się do niejednokrotnie tańszych sklepów internetowych, z których można korzystać o dowolnej porze dnia i z dowolnego miejsca z dostępem do sieci. Z tego samego powodu chętnie odwiedzane są apteki online, gdzie często można zakupić medykamenty taniej, bez oczekiwania w kolejkach i to z dostawą do domu. Zaletą apteki internetowej niewątpliwie jest też rozbudowana oferta podzielona na kategorie i szczegółowe opisy poszczególnych produktów. Dzięki temu można podejmować świadome decyzje zakupowe, wcześniej dokładnie analizując składy produktów oraz ich ulotki – nie zawsze jest to możliwe stacjonarnie, gdy za plecami mamy długą kolejkę zniecierpliwionych pacjentów.

Apteki internetowe mają również pewne wady, chociaż nie jest ich bardzo dużo. Podstawową wadą jest brak możliwości bezpośredniej rozmowy i konsultacji z farmaceutą. Taka możliwość ceniona jest przez wielu pacjentów korzystających z aptek stacjonarnych, gdyż od farmaceuty oczekują między innymi pomocy przy doborze produktów. Apteka internetowa również umożliwia kontakt z farmaceutą, jednak zazwyczaj odbywa się on mailowo lub w innych formach, a to znów nie każdemu pacjentowi może odpowiadać. Wadą apteki internetowej jest również to, że nie wszystkie medykamenty możemy w niej kupić – produkty wymagające specjalnego sposobu przechowywania mogą nie być dostępne w sprzedaży wysyłkowej.

Dermokosmetyki, suplementy, wyroby medyczne i leki OTC w aptece wysyłkowej

Produkty wydawane bez recepty można w aptece internetowej zakupić bezpośrednio z dostawą do domu. Do produktów takich zaliczyć można między innymi dermokosmetyki dedykowane specjalnym potrzebom skóry, a także artykuły higieniczne. To również suplementy diety oraz dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego, a oprócz tego wyroby medyczne oraz sprzęt medyczny i akcesoria zapasowe do niego. Asortyment aptek internetowych obejmuje również leki OTC, poza tym wiele z produktów dostępnych jest w korzystniejszych cenach niż stacjonarnie lub sprzedawanych jest w atrakcyjnych cenowo wielopakach.

Wymienione produkty można zamówić z dostawą bezpośrednio do domu lub paczkomatu. Jest to szczególnie wygodne, jeśli pacjent ma ograniczoną mobilność lub nie ma czasu na dojazd do apteki stacjonarnej i oczekiwanie w kolejkach – skompletowane zamówienie wysyłane jest we wskazane miejsce zazwyczaj w kilka dni roboczych. Często również niejedna apteka wysyłkowa umożliwia odbiór przygotowanych leków w jednym z dostępnych punktów aptecznych. Jeśli akurat w naszym mieście się taki punkt znajduje, warto z tej opcji skorzystać, gdyż wówczas często nie płaci się za wysyłkę leków.

Zakup leków na receptę w aptece online

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy pacjent chce w aptece online zrealizować e-receptę. Nie jest to niemożliwe, choć odbywa się na nieco innych zasadach, Zgodnie z prawem leki na receptę nie mogą być dostarczone do pacjenta kurierem, jednak dopuszczalna jest rezerwacja leków online oraz ich odbiór w stacjonarnym punkcie aptecznym po zgromadzeniu zamówienia. W ten sposób też unika się kilkukrotnych wycieczek do apteki stacjonarnej, która produktu akurat nie ma na stanie i musi zamawiać.

Apteka internetowa czy apteka stacjonarna – co wybrać?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która opcja będzie dla pacjenta korzystniejsza, gdyż każdy patrzy na nieco inne parametry. Jeśli chodzi o oszczędność czasu i możliwość dokładnego zapoznania się z ofertą produktową apteki, opcja online wydaje się korzystnym rozwiązaniem. W tym przypadku jednak na dostawę leków trzeba będzie poczekać, więc jeśli pacjent potrzebuje pilnie medykamentów „na już”, lepszym rozwiązaniem może okazać się apteka internetowa. Osoby, które cenią samodzielne sprawdzanie składu produktów i ich ulotek, czy też porównywanie produktów między sobą i sprawdzanie ich opinii, zapewne docenią apteki online. Jeśli jednak pacjentowi zależy na uzyskaniu porady od farmaceuty i konsultacji z nim w kwestii doboru czy możliwości stosowania produktu, lepszy może okazać się kontakt osobisty w aptece stacjonarnej.

Chcąc uniknąć kolejek w aptekach i ograniczyć kontakt z osobami potencjalnie chorymi (np. w sezonie infekcji wirusowej), korzystanie z apteki wysyłkowej może okazać się dobrym pomysłem. Jeśli natomiast pacjent potrzebuje medykamentów wymagających specjalnego sposobu przechowywania, udanie się do apteki stacjonarnej najbliżej miejscu zamieszkania będzie często rozsądniejszą opcją. Osoby młodsze, które bez trudu poruszają się w sieci, chętnie wybiorą aptekę online, ale już dla niektórych osób starszych zakupy przez Internet mogą być problematyczne.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!