Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogCo daje stosowanie oleju MCT przed treningiem?

Co daje stosowanie oleju MCT przed treningiem?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Olej MCT przechodzi szczyt popularności ze względu na właściwości podkręcające metabolizm. Wiele osób sięga po niego podczas odchudzania lub gdy celem jest zwiększenie beztłuszczowej masy mięśniowej. Czy warto stosować olej MCT przed treningiem? Jaką dawkę przyjmować?

Olej MCT – co to jest?

olej MCT

Olej MCT złożony jest ze średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, charakteryzujących się stosunkowo krótkimi łańcuchami węglowymi (6-10 atomów węgla). Tego rodzaju kwasy są głównie składnikami oleju palmowego, oleju kokosowego oraz tłuszczu mlecznego. Podstawową zaletą oleju MCT jest dodawanie organizmowi energii za sprawą niezwykle szybkiego wchłaniania żyłą wrotną. Z tego powodu kwasy tłuszczowe o średniej długości łańcucha sprawdzą się zarówno w celu redukcji nadmiernej tkanki tłuszczowej, jak i przy zaburzeniach wchłaniania tłuszczów czy w sytuacji, gdy potrzebujemy zwiększonej energii (np. podczas treningu).

Jakie są korzyści ze stosowania oleju MCT przed treningiem?

Szczególnie korzystne jest stosowanie oleju MCT przez sportowców trenujących siłowo lub wytrzymałościowo, ponieważ szybki proces wchłaniania oszczędza zapasy glikogenu i nie obciąża przewodu pokarmowego. To nie jedyne argumenty przemawiające za stosowaniem oleju MCT przed treningiem. Jakie jeszcze korzyści mogą z niego płynąć dla sportowców?

  • Więcej energii – olej MCT jest bardzo szybko wchłaniany i trawiony, w przeciwieństwie do innych kwasów tłuszczowych (np. długołańcuchowych kwasów tłuszczowych). Trafia ponadto bezpośrednio do wątroby, gdzie staje się bardzo wartościowym źródłem energii. Co istotne, tłuszcze z MCT ulegają przekształceniu w ketony – a te stanowią o wiele lepsze źródło energii od np. glukozy. Pozwalają maksymalnie efektywnie wykorzystać możliwości organizmu.
  • Mniejszy apetyt – olej MCT jak suplement diety przyczynia się do szybszego spalania tłuszczu podczas treningu przez tworzenie się ketonów. Te powodują również tłumienie greliny (to hormon odpowiadający za występowanie głodu), co sprzyja odchudzaniu. Ponadto kwasy tłuszczowe tego rodzaju (oraz produkowane z nich ketony) bardzo skutecznie sycą, przez co organizm jest dłużej wydolny bez jedzenia. Zmniejszamy tym samym ryzyko załamania energetycznego.
  • Lepsze wyniki sportowe – olej MCT może wspierać intensywne treningi osób, których celem jest zwiększenie wytrzymałości sportowej.

Jak stosować olej MCT przed treningiem?

Dawkowanie oleju MCT zależy od zaleceń producenta. Zwykle jest to stosowanie ok. 2 łyżek stołowych oleju do 2 razy dziennie podczas lekkich posiłków. Warto co 3-4 dni zwiększać dawkę o kolejne 2 łyżki oleju na dobę, aby uzyskać jeszcze lepsze efekty. Nie powinno się natomiast przekraczać dawki 100 g produktu podczas jednorazowego spożycia (to ok. 16 łyżek stołowych).

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!