Do wykonania USG jamy brzusznej najczęściej motywuje ludzi ból brzucha z niewiadomych przyczyn. Oczywiście jest to jasny sygnał, że takie badanie należy wykonać. Warto jednak regularnie kontrolować stan narządów jamy brzusznej.
USG brzucha prywatnie wykonane przynajmniej raz w roku pozwoli na profilaktykę chorób wewnętrznych, a także na szybkie podjęcie leczenia w przypadku zmian wykrytych w jamie brzusznej.
- Badania USG jamy brzusznej – Czego możemy się z nich dowiedzieć?
- Kiedy należy wykonać badanie USG brzucha?
- Zapalenie otrzewnej – Objawy
- Jak przygotować się przed badaniem USG jamy brzusznej?
- Cena USG jamy brzusznej
1. Badania USG jamy brzusznej – Czego możemy się z nich dowiedzieć?
W jamie brzusznej znajduje się wiele ważnych narządów, których prawidłowe funkcjonowanie wpływa na nasze zdrowie. USG jamy brzusznej umożliwia ocenę stanu narządów oraz wykrycie nieprawidłowości w ich pracy. Lekarz, który wykonuje USG jamy brzusznej może ocenić budowę oraz wielkość poszczególnych narządów, wykryć torbiele, guzy, zmiany nowotworowe, uszkodzenia wątroby, stany zapalne otrzewnej.
Pojęcie USG brzucha dotyczy ogólnego badania obrazowego i może być wstępem do poszerzonej diagnostyki. Wykonuje się również badania odrębne każdego z narządów. Można zatem wykonać na przykład USG żołądka, USG wątroby, czy USG trzustki.
2. Kiedy należy wykonać badanie USG brzucha?
Każda dorosła osoba powinna wykonać profilaktycznie USG brzucha raz na rok lub dwa lata. Pozwoli to w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów w obrębie jamy brzusznej. Ponadto zaleca się wykonanie badania w sytuacji:
- ostrych, przewlekłych bólów brzucha,
- powtarzających się nudności, wymiotów, biegunek,
- częstego wzdęcia brzucha, bez znajomości przyczyny,
- szybkiej utraty masy ciała,
- długotrwałych zaparć,
- problemów z oddawaniem moczu,
- wyczuwalnych zmian, na przykład guzów w jamie brzusznej,
- krwawienia z przewodu pokarmowego, moczowego lub dróg rodnych,
- urazów w okolicy brzucha.
Niektóre z objawów mogą być wywołane przez zapalenie otrzewnej, chory powinien więc jak najszybciej udać się do lekarza.
3. Zapalenie otrzewnej – Objawy
Mówiąc w sporym skrócie, otrzewna to błona, która pokrywa ściany jamy brzusznej od wewnątrz oraz ściany narządów, znajdujących się w jamie brzusznej i miednicy. Kiedy występuje zapalenie otrzewnej, u pacjenta pojawia się bardzo silny ból, który w krótkim czasie obejmuje całą jamę brzuszną. Dodatkowo, ból nasila się przy każdym ruchu, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie i poruszanie się.
4. Jak przygotować się przed badaniem USG jamy brzusznej?
Przed udaniem się na badanie, ważne jest odpowiednie przygotowanie do USG brzucha. Pozwoli to na uzyskanie prawidłowego wyniku badania. Dzień przed wykonaniem USG należy:
- unikać pokarmów powodujących nadmierną ilość gazów,
- nie spożywać alkoholu,
- ograniczyć palenie tytoniu,
- ostatni posiłek spożyć o godzinie 19:00.
W dniu badania należy:
- przyjść na badanie na czczo,
- zadbać o odpowiednie wypróżnienie,
- zażyć rano środek ułatwiający wydalanie gazów jelitowych.
Tylko zastosowanie się do powyższych wskazówek pozwoli na prawidłowe przeprowadzenie badania. Pod żadnym pozorem nie należy przychodzić na USG z pełnym żołądkiem, ani po spożyciu alkoholu.
5. Cena USG jamy brzusznej
Wizyty prywatne u lekarzy często kojarzą się z wysokimi kosztami. Nie zawsze jednak musi tak być. Cena usg jamy brzusznej wynosi około 150zł. Nie jest to więc duży koszt za badanie wykonywane raz na rok.