Co warto wiedzieć o zawodzie psychologa?
Zdrowie psychiczne to w ostatnim czasie często podejmowany temat w przestrzeni publicznej. Coraz więcej osób, zarówno dorosłych, jak i dzieci korzysta z pomocy psychologów, by móc poczuć się lepiej. Zajmują się oni diagnozowaniem oraz terapią różnego rodzaju zaburzeń i traum, pomagają w odzyskaniu wewnętrznego spokoju i przepracowaniu trudnych życiowych sytuacji.
Choć w niektórych środowiskach wciąż pokutuje stwierdzenie, że do psychologa chodzą tylko osoby z poważnymi problemami psychicznymi, w wielu miejscach poglądy takie odchodzą na szczęście do lamusa. Nie jest to bynajmniej coś, czego należy się wstydzić. Psycholog może pomóc zrozumieć, jakie mechanizmy i strategie są zakodowane w umyśle konkretnego człowieka, co wpływa na sposób podejmowania decyzji oraz wesprzeć w procesie zmiany swojego życia na lepsze. Co jeszcze warto wiedzieć o tym zawodzie?
Kto może wykonywać zawód psychologa?
Psychologiem może zostać osoba, która zda maturę i zdecyduje się podjąć oraz ukończyć kierunkowe studia psychologiczne na poziomie magisterskim. Sam licencjat z psychologii nie daje możliwości wykonywania zawodu psychologa, choć zdobyta w ten sposób wiedza może być pomocna w pracy związanej z szeroko pojętymi kontaktami z innymi ludźmi. Dodatkowo musi to być typ człowieka, który potrafi nawiązywać relacje, posiada umiejętność słuchania i analizy, a także nie boi się wyzwań. Gdzie pracują psycholodzy? Można ich spotkać w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, ośrodkach zdrowia psychicznego, mogą być zatrudnieni w szpitalach oraz dużych korporacjach, a także prowadzą własne gabinety. Miejsce pracy zależy od tego w czym specjalizuje się dana osoba.
Kierunki specjalizacji psychologów
Przyszły psycholog może dobrać kierunek swojego kształcenia już na etapie wyboru studiów. Psychologia obejmuje bardzo szeroki zakres tematów związanych z ludzką psychiką, wyodrębnione są więc specjalizacje. Np. na uwe.edu.pl można znaleźć 3 kierunki studiów związanych z psychologią: psychologia kliniczna i osobowości, psychologia biznesu oraz neuropsychologia. Wszystkie one zapewniają taką samą wiedzę w zakresie podstaw, ale część zajęć skupia się na konkretnych obszarach związanych z danym kierunkiem. Przed podjęciem decyzji o wyborze któregoś z nich przyszły student powinien zapoznać się z opisem sylwetki absolwenta i zastanowić, czy jest to rzeczywiście ścieżka dla niego.
Opinie dwóch psychologów mogą się od siebie różnić
Współczesna wiedza z zakresu psychologii wciąż się rozwija. Cały czas prowadzone są badania kliniczne mające pomóc zrozumieć sposób działania ludzkiej psychiki. Bardzo dużo już wiadomo, ale jest jeszcze mnóstwo kwestii, które nie zostały dotychczas zbadane. Każdy psycholog ma w swojej pracy inne doświadczenia i może korzystać z wybranych metod oraz narzędzi do diagnostyki i terapii. Stąd biorą się różnice w wydawanych opiniach oraz zaleceniach. Jeśli czujesz, że nie do końca odpowiadają ci spostrzeżenia jednego psychologa, nic nie stoi na przeszkodzie, by zasięgnąć porady u kogoś innego. Zawsze warto poznać inny punkt widzenia.