Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogDlaczego kawa i herbata są lepsze niż myślisz?

Dlaczego kawa i herbata są lepsze niż myślisz?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Przyznajmy, że większość z nas dość bezrefleksyjnie sięga po kawę i herbatę. Czynimy to chętnie, ale warto też wiedzieć o tym, jakie profity odnosimy ze spożywania tych zacnych napojów. A jest ich wiele.

Co wiemy o dobrodziejstwach kawy i herbaty?

kawa

Nasza wiedza o kawie i herbacie obecnie ma głębokie podstawy naukowe. Badania wyraźnie wskazują, że spożywanie ich jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia (oczywiście pod warunkiem, że robimy to z umiarem). Co daje nam kawa? Czego możemy spodziewać się po herbacie?

Jedno i drugie jest naturalnym źródłem przeciwutleniaczy. To substancje łagodzące zapalania wszelkiego rodzaju, a więc przyczyniające się do poprawy stanu naszego zdrowia i przynoszące ulgę. Udowodnione zostało także działanie wpływające zapobiegawczo na choroby onkologiczne. Mimo iż kawa i herbata nie leczą bezpośrednio schorzeń onkologicznych, to ich spożywanie jest profilaktyczne w tym zakresie. Więcej: kawa i herbata są mile widziane w jadłospisie osób dotkniętych przez choroby układu krążenia. Starożytne chińskie przysłowie powiada, że herbata rozjaśnia nasz umysł, ale kultury, które częściej korzystają z kawy mogłyby powiedzieć o tej drugiej to samo. Oba napoje wzmagają naszą uwagę i skupienie, pozwalają być bardziej wydajnym, ponieważ po ich spożyciu zwiększa się lekko wydolność naszego organizmu i procesy psychiczne przebiegają sprawniej.

W jaki sposób herbata i kawa nam pomagają?

Istnieje wiele chorób, których ryzyko wystąpienia maleje, gdy pijemy kawę lub herbatę. Niektóre z tych chorób związane są z dysfunkcjami układu nerwowego, inne z układem krążenia, jeszcze inne z gospodarką hormonami, itd. Nawet jeśli kawa i herbata nie są uważane za leki sensu stricto, to nie powinno zabraknąć substancji, które są w nich zawarte, w naszej diecie codziennej.

W pewnym zakresie udowodniono również, że oba napoje pozwalają dłużej utrzymać młodość – dzięki nim komórki naszego ciała starzeją się wolniej. Krew zaczyna szybciej krążyć, szybciej też spalamy tłuszcz, więc ludzie, którzy regularnie piją dobre gatunki herbaty i kawy zachowują także odpowiednią masę ciała. Znane są właściwości pobudzające tych napojów – po ich wypiciu jesteśmy bardziej energiczni i skłonni do działania. Dodatkową korzyścią jest zmniejszenie wrażeń bólowych – kawa i herbata działają przeciwbólowo.

Dlaczego warto pić kawę i herbatę?

Ze wszystkich tych powodów podanych już wyżej oraz z kilku innych. Pomyślmy, że w dobrym sklepie z kawą i herbatą możemy do woli przebierać w gatunkach i rodzajach, dobrać odpowiedni dla siebie pod względem smaku i siły działania. To rodzaj sztuki: wybrać dla siebie starannie gatunek herbaty lub kawy – sztukę tę opanowuje się tak naprawdę tylko po serii prób i błędów, ale jej nabycie daje nam zdrowie i niezrównane wrażenia smakowe i zapachowe.

Specjaliści zalecają umiarkowane raczenie się kawą (do 4 filiżanek) i herbatą (tu limit jest trochę wyższy) – przekroczenie tych dawek może dać skutek odwrotny i rozregulować nas fizycznie i psychicznie (np. powodować nerwowość zamiast uspokojenia poprzez nadmierne wywindowanie poziomu ciśnienia krwi, itd). Pijmy więc kawę i herbatę odpowiedzialnie, a na naprawdę dobre efekty nie będziemy musieli długo czekać.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!