Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogCzęste bóle głowy – jaka może być przyczyna?

Częste bóle głowy – jaka może być przyczyna?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Cierpisz na częste bóle głowy? Starasz się znaleźć przyczynę tego stanu? Możliwości może być wiele. Dolegliwość taka jak ból głowy może towarzyszyć różnym chorobom czy tymczasowym przypadłościom: od prostego przeziębienia przez powiększającą się wadę wzroku, zapalenie zatok do dużo poważniejszych chorób. Jednak nie warto się diagnozować samemu, tylko pójść po poradę do lekarza specjalisty.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jakie są przyczyny bólów głowy
  • dlaczego nie warto diagnozować się samemu
  • z czego mogą wynikać przewlekłe bóle głowy

Diagnoza samodzielna poprzez wyszukiwanie przyczyn konkretnej dolegliwości w Internecie może skończyć się tylko niepotrzebnym zdenerwowaniem. Wizyta u lekarza specjalisty może powiedzieć nam co nam dolega i jak postępować kwestiach diagnostycznych. Bóle głowy to bowiem bardzo szeroki i powszechny problem, który może oznaczać bardzo wiele lub nie oznaczać nic. Każdego z nas przecież czasem boli głowa.

bóle głowy co na bóle głowy

Bóle głowy – różne dolegliwości. Poproś o pomoc specjalistę

Ból głowy może być po prostu oznaką zmęczenia lub oznaką prostego przeziębienia. Może też oznaczać coś poważniejszego, na przykład zapalenie zatok. W takim przypadku zależy w jakiej części głowy występuje ból. Jeśli boli nas na przykład przy pochylaniu się lub ból występuje w okolicach oczodołu lub szczęk i promieniuje może okazać się, że mamy zapalenie zatok. W tym przypadku pozostają nam dwa wyjścia: samodzielnie przyjmować leki na zatoki bądź udać się do lekarza specjalisty i poprosić o diagnozę. Ból głowy może także oznaczać ból migrenowy. Zaburzenia widzenia połączone z bólami głowy to już problem dla specjalisty z dziedziny neurologii. Może on oznaczać, że mamy migrenę lub coś poważniejszego. Jednak samodzielne poszukiwanie wiedzy tutaj także może się nie sprawdzić. Dobrze jest udać się do lekarza specjalisty.

W znakomitej większości przypadków wystarczy nam wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, czyli u naszego lekarza NFZ. W przypadku wątpliwości lub postawienia diagnozy, która tego wymaga, lekarz POZ skieruje nas do odpowiedniego specjalisty na dalsze badania lub leczenie.

Przewlekłe bóle głowy – z czego mogą wynikać?

Przyczyn przewlekłych bólów głowy może być bardzo dużo. Nie warto samodzielnie się nad tym zastanawiać. Warto jednak spróbować zaobserwować w jakich sytuacjach występują u nas bóle głowy, kiedy się pojawiają i jak szybko znikają, spróbować oszacować jak silny jest to ból i jak możemy go nazwać – czy jest to ból pulsujący, tępy, promieniujący itd. Dzięki temu w trakcie wizyty u specjalisty łatwiej będzie nam powiedzieć jaki ból głowy nam towarzyszy, od kiedy go mamy, w jakich sytuacjach występuje i czy w trakcie bólu występują dodatkowe dolegliwości takie jak np. wspomniane wcześniej zaburzenie pola widzenia, zmęczenie, nudności i inne nieprzyjemności, które mogą lekarza naprowadzić na właściwą diagnozę. Jednak, tak jak powiedzieliśmy na początku, ból głowy może występować tylko z powodu zmęczenia lub przemęczenia. Dlatego nim w ogóle zaczniemy szukać jego przyczyn, warto przez chwilę się samodzielnie poobserwować, a następnie udać do lekarza specjalisty. Samodzielna diagnoza bez wykształcenia medycznego może prowadzić do niepotrzebnego stresu oraz nerwów, który będzie na nas działał jeszcze gorzej niż sam ból głowy. Zatem pamiętajmy, że diagnostyka i wizyta u specjalisty to najlepszy sposób na sprawdzenie co nam właściwie dolega. Samodzielne leczenie się nieodpowiednimi lekami lub nawet nadużywanie zwykłych leków przeciwbólowych może nam pomóc krótkoterminowo na objawy choroby, jednak w długim okresie może nam bardzo zaszkodzić, nie eliminując przyczyny naszych dolegliwości.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!