E-recepta online to nic innego, jak zwyczajna recepta, którą może wystawić każdy lekarz, która stanowi alternatywę dla wersji papierowej. Można ją otrzymać zarówno podczas wizyty w gabinecie, jak i podczas teleporady lub konsultacji online. Trzeba jednak zaznaczyć, że w odróżnieniu od tradycyjnej recepty jest ona wystawiana elektronicznie. Każdy pacjent może ją otrzymać – należy jednak pamiętać o tym, że konieczne jest spełnienie kilku, bardzo ważnych kroków. Co trzeba zrobić, aby otrzymać e-receptę? Jak długo jest ona ważna i jaki mamy czas na wykupienie leków, które się na takiej recepcie znajdują? Odpowiedzi na te, jak również i na wiele innych pytań związanych z tym zagadnieniem, znajdziesz w poniższym artykule.
E-receptę możesz otrzymasz po wypełnieniu ankiety medycznej dostępnej na tej stronie: https://tendoktor.pl/
Kto może wystawić e-receptę?
Zacznijmy od najważniejszej kwestii, a mianowicie od tego, kto może wystawić nam e-receptę. Co do zasady, receptę może wystawić właściwie każdy lekarz. Nie trzeba jednak umawiać się na wizytę tylko po to, aby otrzymać e-receptę. Możemy poprosić o jej wystawienie telefonicznie, podczas tzw. teleporady lub podczas konsultacji online, na jednej ze stron oferujących dostęp do porad z wystawieniem recepty przez różnych specjalistów. Z reguły na e-receptę czeka się około 1-2 dni roboczych, jednak w większości przypadków czas oczekiwania nie wynosi więcej niż kilka czy kilkanaście minut.
Gdzie można znaleźć wystawioną dla nas e-receptę?
Bardzo ważne jest to, żeby wiedzieć, gdzie możemy odebrać wystawioną dla nas e-receptę. Nie jest to nic skomplikowanego – tak naprawdę nie potrzebujemy nawet do tego celu komputera. Wystarczy, że będziemy mieli przy sobie telefon. Najczęściej kod do e-recepty otrzymujemy w postaci SMS. Dodatkowo e-receptę możemy odebrać na naszym IKP – czyli Internetowym Koncie Pacjenta. W celu zalogowania się na IKP najlepiej skorzystać z profilu zaufanego. Na naszym IKP widoczne są wszystkie recepty, które są dla nas wystawione. Widzimy też daty ich ważności oraz ilość opakowań danego leku.
Jak wykupić e-receptę?
Skoro wiemy już, w jaki sposób możemy otrzymać e-receptę, pora dowiedzieć się, jak ją zrealizować. Jest to tak naprawdę bardzo proste – nie potrzebujemy jej nawet drukować. W celu wykupienia e-recepty musimy podać w aptece tak naprawdę kilka danych. Kluczowy będzie oczywiście kod e-recepty – reguły ma on 4 cyfry i większość pacjentów otrzymuje go także w wiadomości SMS zaraz po wizycie. To jednak nie wszystko. Wykupując receptę, koniecznie musimy podać także nasz numer PESEL – dla farmaceuty jest to bardzo ważna informacja. Na jej podstawie nie tylko ma on pewność, że dana recepta jest wystawiona dla nas, ale też wie, że nie wyda innej – np. o tym samym numerze.
Jak długo ważna jest e-recepta?
Elektroniczna recepta (e-recepta) jest ważna 30 dni od momentu jej wystawienia od momentu jej wystawienia, chyba że lekarz wpisał inny termin ważności. Oznacza to, że pacjent musi zrealizować e-receptę w ciągu 30 dni od momentu, gdy została wystawiona. Po upływie tego czasu, e-recepta traci ważność i nie można jej już wykorzystać w aptece. Jest to związane z przepisami prawa farmaceutycznego w Polsce.
Czy w każdej aptece mogę zrealizować e-receptę?
E-receptę można zrealizować w każdej aptece – oczywiście pod warunkiem, że lek, który się na niej znajduje, jest dostępny. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli rozpoczniemy e-receptę w jednej aptece, nie mamy możliwości kontynuowania jej w innej. Z tego względu, koniecznie należy wybierać apteki, które są blisko i do których w każdej chwili możemy pójść. Nie zapominajmy, że – szczególnie w przypadku chorób przewlekłych – ciągłość przyjmowania leków jest kluczowa dla zachowania przez nas prawidłowego stanu zdrowia.
Dlaczego e-recepta cieszy się tak dużą popularnością?
Jak wyraźnie widać, zalet oraz korzyści związanych z e-receptą jest bardzo dużo. Przede wszystkim jednak pozwala nam ona uniknąć kolejek w przychodni. Oszczędzamy też zarówno czas, jak i nasze pieniądze. Należy jednak pamiętać, że warunkiem otrzymania e-recepty na leki refundowane – najczęściej te, które przepisywane są w przypadku leczenia chorób przewlekłych – wymagają od nas tego, abyśmy mieli opłacone składki zdrowotne. Jest to warunek konieczny, abyśmy mogli ubiegać się o wystawienie e-recepty refundowanej przez NFZ. W przypadku leków wystawianych przez lekarza prywatnie – nie ma takiego obowiązku, jednakże trzeba pamiętać, że wówczas nie zostaniemy objęci zniżką państwową na wybrane leki.