Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogCiągłe zmęczenie i senność – jak sobie z nim radzić?

Ciągłe zmęczenie i senność – jak sobie z nim radzić?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Zmęczenie i senność towarzyszą nam zwykle po intensywnym dniu, zwłaszcza kiedy jesteśmy niewyspani. Ogólne osłabienie wywołuje też wysiłek fizyczny, ale także nadmierny stres i nieprawidłowa dieta. Jeśli stan ten nie ustępuje i zaczyna utrudniać nam normalne funkcjonowanie, warto zastanowić się nad przyczynami problemu, ponieważ może nieść poważne konsekwencje.

Czy zmęczenie może być powodem migreny?

ciągłe zmęczenie

Bóle migrenowe wywołuje wiele czynników. Specjaliści coraz częściej wskazują na dziedziczenie tego schorzenia. Warto wiedzieć, że powodem migreny może być też przewlekłe zmęczenie. To stan spowodowany przez czynniki, które niekiedy trudno jednoznacznie określić, a które związane są z niehigienicznym trybem życia, czyli nadmiernym stresem, godzinami spędzanymi przed ekranem monitora, nieprawidłowym odżywianiem czy brakiem aktywności fizycznej. Utrzymujące się zmęczenie może powodować problemy z zasypianiem. Mimo odczuwanej senności mamy problemy z zaśnięciem, budzimy się w nocy, a z kolei rankiem ciężko nam podnieść się z łóżka. Jeśli problem utrzymuje się przez długi czas, objawy, w tym bóle migrenowe, tylko się pogłębiają.

Migrena jest schorzeniem trudnym do wyleczenia, ponieważ nie zawsze można wskazać jej jednoznaczną przyczynę. Dlatego tak ważne jest to, w jaki sposób funkcjonujemy i jak o siebie dbamy. W niektórych przypadkach warto wdrożyć techniki relaksacyjne i dodatkową suplementację, aby wzmocnić organizm.

Co pomaga na zmęczenie i senność?

Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, ważny jest nie tylko zdrowy tryb życia, ale również znajomość tego, jak funkcjonuje nasze ciało. Dlatego też, jeśli pojawią się niepokojące objawy, które utrudniają nam normalne funkcjonowanie i nie ustępują, warto sprawdzić, czy pogorszenie samopoczucia nie jest efektem rozwijającej się choroby.

Warto uwzględnić w swoim planie dnia aktywność fizyczną i zwrócić uwagę na sposób odżywiania. Regularna umiarkowana pozytywnie wpływa na samopoczucie, ponieważ podnosi poziom energii i nie od dziś wiadomo, że kiedy męczą się mięśnie, odpoczywa głowa. Dobrze zbilansowana dieta również pozwala zadbać o odpowiedni poziom energii. Warto zadbać, aby znalazły się w niej produkty z większą zawartością tryptofanu, m.in. mięso, ryby, jaja, pestki dyni, nasiona słonecznika, kakao, sery dojrzewające.

Suplementacja na zmęczenie

Jeśli zmiana wyników żywieniowych i wykluczenie chorób nie pomaga, warto rozważyć suplementację. Przyczyną może być brak witamin lub minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zdarza się, że zwiększone zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze, które może wynikać np. ze stresującej pracy, jest trudne do pokrycia wraz z dietą. W aptekach bez recepty dostępnych jest wiele suplementów, które kompleksowo pokrywają dzienne zapotrzebowanie organizmu. Przed ich zastosowaniem warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi dawkowania i czasu przyjmowania danego preparatu. Warto też pamiętać, że niektórych nie będzie można łączyć z przyjmowanymi na stałe lekami. Jeśli takie zażywamy, koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!