Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogJak dokładnie wygląda badanie gruczołu krokowego?

Jak dokładnie wygląda badanie gruczołu krokowego?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Mężczyźni powinni wykonywać badanie gruczołu krokowego regularnie, a szczególnie wtedy, gdy występują objawy świadczące o chorej prostacie. Może na to wskazywać częstomocz, nykturia albo gwałtowne parcie na mocz czy też osłabienie jego strumienia. Nie można lekceważyć takich objawów, dlatego trzeba udać się na wizytę do urologa, który sprawdzi, co jest przyczyną problemów. Jak wygląda badanie gruczołu krokowego?

Badanie gruczołu krokowego per rectum

badanie gruczołu krokowego jak wygląda

W tym celu można wykonać badanie per rectum, a także USG oraz oznaczenie PSA we krwi. Jednak podstawowym badaniem jest badanie per rectum. Jest to badanie, które budzi wiele emocji u pacjentów. Badanie przez odbyt to ważne badanie w diagnostyce chorób prostaty. Może ono dostarczyć informacji na temat zmian chorobowych. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać.

Bardzo ważne znaczenie ma odpowiednie ułożenie pacjenta, aby ograniczyć jego dyskomfort. Najczęściej stosowaną pozycję jest pozycja kolankowo-łokciowa, a więc pacjent leży na boku oraz powinien przygiąć i przytrzymać kolana rękami. Kiedy lekarz założy rękawiczki, może nałożyć żel z lidokainą, aby trochę znieczulić badaną okolicę.

Najważniejszą częścią tego badania jest wprowadzenie palca do odbytu, aby można było ocenić powierzchnię, wielkość oraz konsystencję prostaty. Badanie to wywołuje wstyd i strach u mężczyzn, ale tutaj należy pamiętać, że dla lekarza jest to badanie rutynowe, które wykonuje wiele razy i dzięki któremu można wykryć nawet niewielkie zmiany, a trwa bardzo krótko.

USG prostaty

Można wykonać USG prostaty przezodbytnicze albo przez brzuszne, które jest wykonywane przy pełnym pęcherzu moczowym. Tutaj badanie przezodbytnicze może powodować duży dyskomfort psychiczny oraz fizyczny. Do tego USG trzeba się specjalnie przygotować. Dzień wcześniej konieczne jest wykonanie lewatywy, aby oczyścić końcowy odcinek przewodu pokarmowego. W czasie tego badania również ważne znaczenie ma ułożenie pacjenta. Przeważnie kładzie się on na boku, a potem lekarz wprowadza przez odbyt specjalną głowicę, która jest pokryta jednorazową osłonką. Dzięki USG można dokonać pomiaru prostaty, a także ocenić jej budowę czy też pobrać wycinek do badania.

Badanie poziomu PSA we krwi

PSA jest to swoisty antygen sterczowy, czyli glikoproteina, która jest wytwarzana przez nabłonek gruczołowy prostaty. Podwyższone PSA we krwi może wskazywać m.in. na łagodny rozrost prostaty albo na zapalenie prostaty. Podwyższony poziom PSA może wskazywać na różne schorzenia, więc to badanie nie jest stosowane, aby ostatecznie wykluczyć albo potwierdzić rozpoznanie. Jeśli jest ono podwyższone, to lekarz zleca kolejne badania.

Warto dbać o prostatę

Pacjentom zaleca się przestrzeganie ogólnych zasad zdrowego stylu życia. Tak więc ważna jest zdrowa dieta i aktywność fizyczna. W diecie powinny znaleźć się warzywa i owoce oraz mniejsze ilości czerwonego mięsa i tłuszczów nasyconych. Warto, aby w diecie znalazły się produkty, które są bogate we flawonoidy oraz witaminy, które mają działanie przeciwutleniające (A, C, E), np. szpinak, pomidory, papryka, kapusta oraz szparagi. Należy również ograniczyć spożywanie alkoholu. Do tego powinna również dojść regularna aktywność fizyczna oraz unikanie stresujących sytuacji.

Referencje:

Tyloch J., F., Wieczorek A., P., Standardy badania ultrasonograficznego gruczołu krokowego. Część 1 [w:] „Journal of Ultrasonography”, 2016, 16(67).

Koźmińska E., M., Leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego [w:] „Medycyna po Dyplomie”, 2017, 02.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!