Depilacja laserowa to wyjątkowo korzystny dla skóry zabieg – nie tylko ze względu na możliwość trwałego usunięcia owłosienia, ale też eliminację takich problemów, jak wrastanie włosów i zapalenie mieszków włosowych. Tym bardziej warto poznać fakty na temat tej procedury. Częstym mitem powtarzanym na temat epilacji laserowej jest to, że nie można wykonywać jej latem. Specjaliści medycyny estetycznej zapewniają, że jest to zabieg całoroczny, pod warunkiem przestrzegania wszystkich zaleceń. Co należy wiedzieć na temat usuwania owłosienia laserem?
Na czym polega laserowe usuwanie owłosienia?
Depilacja laserowa działa poprzez naświetlanie skóry laserem o odpowiedniej długości fali. Wiązka lasera, kiedy dociera do skóry, zamienia się w ciepło, które uszkadza mieszek włosowy i całą cebulkę włosa. Towarzyszy temu niewielki ból. Nowoczesne zabiegi depilacji laserowej, dostępne w warszawskiej Klinice Miracki, są mało bolesne, dzięki nowoczesnej technologii oraz skutecznym systemom chłodzenia skóry.
Laser dociera do źródła problemu likwidując go na zawsze i zapobiegając ponownemu wzrostowi włosów. Efekty usuwania owłosienia laserem są trwałe, pod warunkiem wykonania serii zabiegów. Zwykle potrzebnych jest od 4 do 8 zabiegów w kilkutygodniowych odstępach. Po wykonaniu serii epilacji w większości przypadków występuje około 90% zmniejszenie się ilości owłosienia na danym obszarze. Wahania hormonów mogą jednak sprawić, że po pewnym czasie pojawi się więcej włosków i wtedy należy wykonać tzw. zabieg przypominający.
Wskazania i przeciwwskazania do depilacji laserowej
Jeszcze do niedawna depilacja laserowa niewskazana była w przypadku osób o ciemnej karnacji i jasnym owłosieniu. To się jednak zmieniło wraz z opracowaniem nowoczesnych laserów do depilacji: aleksandrytowych i neodymowo–yagowych. Urządzenia te są bezpieczniejsze w leczeniu ciemniejszych odcieni skóry i jasnych włosów niż popularne lasery diodowe. Depilacja laserowa jest szczególnie polecana osobom, które mają skłonność do wrastania włosków oraz kobietom cierpiącym na hirsutyzm (nadmierne owłosienie typu męskiego).
Mimo że depilacja laserowa uznawana jest za zabieg bezpieczny i mało inwazyjny, a wręcz korzystny dla skóry, istnieją pewne przeciwwskazania. Zabiegów laserowych nie można wykonywać w przypadku:
- świeżej opalenizny,
- infekcji w obszarze zabiegowym,
- nowotworu skóry,
- ciąży,
- laktacji oraz okresu 6 miesięcy po ustaniu laktacji,
- przerwanej ciągłości naskórka,
- epilepsji,
- przyjmowania leków, w tym ziół fotouczulających,
- terapii retinoidami (witamina A),
- przyjmowania leków obniżających krzepliwość krwi,
- łuszczycy,
- bielactwa,
- cukrzycy,
- skłonności do bliznowców,
- aktywnych infekcji skórnych,
- rozrusznika serca,
- niedawno przebytych zabiegów chirurgicznych.
Czy latem można usuwać owłosienie laserem?
Wbrew powszechnym opiniom depilację laserową można wykonywać o każdej porze roku. Istotniejsze jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Niezależnie od pory roku, zarówno przed, po, jak i w trakcie zabiegów konieczne jest unikanie opalania i ekspozycji skóry na słońce. Jeśli masz opaleniznę, musisz poczekać, aż zniknie, zanim przystąpisz do pierwszego zabiegu. Depilacja laserowa latem wymaga szczególnej dbałości o bezpieczeństwo i ochronę miejsca zabiegowego przed promieniami słonecznymi. Stosowanie kremu z wysoki filtrem przeciwsłonecznym (SPF 50+) jest niezbędne.
Jeśli masz więcej pytań dotyczących depilacji laserowej, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.