Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogCzy aktywność fizyczna wpływa na jakość snu?

Czy aktywność fizyczna wpływa na jakość snu?

Kategorie:
Artykuły partnerów

O tym, jak wygląda nasz sen, decyduje wiele czynników. Jednym z nich jest aktywność fizyczna. Osoby uprawiające sport, zarówno zawodowo, jak i amatorsko, mogą zauważyć, że ich treningi w dużym stopniu wpływają na fizjologię snu, jego długość, jakość i efektywność. Powstało też na ten temat mnóstwo badań, których wyniki okazują się całkiem zaskakujące.

Czy aktywność fizyczna ułatwia zasypianie?

aktywność fizyczna a sen

Wzmożony wysiłek fizyczny zawsze powoduje zmęczenie, a zmęczenie sprawia, że człowiek łatwo zasypia i dobrze śpi – przynajmniej teoretycznie. W praktyce wygląda to różnie. Aktywność fizyczna może oczywiście pozytywnie oddziaływać na nocny wypoczynek, ułatwiając zapadnięcie w sen i optymalizując jego parametry, ale tylko pod warunkiem, że podejdziemy do niej z głową. Nie wystarczy się zmęczyć, by szybko zasnąć i się wyspać. Zmęczenie musi osiągnąć określony poziom, ale nie może go przekroczyć, aby przynieść oczekiwany efekt. Więcej na ten temat na terapiabezsennosci.pl.

Jaki trening sprzyja dobremu wypoczynkowi?

Trening o umiarkowanej intensywności, a więc niewyczerpujący nadmiernie organizmu ułatwia zasypianie, wydłuża sen i poprawia jego jakość, słowem: sprzyja nocnej regeneracji, nawet jeśli jest wykonywany na krótko przed położeniem się do łóżka. Bardzo intensywny trening natomiast, zwłaszcza jeśli jest wykonywany wieczorami, może dawać zupełnie odmienne rezultaty. Z tego powodu zawodowi sportowcy często cierpią na bezsenność. Na szczęście wyczynowe uprawianie sportu nie musi się wiązać z wiecznym niewyspaniem, istnieją bowiem skuteczne sposoby na zwalczanie zaburzeń snu wywołanych nadmierną aktywnością fizyczną i to takie, które nie wymagają przyjmowania leków.

Jak leczy się bezsenność u sportowców?

Bezsenność u sportowców rozwija się na skutek nadaktywności współczulnego układu nerwowego, dlatego leczy się ją za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej (CBT-I), która w naturalny sposób to pobudzenie obniża. W efekcie czas zasypiania ulega skróceniu, czas snu głębokiego, czyli tego najbardziej regenerującego, wydłuża się, zmniejsza się także liczba nocnych pobudek. Przy okazji CBT-I redukuje stres i napięcie związane z zawodową presją, pozwala się odprężyć, wyciszyć i uspokoić wewnętrznie, a co za tym idzie, poprawia ogólne samopoczucie psychiczne. Dlatego poleca się ją wszystkim osobom cierpiącym na bezsenność, nie tylko sportowcom.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!