Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogCo na migrenowe bóle głowy?

Co na migrenowe bóle głowy?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Bóle migrenowe są jednymi z częściej diagnozowanych dolegliwości, również u dzieci. Mają różne nasilenie, różny czas trwania napadów i przerw między kolejnymi atakami. Niektórzy specjaliści wskazują, że mogą mieć charakter dziedziczny, dlatego też są trudne do całkowitego wyleczenia. W wielu przypadkach leczenie opiera się na doraźnym zmniejszeniu bólu i profilaktyce kolejnych napadów.

Jakie są możliwe przyczyny migrenowych bólów głowy?

co na migrenowe bóle głowy

Bóle migrenowe mają bardzo różne podłoże, które coraz częściej wiązane jest z prowadzonym przez nas stylem życia i pracy. Właśnie dlatego w wielu przypadkach określa się je chorobą cywilizacyjną. Sprzyjają im m.in. niehigieniczne warunki pracy, przewlekły stres, przemęczenie czy brak snu. Nie bez znaczenia jest też dieta, brak aktywności ruchowej i stosowanie używek. Tzw. pierwotne bóle migrenowe najczęściej diagnozowane są u dzieci i to właśnie one mogą być wynikiem dziedziczenia tych predyspozycji.

Migreny charakteryzuje powtarzalność ataków, które jednak mają różne nasilenie. Ból najczęściej lokalizuje się w okolicach skroni lub z przodu głowy i towarzyszą mu dodatkowe objawy. Wraz ze wzrostem jego natężenia pojawia się, np.:

  • światłowstręt,
  • nadwrażliwość na zapachy i hałas,
  • mdłości oraz wymioty, które sprzyjają osłabieniu, odwodnieniu i aktywują kolejne objawy.

Działanie przeciwbólowe musi być więc nie tylko doraźne, ale też kompleksowe. Natomiast profilaktyka ma o tyle duże znaczenie, że osoby z migrenowymi napadami potrafią rozpoznać zbliżający się atak i odpowiednio się przygotować, aby zminimalizować nieprzyjemne odczucia.

Jak radzić sobie z migrenowym bólem głowy?

To, co na migrenowe bóle głowy sprawdza się najlepiej, to leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, które powinny znaleźć się w każdej apteczce. Leki z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), które zawierają np. ketoprofen, skutecznie radzą sobie z bólem o nasileniu lekkim do umiarkowanego. Nie tylko skracają czas napadu, ale osłabiają objawy towarzyszące lub całkowicie im zapobiegają. Przed zażyciem kapsułki, tabletki lub leku rozpuszczonego w wodzie zawsze należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką oraz stosować się do zalecanego dawkowania.

W trakcie ataku migreny wskazany jest odpoczynek w chłodnym i zaciemnionym miejscu z dostępem do świeżego powietrza. Jako profilaktyka sprawdzają się spacery lub inna aktywność ruchowa oraz techniki radzenia sobie ze stresem i rozluźniania mięśni, np. ćwiczenie jogi. Warto też pamiętać o właściwym nawodnieniu w trakcie dnia. Jeśli pijemy zbyt mało, pamiętajmy o dodaniu do świeżej wody elektrolitów, które również dostępne są w aptece bez recepty. Przyczyną napadu często jest też głód.

Higieniczny tryb życia oznacza też wykluczenie używek jak alkohol czy papierosy. Nie bez znaczenia jest efektywny odpoczynek i zadbanie o miejsce pracy. Często zapominamy, że niedostateczne lub zbyt intensywne światło może powodować nadmierne zmęczenie oczu, co może być aktywatorem migreny.

Ponieważ bóle migrenowe mogą być też następstwem poważniejszych zmian chorobowych w naszym organizmie, zawsze wskazana jest diagnostyka i wykluczenie innych schorzeń.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!