Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogCo na poprawę nastroju? Witaminy i minerały na lepsze samopoczucie

Co na poprawę nastroju? Witaminy i minerały na lepsze samopoczucie

Kategorie:
Artykuły partnerów

Wiele osób co jakiś odczuwa pogorszenie nastroju. Może to wynikać z różnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Zazwyczaj złe samopoczucie mija samoistnie i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jednak warto wiedzieć, że można wspomóc się witaminami i minerałami, by zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia chandry. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jaką rolę pełnią suplementy w utrzymaniu dobrego nastroju.

leczy się

Witaminy i minerały na lepsze samopoczucie

Wśród składników, które warto dostarczać organizmowi narażonemu na stres, znajdują się takie substancje jak witamina C, D, witaminy z grupy B (przede wszystkim B6 oraz B9, czyli kwas foliowy). Są one najlepiej przyswajalne, gdy dostarczasz je z dietą.

Jakie pożywienie należy regularnie spożywać, by zadbać o dobry nastrój? Tryptofan, który znajduje się m.in. w tłustych rybach, serach, mleku, pestkach dyni, soi i chudym mięsie, wspomaga produkcję serotoniny. Witaminy oraz minerały wpływające na dobre samopoczucie występują w pieczywie pełnoziarnistym, kiszonkach, orzechach oraz warzywach i owocach. Z pewnością warto zwrócić uwagę na magnez i cynk, które pomagają regulować pracę układu nerwowego. Dzięki nim można szybciej poradzić sobie ze skutkami stresu. Taką rolę przypisuje się też nienasyconym kwasom tłuszczowym, selenowi, potasowi i miedzi. W suplementach dla osób narażonych na stres można często znaleźć połączenie magnezu i witamin z grupy B.

Moc przeciwutleniaczy, czyli witamina C

Witamina C to znany i skuteczny przeciwutleniacz. Pełni w organizmie wiele funkcji, m.in. chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, zwiększa przyswajanie żelaza, wzmacnia kości i obniża poziom cukru we krwi. Potwierdzono jej wpływ na układ nerwowy, ponieważ pośredniczy ona w produkcji neurotransmiterów takich jak dopamina i noradrenalina.

Witamina D i jej rola w poprawie nastroju

Witamina D3 znana jest z preparatów wspierających odporność. Naturalnie produkowana jest w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Jednak w miesiące jesienne i zimowe należy dostarczać ją w postaci suplementów. Niektórzy badacze przypuszczają, że pogorszenie samopoczucia i zły nastrój mają związek z niedostatecznym poziomem witaminy D w organizmie. Wynika to z faktu, iż witamina D ma wpływ na produkcję serotoniny.

Witaminy z grupy B wspierające produkcję neuroprzekaźników

Witaminy takie jak B6, B9 i B12 odgrywają dużą rolę w produkcji serotoniny i dopaminy, czyli neuroprzekaźników, które wpływają na nastrój człowieka. Serotonina nazywana jest hormonem szczęścia. Reguluje samopoczucie psychiczne poprzez oddziaływanie na nastrój, libido oraz sen. Podaż witamin z grupy B warto zapewniać wraz z dietą bogatą w pieczywo i produkty pełnoziarniste, nabiał i jaja.

Zagadnienia dotyczące wpływu witamin i minerałów na dobre samopoczucie to rozwojowy temat. Warto wiedzieć, że podstawą zdrowia fizycznego i psychicznego jest odpowiednio zbilansowana dieta oraz zdrowy tryb życia. W określonych przypadkach, po konsultacji z lekarzem można też zdecydować się na suplementację.
Artykuł powstał we współpracy z Allecco.pl.

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!