Strona głównaBlogCzym jest esketamina i jak leczy depresję?

Czym jest esketamina i jak leczy depresję?

Autor:
Opublikowano:19.09.2022
Kategorie:
Artykuły partnerów

Esketamina to nowy lek stosowany do leczenia depresji, który jest wciąż testowany, ale daje duże nadzieje. Ten związek chemiczny pochodzi od ketaminy. Esketaminę wykorzystuje się od lat jako środek znieczulający, przeciwbólowy i uspokajający w szpitalnych salach operacyjnych, jednak dopiero niedawno wykazała ona potencjał w zwalczaniu zaburzeń emocjonalnych. Oto odpowiedzi na wybrane częste pytania dotyczące esketaminy.

Co to jest esketamina?

esketamina

Esketamina jest substancją używaną między innymi w celu leczenia depresji. To tzw. analog ketaminy, który może być wstrzykiwany lub przyjmowany w postaci aerozolu do nosa. Działa poprzez blokowanie wychwytu zwrotnego noradrenaliny, serotoniny i dopaminy w mózgu, zwiększając dostępność tych substancji chemicznych.

Chociaż ketamina czasami służy jako nielegalny narkotyk rekreacyjny, esketamina nie uzależnia i nie powoduje halucynacji lub podobnych skutków ubocznych. Na całym świecie esketamina podlega badaniom próbującym przetestować jej skuteczność w zakresie leczenia depresji. Dzięki mniej groźnym efektom niepożądanym stanowiłaby doskonały zamiennik dla ketaminy.

Jakie są zastosowania esketaminy?

  • Esketaminę podaje się pacjentom z silnymi problemami depresyjnymi, nieuleczalnych innymi metodami czy substancjami. Esketamina wykazuje też użyteczność w zwalczaniu zaburzeń dwubiegunowych, lęku i zespołu stresu pourazowego.
  • Esketamina sprawdza się też dobrze w leczeniu innych zaburzeń psychicznych, takich jak schizofrenia, zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne lub przewlekły ból.

Jaki wpływ ma esketamina na depresję?

Esketamina okazała się bardzo obiecująca w leczeniu depresji. Działa ona poprzez aktywację receptorów dopaminy i serotoniny w mózgu, co może poprawić twój nastrój. Lek ten cechuje szybkie rozpoczęcie działania – w niektórych badaniach stwierdzono, że pozytywne efekty ukazują się zaledwie w ciągu 24 godzin.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania esketaminy?

Wskazaniem do stosowania esketaminy jest krytyczne podłoże depresji i brak reakcji na inne metody leczenia zaburzeń. Wśród przeciwwskazań należy wymienić nadużywanie wybranych leków lub alkoholu w wywiadzie. Odradza się podawanie substancji kobietom w ciąży. Podobnie w przypadku pacjentów z jaskrą lub częstymi drgawkami.

Jakie działania niepożądane może wywołać esketamina?

Esketamina może powodować zawroty głowy, senność lub niewyraźne widzenie. Czasem zwiększa też ciśnienie krwi i częstość akcji serca. U wrażliwych osób prowadzi dodatkowo do nudności, wymiotów i utraty koordynacji. W skrajnych sytuacjach esketamina wywołuje długotrwałe odrętwienie, metaliczny smak w ustach i wysypkę. Pacjenci, którzy poddali się wstrzyknięciu esketaminy, doświadczają uczucia pieczenia w miejscu wstrzyknięcia.

Czy esketamina jest lepszym rozwiązaniem niż ketamina?

Badania potwierdzają, że esketamina ma niższe prawdopodobieństwo pojawienia się niepożądanych działań. Z tego względu wydaje się substancją lepszą w zakresie zwalczania depresji. Mimo to trzeba pamiętać, że oba leki charakteryzują efekty uboczne ograniczające ich stosowanie. W Warszawie polecamy Centrum Psychiatrii i Psychoterapii KetamineClinic.pl.

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł