Strona głównaBlogBadania, dieta i ruch – proste kroki dla lepszego zdrowia. Jak świadomie zadbać o siebie?

Badania, dieta i ruch – proste kroki dla lepszego zdrowia. Jak świadomie zadbać o siebie?

Autor:
Opublikowano:06.08.2024
Kategorie:
Artykuły partnerów

Troska o zdrowie na wielu poziomach pozwala cieszyć się dobrym samopoczuciem i umożliwia korzystanie z życia pełnymi garściami. To również inwestycja w przyszłość, ponieważ, nie ma się co oszukiwać, z roku na rok zdrowie nabiera coraz większego znaczenia. Jak świadomie o nie dbać każdego dnia?

badania dieta i ruch proste kroki dla lepszego zdrowia

Regularne badania – zdrowie pod kontrolą

Jak zadbać o zdrowie? Między innymi regularnie odwiedzając lekarzy, żeby móc w porę wyłapać wszelkie nieprawidłowości. Jeśli dzieje się cokolwiek niepokojącego, nie warto bagatelizować objawów, ponieważ szybkie wykrycie choroby znacznie ułatwia późniejszy proces leczenia. Istotna jest również profilaktyka. Badania, które należy wykonywać regularnie to między innymi morfologia z rozmazem, profil lipidowy, poziom glukozy, próby wątrobowe, badanie moczu i poziom kreatyniny we krwi. Taki zestaw daje dobry obraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Ponadto niezbędne jest mierzenie ciśnienia, a także regularne badania ginekologiczne u kobiet oraz prostaty u mężczyzn. Nie można też zapominać o częstych wizytach u stomatologa, w razie konieczności trzeba jak najszybciej wyleczyć ubytki, a także systematycznie zgłaszać się na higienizację jamy ustnej.

regularne badania zdrowie pod kontrolą

Troska o zdrowie psychiczne

Obecnie coraz większą wagę przykłada się również do zdrowia psychicznego. Terapia u psychoterapeuty lub regularne wizyty u psychiatry już nikogo nie dziwią. Jeśli są ku temu wskazania, zdecydowanie warto skorzystać z pomocy specjalisty. Ważne jest również dbanie o swoje samopoczucie na co dzień. Zdrowy tryb życia wspiera dobre samopoczucie. Dobrym pomysłem jest chodzenie na spacery do lasu, nad wodę lub do parku, medytacja lub relaksacje, które pomagają obniżyć poziom stresu. Żeby zachować spokojną głowę i nie martwić się nieustannie o przyszłość, warto skorzystać z różnych form zabezpieczenia finansowego takich jak gromadzenie oszczędności lub polisa na życie z Warta.pl zakładana z myślą o najbliższych. To zaskakujące jak ubezpieczenie i poduszka finansowa mogą obniżyć poziom codziennego stresu.

Zbilansowana dieta kluczem do zdrowia

Dla utrzymania dobrego stanu zdrowia niezbędna jest zdrowa dieta. Wszystko, co jemy, odżywia nasz organizm lub przeciwnie – może wpływać na niego negatywnie. Nawet jeżeli w młodym wieku słaby jadłospis wydaje się nie przynosić negatywnych konsekwencji, prędzej czy później skutki zaczynają być widoczne. Jak powinna wyglądać zbilansowana dieta? Wszystko zależy od stopnia aktywności i stanu zdrowia, ale warto kierować się aktualną Piramidą Zdrowego Żywienia. Wynika z niej, że największą grupę w jadłospisie powinny stanowić warzywa i owoce (około 400 g dziennie), następnie znajdują się pełnoziarniste produkty zbożowe takie jak makarony razowe, ciemne pieczywo, ryż, kasze czy płatki, ich również powinno być w diecie sporo. Kolejne piętro to nabiał, a dalej źródła białka takie jak mięso, ryby i rośliny strączkowe. Chociaż nie może ich zabraknąć, ilościowo najmniej powinno być w diecie dobrej jakości źródeł tłuszczu: orzechów, pestek, nasion i olejów roślinnych. Warto pamiętać, że liczy się nie tylko to, co jemy, ale również to, czego powinniśmy unikać. Są to m.in. wszystkie używki, produkty wysokoprzetworzone, słodkie i słone przekąski oraz napoje gazowane. Niewskazany jest także nadmiar czerwonego mięsa.

Aktywność fizyczna na wagę złota

Ogromne znaczenie dla stanu zdrowia ma aktywność fizyczna. Dzięki niej działa sprawnie układ sercowo-naczyniowy, mocne mięśnie zapewniają właściwą postawę ciała i redukują bóle kręgosłupa, a regularnie ćwiczone (we właściwy sposób) stawy znacznie dłużej pozostają sprawne. Nie bez znaczenia jest także utrzymanie masy ciała na odpowiednim poziomie, co pozwala uniknąć wielu poważnych problemów zdrowotnych.

aktywność fizyczna na wagę złota

Ćwiczenia, które są wskazane to ćwiczenia cardio, czyli powodujące umiarkowane przyspieszenie tętna, mowa o szybkim marszu, pływaniu, bieganiu czy tańcu. Najważniejszą sprawą jest znalezienie aktywności, która będzie sprawiała przyjemność osobie ćwiczącej. Przydatne są również delikatne ćwiczenia siłowe, wzmacniające mięśnie, a także rozciąganie, na przykład w postaci jogi. Ćwiczyć można zarówno w domu, jak i w lesie lub na siłowni. Możliwości jest bardzo dużo, a kluczem do sukcesu jest systematyczne uprawianie sportu. Już 3 razy w tygodniu po 30 minut przyniesie poprawę stanu zdrowia. Na drodze do lepszego zdrowia każdy krok ma znaczenie. Naszą codzienność tworzą małe nawyki, dlatego najlepszą drogą jest stopniowe zastępowanie niekorzystnych zwyczajów tymi, które budują lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Pokonaj nerwicę: Objawy nerwicy, rodzaje, diagnoza, leczenie

Pokonaj nerwicę: Objawy nerwicy, rodzaje, diagnoza, leczenie

03.12.2024
Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł