Strona głównaBlogArtroskopia – co to jest? Wszystko co powinieneś wiedzieć o artroskopii

Artroskopia – co to jest? Wszystko co powinieneś wiedzieć o artroskopii

Autor:
Opublikowano:08.12.2022
Kategorie:
Artykuły partnerów

Artroskopia to jeden z najczęstszych obecnie zabiegów wykonywanych na oddziale ortopedycznym. Artroskopia jest zabiegiem endoskopowym, pozwalającym na diagnostykę oraz ocenę urazu, innymi słowy jest to małoinwazyjna metoda leczenia stawów kolanowych. Polega ona na wziernikowaniu wnętrza stawów. Głównym celem tego zabiegu jest sprawdzenie stanu stawu po urazie bądź jego przeciążeniu. Artroskopia polega na wprowadzeniu do jamy stawu kamery oraz miniaturowych narzędzi poprzez nacinanie skóry.

Czy artroskopia jest bolesna? Ile trwa?

artroskopia co to jest

Przed rozpoczęciem operacji pacjentowi podaje się znieczulenie, które uniemożliwia odczuwanie bólu, więc można powiedzieć, że zabieg jest bezbolesny. Operacja jest krótka, trwa ona od około pół godziny, do maksymalnie dwóch godzin – pacjent powinien wyjść ze szpitala jeszcze tego samego dnia, chyba że lekarz zadecyduje o dłuższym pobycie operowanego.

Przeciwwskazania artroskopii

Pacjentów z nowotworem bądź otyłością nie powinno się operować. W przypadku stwierdzonego raka taka operacja mogłaby być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia.

Przebieg artroskopii stawu kolanowego

Artroskopia jest operacją podczas której dokonywane są małe nacięcia na skórze o średnicy nie większej 8 milimetrów (zwykle są to dwa, trzy dostępy operacyjne). Pacjent pozostaje w znieczuleniu podpajęczynówkowym – jak wcześniej wspomniano – polegającym na okresowym blokowaniu bólu od pasa w dół, więc mimo, że pacjent pozostaje przytomny, nic nie powinien czuć. W zależności od operowanego miejsca pacjent leży lub siedzi. Na samym początku staw kolanowy zostaje wypełniony solą fizjologiczną, następnie chirurg nacina skórę, wprowadza artroskop i minimalne narzędzia w miejsce nacięcia. Dzięki wprowadzonej kamerze chirurg widzi na monitorze strukturę stawu. Najczęściej powyżej operowanego stawu zakłada się opaskę Esmarcha (opaskę uciskową), która ma za zadanie doprowadzić kończynę do niedokrwienia, aby w trakcie zabiegu nie doszło do niepożądanego krwotoku.

Korzyści z zabiegu

Do korzyści, jakie przynosi wykonanie operacji zaliczamy m.in. mniejszy ból, mniejsze ryzyko infekcji oraz szybszy powrót do aktywności fizycznej.

Kiedy warto wykonać operację?

Najczęstszymi wskazaniami do przeprowadzenia tej operacji są m.in. uszkodzenia łąkotek, więzadeł, chrząstki stawowej, bądź usunięcia ciał wolnych, które najczęściej wymagają usunięcia.

Możliwe powikłania po operacji

Po zabiegu możliwe jest częste krwawienie z operowanego miejsca, wynikające z licznych uszkodzeń naczyń krwionośnych, krwiaki wewnątrzstawowe lub zakażenia. Pacjenci z chorobami serca, cukrzycą lub niewydolnością krążeniową kończyn oraz ci, którzy chorują na otyłość są również narażeni na zakrzepicę żylną (zakrzep tworzący się w żyle) lub zatorowość płucną (zamknięcie lub zwężenie tętnicy płucnej, lub części jej rozgałęzień).

Rekonwalescencja po artroskopii

Zazwyczaj po tej operacji hospitalizacja nie jest konieczna. Powrót do aktywności jest zależny od ilości nieprawidłowości, może się dłużyć do 12 tygodni. Pacjenci zwykle po operacji poruszają się używając kul łokciowych, aby odciążyć nogę. To właśnie wtedy konieczne jest zapisanie się na rehabilitację, która pomoże w rozciągnięciu, wzmocnieniu mięśni, a także stabilizacji stawu. Podczas rehabilitacji i powrotu do pełnej aktywności lekarze polecają wykonywanie masaży, pilates, fizykoterapię oraz krioterapię polegającą głównie na poprawieniu krążenia krwi i łagodzeniu bólu, który może towarzyszyć po zabiegu oraz wpływa na szybszą regenerację stawu.

Oddawanie krwi po zabiegu artroskopii

Osoby, które poddały się operacji artroskopii, powinny wstrzymać się od oddawania krwi. Dopiero pół roku po zabiegu można oddać krew.

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł