Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogCo podświadomość przekazuje nam poprzez sny?

Co podświadomość przekazuje nam poprzez sny?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Co ma na ten temat do powiedzenia psychologia? Według teorii Freuda sny ujawniają wgląd w ukryte pragnienia i emocje. Inne prominentne teorie sugerują, że sny wspomagają tworzenie pamięci, rozwiązywanie problemów lub są po prostu produktem przypadkowej aktywacji mózgu.

Zygmunt Freud, uważany za ojca psychoanalizy, na początku lat 1900 stworzył obszerne teorie na temat snów. Freud wyjaśniał sny jako przejawy głębszych pragnień i lęków, często związanych z wspomnieniami z dzieciństwa lub obsesjami. Ponadto uważał, że praktycznie wszystkie tematy snów, niezależnie od ich treści, reprezentują rozładowanie napięcia seksualnego.

 

Znaczenie snów według psychologii

znaczenie snów

Analiza snów jest często bardzo powszechna w procesie terapeutycznym psychologów stosujących psychologię analityczną Carla Junga. Wraz z Zygmuntem Freudem Jung był pionierem w dziedzinie interpretacji snów i stworzył sennik. Jedną ze stron na których znajdziemy darmowy sennik jest przykładowo Magazynkobiet.pl

Według niego, sny są uważane za wiadomości wysyłane przez naszą nieświadomość i służą jako pomost między świadomymi i nieświadomymi procesami i utrzymują równowagę umysłu. Interpretowanie snów jest tym, co Jung nazywa „aktywną wyobraźnią”. W niej nawet najbardziej rozpaczliwe koszmary mogą być przesłaniem z podświadomości, które ma doprowadzić do wewnętrznego uzdrowienia i rozwiązania problemów życia codziennego.

Aktywna wyobraźnia zachęca osobę, która miała sen do refleksji, co oznacza dany sen związany na przykład z liczbami. Idąc nieco głębiej, interpretacja uświadamia nam, co sprawia, że w pewnym momencie sny się spełniają. Dzięki temu można rozwiązywać problemy, wzmacniać cechy, zwiększać kreatywność i samoświadomość. Ponadto można poznać, jakie są najgłębsze pragnienia naszego prawdziwego ja.

Odkryj znaczenie poszczególnych snów

Zobacz znaczenie bardzo popularnych snów i co chce Ci przekazać przez nie podświadomość:

Sen o tym, że wypadają Ci zęby

Jak twierdzi sennik, ten sen jest związany ze stresem psychologicznym. Sen o tym, że wypadają Ci zęby może wskazywać na problemy z samooceną. Reprezentuje strach przed byciem ocenianym, przed tym, że inni odbierają złe wrażenie o Tobie z powodu wyglądu fizycznego. Ten sen szczególnie często występuje wśród nastolatków.

Możliwe jest również, że coś dzieje się z Twoimi zębami w prawdziwym życiu: czy kiedykolwiek położyłeś się do łóżka z bólem zęba i śniło ci się, że twoje zęby wypadają? Widocznie ból przeszkadza Ci bardziej niż myślałeś. Może się okazać, że masz bruksizm i podczas snu zaciskasz zęby i sprawiasz sobie ból, którego nie jesteś świadomy.

Sen o spadaniu z dużej wysokości

Możesz obudzić się nagle i zaskoczony, ponieważ czujesz się tak, jakbyś spadł z krawędzi klifu. Ma to medyczne wytłumaczenie: kiedy śpisz, Twoje tętno może spaść tak nisko, że Twój mózg, interpretując spadek tętna wysyła do twojego ciała impuls elektryczny. Jest to zryw miokloniczny i zwykle występuje w płytkich fazach snu. Ten sen może być także spowodowany stresem i niepokojem związanym z jakimś problemem w życiu osobistym.

Sen o byciu ściganym

Jest to jeden z najczęściej powtarzających się snów. Zazwyczaj wiąże się z istnieniem zmartwienia lub poczucia winy, z którym nie wiadomo jak sobie poradzić. Nierozwiązane sytuacje przybierają w świecie snów postać „prześladowców”.Z drugiej strony może to być przejaw lękowej sytuacji, której doświadczyłeś w realnym życiu: czy ktoś wzbudził w tobie złe przeczucia, gdy wracałeś wieczorem do domu? Czy widziałeś horror? Sen o byciu ściganym może być Twoim sposobem na przetworzenie tego wszystkiego.

Sen o byciu nagim w miejscu publicznym

Ten sen oznacza to, że czujesz się nie na miejscu, bezbronny lub zbyt wyeksponowany. Odzwierciedla istnienie sytuacji, która wywołuje niepewność – być może jesteś nieśmiały i masz zamiar uczestniczyć w wydarzeniu, które zmusi cię do publicznego wystąpienia. Podobnie jak w przypadku zębów, może wiązać się z problemami z samooceną. Inną interpretacją tego snu jest strach przed tym, że ktoś odkryje Twoje sekrety lub będzie Cię obgadywał za Twoimi plecami. Możliwe jest również, że nie jest to sen negatywny, ale że czujesz się dobrze będąc nago. W tym przypadku reprezentuje to, że niedawno uwolniłeś się od czegoś, co Cię trapiło i jesteś wreszcie wolny.

Sen o tym, że umiera ktoś bliski

Dla Twojego spokoju ducha, to nie jest proroczy sen. Osoba o której śnisz nie umrze tylko dlatego, że miałeś taki sen. Ten sen jest związany z tym, jak ważna jest dla Ciebie ta osoba. Być może z jakiegoś powodu się o nią martwisz (nawet jeśli nie ma to nic wspólnego ze zdrowiem). Reprezentuje strach przed jej utratą i chęć zatrzymania jej w swoim życiu na długo.

Słowem podsumowania

Sny są tylko odpowiedzią na to, co mamy tendencję do myślenia i doświadczania dzień po dniu. Jeśli jesteśmy źli i tłumimy tę złość, często zdarza się, że śnimy o przemocy lub o konfrontacji z kimś z naszych bliskich. Sny są tylko odbiciem rzeczywistości.

 

Niektórzy ludzie wyobrażają sobie w snach, że są w innym ciele, przypominają sobie wydarzenia z przeszłości, które miały szczególny wpływ na nich, lub śnią o sytuacjach, które się powtarzają i które świadczą o wzorcach i osobistych blokadach i przekonaniach. Ostatecznie znaczenie i interpretacja naszych snów polega na tym, że sny te są mistrzowskim przykładem naszych schematów myślowych, naszych lęków, obsesji, a także tęsknot, pragnień i…. naszych marzeń oczywiście.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!