Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogJak ćwiczenia wpływają na zdrowie psychiczne?

Jak ćwiczenia wpływają na zdrowie psychiczne?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Aktualne badania wskazują, że regularna aktywność fizyczna ma olbrzymi wpływ nie tylko na zdrowie ciała, ale także duszy. Pozwala zarówno poprawić kondycję oraz zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, jak i stanowi istotne wsparcie podczas borykania się z problemami psychicznymi. Jak zatem ćwiczenia wpływają na nasze samopoczucie?

jakie ćwiczenia na zdrowie psychiczne

Aktywność fizyczna niejedno ma imię

Na początku warto podkreślić, że pod pojęciem „aktywność fizyczna” kryje się wiele rodzajów działań, które angażują do pracy mięśnie, a jednocześnie powodują wydatek energetyczny. Są to zatem zarówno spacery, porządkowanie ogrodu, biegi, jak i trekking. Sport może uprawiać każdy. Istnieje wiele rozwiązań to ułatwiających. Jednym z ciekawszych przykładów jest rower elektryczny, który wspomaga użytkownika w jeździe, ale nie zastępuje jego zaangażowania.

Poprawa stanu emocjonalnego

Regularne ćwiczenia mają duży wpływ na dobrostan psychiczny, ponieważ skutecznie zwiększają jakość życia. Prowadzone badania dowodzą, że osoby regularnie trenujące są mniej podatne na zachorowanie na depresję, a sama aktywność może być wsparciem w terapii. Dodatkowo u ludzi dbających o systematyczną aktywność fizyczną zauważa się obniżenie stanów lękowych.

Z czego wynika poprawa stanu emocjonalnego ćwiczących? Aktywność fizyczna reguluje pobudzenie współczulnego układu nerwowego, odpowiedzialnego między innymi za przygotowanie człowieka do walki lub ucieczki. Wpływa również na odpowiednią reaktywność osi podwzgórze – przysadka mózgowa – nadnercza, której nadmierne pobudzenie może być przyczyną depresji. Jednocześnie pozwala utrzymywać prawidłowy poziom hormonów szczęścia, czyli serotoniny, dopaminy i endorfiny oraz norepinefryny regulującej stres w ośrodkowym układzie nerwowym.

Lepsze samopoczucie seniorów

Regularne treningi mają także pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne seniorów. Lepsza kondycja pozwala utrzymać sprawność i wydolność organizmu na zadowalającym poziomie przez dłuższy czas, co zdecydowanie przekłada się na wyższy poziom zadowolenia z życia starszych osób. Warto także pamiętać o tym, że ćwiczenia przyczyniają się do zmniejszania prawdopodobieństwa występowania demencji.

Ćwiczenia na dobry sen

Zbawienny jest także wpływ aktywności fizycznej na jakość snu, co ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia psychicznego każdego człowieka. Regularne, nawet mało intensywne, treningi pozwalają na szybsze zaśnięcie oraz skracają fazę REM snu do optymalnej długości. W tym kontekście warto także podkreślić, że ćwiczenia wpływają na poprawę koncentracji, co sprzyja efektywności nauki.

Ile ćwiczyć, aby czuć się dobrze?

Jak pokazują przedstawione wyżej przykłady – sport to zdrowie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Aby jednak doświadczyć dobroczynnych właściwości treningów, aktywność musi być dostosowana do wieku oraz poziomu sprawności każdej osoby. Nie tylko brak ruchu, ale także przeforsowanie organizmu może mieć negatywny wpływ na organizm. Stąd też dla osób początkujących dobrym wyborem są długie spacery lub jazda na rowerze. W przypadku osób starszych lub tych, które borykają się z problemami z kręgosłupem, e-bike’i mogą być ciekawą alternatywą.

Według zaleceń WHO dzieci powinny spędzić około 60 minut dziennie na umiarkowanej aktywności. Dorośli, aby cieszyć się dobrym zdrowiem, powinni spędzić około 150 min na umiarkowanych lub 75 min intensywnych ćwiczeniach.

Sport nie zastąpi leczenia

Warto pamiętać o tym, że aktywność fizyczna nigdy nie zastąpi leczenia, a jedynie może stać się uzupełniającym elementem terapii, który pozytywnie wpłynie na efekt końcowy. Stanowi zatem element pomocniczy, a rozpoczęcie ćwiczeń nie powinno wiązać się z rezygnacją z pomocy specjalisty.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!