Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogBalkonik czy chodzik. Czym się różnią i które rozwiązanie wybrać dla seniora?

Balkonik czy chodzik. Czym się różnią i które rozwiązanie wybrać dla seniora?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Osoby starsze nierzadko mają problemy z samodzielnym poruszaniem się. W związku z tym ich bliscy dokładają wszelkich starań, aby zapewnić seniorowi komfort i mobilność na satysfakcjonującym poziomie, wyposażając go w balkonik lub chodzik. Obydwa rozwiązania skutecznie poprawiają funkcjonowanie osoby mającej problemy z poruszaniem się, jednak ich działanie i przeznaczenie jest różne. Sprawdźmy, czym się różnią i które z tych rozwiązań wybrać dla bliskiej osoby!

balkonik do chodzenia pomoc

Balkonik do chodzenia. Dla kogo jest polecany?

Trudności w poruszaniu najczęściej dotykają osoby starsze. Dotyczą m. in. seniorów po przebytym udarze, wypadku i poważnej operacji chirurgicznej, wynikają także ze słabnącej z wiekiem siły mięśni. Jednocześnie osoby starsze pragną jak najdłużej zachować swoją niezależność oraz mieć możliwość samodzielnego poruszania się w domu i poza nim. W realizacji tych dążeń pomagają im takie funkcjonalne rozwiązania, jak m. in. balkonik do chodzenia. To sprzęt pomocniczy dla starszej osoby, która ma problemy z samodzielnym poruszaniem się.

Balkonik do chodzenia jest polecany dla seniorów, którzy mają niewielkie problemy z mobilnością. To produkt medyczny o lekkiej, stabilnej konstrukcji, na którą składają się cztery nogi wykonane najczęściej z aluminium. Jego zadaniem jest zapewnienie starszej osobie stabilnego oparcia i równowagi, pozwalając jej bezpiecznie i sprawnie wykonywać czynności wokół siebie. Aby senior mógł bezpiecznie korzystać z balkonika, musi mieć siłę w rękach, a także być w stanie samodzielnie go przemieszczać.

Chodzik dla seniora. Czym różni się od balkonika?

chodzik dla seniora

Chodzik to natomiast bardziej zaawansowane rozwiązanie niż balkonik do chodzenia i jest polecany osobom, które wymagają większego wsparcia w zakresie poruszania się. W odróżnieniu od balkonika, chodzik wyposażony jest w kółka, które pozwalają płynnie przemieszczać się na dłuższych dystansach w domu i poza nim. Chodzik jest więc doskonałym rozwiązaniem dla seniorów, którzy uwielbiają spacery, regularnie wychodzą samodzielnie na zakupy czy spotykają się z przyjaciółmi poza domem. W sprzedaży dostępne są chodziki wyposażone w dodatkowe udogodnienia, np. w kosz na zakupy i siedzisko, które przydają się w czasie załatwiania codziennych spraw i dłuższych wyjść.

Podobnie jak balkonik do chodzenia, chodzik także posiada lekką, stabilną konstrukcję, która zapewnia korzystającej z niego osobie poczucie bezpieczeństwa i utrzymanie równowagi. Ze względu na wbudowane kółka, korzystać z niego mogą także osoby o osłabionej sile mięśniowej – płynne i lekkie przemieszczanie się chodzika zapewniają mu wbudowane kółka jezdne, które można wprawić w ruch niewielkim wysiłkiem.

W związku z tym, chodziki są rozwiązaniami polecanymi dla seniorów, dla których samo utrzymanie pozycji pionowej czy chodzenie nie sprawiają największych trudności, lecz nie mają dość siły, aby poruszać się samodzielnie przez dłuższy czas. Zapewniający solidniejsze oparcie balkonik do chodzenia warto natomiast wybrać, jeśli senior ma problemy głównie z poruszaniem kończynami dolnymi i stabilizacją pozycji pionowej.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!