Strona głównaBlogCzym zajmuje się proktolog?

Czym zajmuje się proktolog?

Autor:
Opublikowano:26.04.2024
Kategorie:
Artykuły partnerów

Proktolog jest specjalistą, u którego wizyta często odkładana do momentu, aż objawy są już na tyle intensywne, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlaczego tak jest i czym zajmuje się proktolog?

proktolog czym się zajmuje

Co to jest proktologia?

Organizm człowieka to bardzo złożony system wielu układów, które muszą działać prawidłowo, aby można było cieszyć się doskonałym zdrowiem. Po skończonej medycynie lekarze decydują się na jedną ze specjalizacji i kontynuują rozwój, aby jeszcze lepiej pomagać swoim pacjentom. Jedną z nich jest proktologia, czyli dyscyplina, w której obszar zainteresowania specjalisty skupia się wokół końcowego odcinka układu pokarmowego. Lekarz proktolog diagnozuje i leczy choroby odbytu, odbytnicy i jelita grubego.

Leczeniem, jakich chorób zajmuje się proktolog?

Choroby, które dotykają dolny odcinek układu pokarmowego, mogą przybierać różną postać. Od pozornie błahych, niewymagających skomplikowanego leczenia, po bardzo poważne dolegliwości, które mogą wymagać nawet interwencji chirurga. Wśród najczęstszych wymienić należy hemoroidy – wstydliwy problem, z którym boryka się sporo osób. Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, to choroba, w której przebiegu dochodzi do zmiany w anatomicznym kształcie żył znajdujących się w odbycie, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego w obrębie odbytu. Hemoroidy powodują szereg dolegliwości, które utrudniają życie chorego. Wśród najczęstszych objawów wyróżnia się ból i swędzenie w okolicach odbytu, uczucie dyskomfortu, a nawet krwawienie z odbytu spowodowane pękaniem guzków. W bardzo zaawansowanej postaci choroby dojść może nawet do wypadania hemoroidów lub odbytnicy.

Proktolog zajmuje się również pacjentami, u których występują stany zapalne o różnej etiologii. Najczęściej są one konsekwencją przebytych infekcji. Z pomocy specjalisty skorzystać powinny też osoby zmagające się z pęknięciem odbytu.

Wśród chorób, które bezwzględnie wymagają pomocy specjalisty, wymienić należy również polipy jelita grubego oraz zmiany nowotworowe odbytu i jelita grubego. Polipy są łagodnymi guzkami, które rozwijają się w jelicie grubym. Mogą być niegroźnymi zmianami, powodującymi jedynie krwawienia, ale zdarza się, że u niektórych mogą doprowadzić do rozwoju choroby nowotworowej.

Kiedy należy udać się do proktologa?

Trzeba wiedzieć, że wizyty u proktologa nie należy odkładać. W przypadku pojawienia się dolegliwości, które świadczyć mogą o hemoroidach, zastosować można dostępne bez recepty leki. Preparaty stosować można ściśle z ze wskazaniami zamieszczonymi w ulotce, a jeśli stan nie poprawia się lub objawy stają się jeszcze bardziej intensywne, wówczas nie można zwlekać z umówieniem wizyty. Proktolog jest lekarze, jak kardiolog, laryngolog czy inny specjalista, dlatego należy pozbyć się wstydu i jak najszybciej zapisać się na wizytę np. w klinice Flebetica. W przypadku większości chorób postawienie właściwej diagnozy i rozpoczęcie leczenia pomaga pozbyć się problemów i powrócić do zdrowia. W przypadku chorób nowotworowych – im szybciej zostaną wykryte, tym najczęściej lepsze rokowania.

Konsultacji ze specjalistą, poza wspomnianymi już bólem, swędzeniem czy pieczeniem odbytu, wymagają również dolegliwości, takie jak zaburzenia rytmu wypróżnień, problemy z wypróżnianiem czy przewlekłe biegunki. Żadnych symptomów nie należy lekceważyć, jeśli zatem pojawią się problemy zdrowotne, to należy je jak najszybciej skonsultować.

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł