Strona głównaBlogBezsenność? Sprawdź, jak można z nią walczyć!

Bezsenność? Sprawdź, jak można z nią walczyć!

Autor:
Opublikowano:18.01.2024
Kategorie:
Artykuły partnerów

Sen jest jedną z najważniejszych potrzeb życiowych. To właśnie w czasie snu organizm się regeneruje i zachodzi w nim wiele ważnych procesów, bez których ciężko cieszyć się prawidłowym zdrowiem. Problemy ze snem mogą przyjmować różne oblicze – jednym z najbardziej uciążliwych jest niewątpliwie bezsenność, która może mieć wiele groźnych skutków.

Bezsenność niekiedy wiąże się ze stresem i napięciem emocjonalnym, ale niejednokrotnie jej podłoże jest znacznie bardziej złożone. Jak walczyć z bezsennością skutecznie? Sprawdzamy!

bezsenny dojrzały mężczyzna kontemplujący siedząc na ned w nocy

Czym jest bezsenność i skąd się bierze?

Człowiek potrzebuje snu, by być zdrowym i funkcjonować prawidłowo. Ważna jest nie tylko odpowiednia długość snu, ale też odpowiednia jakość snu. Problemy ze snem mogą przybierać różne formy, w tym wiązać się z trudnościami w zasypianiu, ze zbyt wczesnym budzeniem się, a także z płytkim snem i częstym wybudzaniem się w nocy. Bezsenność może mieć wiele różnorodnych przyczyn. Może do niej prowadzić między innymi przewlekły stres i życie w napięciu. Na tym jednak nie koniec. Do bezsenności może się przyczyniać też praca zmianowa, częste zmienianie stref czasowych, a nawet niektóre choroby i stosowane leki. Bezsenności sprzyjają niezdrowe nawyki, w tym niezdrowa dieta, siedzący tryb życia oraz przepracowanie. Do kłopotów ze snem mogą prowadzić niektóre schorzenia serca i układu krwionośnego, choroba wrzodowa, refluks, niektóre choroby układu oddechowego oraz szereg innych czynników.

Bezsenność to nie tylko problem wpływający negatywnie na samopoczucie czy powodujący uczucie senności i niewyspania w ciągu dnia. To dolegliwość, która może mieć wiele poważnych powikłań, odbijając się negatywnie na koncentracji, przyczyniając się do pogorszenia pamięci, a także do większej podatności na stres. Osoby zmagające się z bezsennością mogą mieć bóle głowy, poza tym mogą mieć obniżoną odporność. Bezsenność zwiększa również ryzyko rozwoju chorób psychicznych oraz chorób układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego i nie tylko.

Domowe sposoby na bezsenność

Przy problemach ze snem można wypróbować również domowe sposoby. Może pomóc przede wszystkim zadbanie o higienę snu. Sypialnię warto przed nocnym wypoczynkiem dobrze wywietrzyć, poza tym jest ważne, aby zadbać o prawidłową temperaturę powietrza i jego odpowiednią wilgotność. Nie bez znaczenia jest również to, co robimy przed snem. Ostatni posiłek nie powinien być zjadany później niż 2 godziny przed snem, poza tym powinien być lekkostrawny. Wieczorem dobrze unikać również spędzania czasu przed monitorami, w tym przed telewizorem, komputerem czy smartfonem, gdyż niebieskie światło może utrudniać zasypianie i niekorzystnie wpływać na jakość snu. Bezsenność często jest również powiązana z nadmiernym stresem, który towarzyszy człowiekowi na co dzień. Warto zatem w miarę możliwości ograniczyć stresory w codziennym życiu oraz wdrożyć techniki radzenia sobie ze stresem. Może pomóc między innymi joga, ćwiczenia relaksacyjne czy techniki oddechowe.

Farmakologiczne leczenie bezsenności

bezsennością można również walczyć farmakologicznie, przy czym ważne, aby spróbować najpierw ustalić jej podłoże. Jeśli do problemów ze snem przyczynia się stres, może pomóc zastosowanie ziół o właściwościach wyciszających i relaksujących. Można do nich zaliczyć melisę, lawendę oraz chmiel, a także miętę pieprzową, kozieradkę i walerianę. Stosowanie ziół warto wcześniej omówić z lekarzem, gdyż posiadają one przeciwwskazania, a niektóre z nich mogą nawet wchodzić w interakcje z wybranymi lekami. Osoby, które często zmieniają strefy czasowe lub mają pracę zmianową, mogą spróbować preparatów z melatoniną. Jest to naturalnie wytwarzany przez szyszynkę hormon, który odgrywa istotne znaczenie w regulowaniu rytmu dobowego.

Przy poważniejszych problemach z bezsennością leczenie powinien ustalić lekarz, dobierając je do zdiagnozowanej przyczyny problemu oraz jego nasilenia, a także ogólnego stanu pacjenta. W przypadku walki z bezsennością mogą okazać się pomocne leki uspokajające – ważne, aby dobrał je lekarz, a pacjent przestrzegał ustalonej dawki.

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł