Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogE-recepta na medyczną marihuanę – jak ją otrzymać?

E-recepta na medyczną marihuanę – jak ją otrzymać?

Kategorie:
Artykuły partnerów

O prozdrowotnych właściwościach medycznej marihuany większość osób słyszała już co nieco. Trzeba jednak pamiętać o tym, że medyczna marihuana legalnie na receptę może być przepisywana od 2017 roku. Jednakże dopiero od 2019 roku możliwe jest wykupienie jej w aptece. Ponadto jest to lek z grupy środków narkotycznych, dlatego też trzeba koniecznie wybrać odpowiednią opcję, kiedy chcemy otrzymać receptę na tego typu lek. To jednak nie wszystko, co trzeba wiedzieć na temat e-recepty na medyczną marihuanę. O czym jeszcze należy pamiętać? Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, kiedy chcemy, aby lekarz wystawił nam e-receptę na medyczną marihuanę? Na te, jak również na wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

e-recepta medyczna marihuana

Jaka jest różnica pomiędzy e-receptą na medyczną marihuanę a tymi, które są wystawiane na inne leki?

W związku z możliwością wystawienia e-recepty na medyczną marihuanę powstało wiele, nierzadko nieprawdziwych informacji. Jedną z nich jest ta, która mówi o tym, iż e-recepta na medyczną marihuanę znacząco różni się od innych. Jest to oczywiście nieprawda. E-recepta na medyczną marihuanę również jest wystawiana przez lekarza, do którego zgłaszamy się z naszymi dolegliwościami, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych leków. Przy jej wykupieniu także musimy podać kod e-recepty oraz nasz PESEL. Trzeba jednak podkreślić, że na e-recepcie na medyczną marihuanę, poza ilością opakowań, muszą znaleźć się także bardzo dokładne wytyczne dotyczące jej dawkowania. Koniecznie też musi być tam umieszczona informacja na temat zawartości substancji czynnej w danym leku. Co ciekawe, e-recepta na medyczna marihuane nie może być wystawiona przez lekarza weterynarii.

E-recepte na medyczną marihuanę możesz otrzymasz po wypełnieniu ankiety medycznej dostępnej na tej stronie: https://zielonytemat.pl/

Gdzie można zrealizować e-receptę na medyczną marihuanę?

W przypadku realizacji e-recepty ma medyczną marihuanę, także należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Przede wszystkim, podobnie jak każdą inną e-receptę, tę wystawioną na medyczną marihuanę zrealizujemy w każdej aptece. Co jednak w sytuacji, kiedy w wybranej przez nas placówce nie ma leku, który widnieje na naszej e-recepcie? Każda apteka w Polsce, jeśli ma do czynienia z e-receptą na medyczną marihuanę – lub jakikolwiek inny lek – ma obowiązek zamówić go dla pacjenta i ma na to 3 dni robocze. W przypadku leków bez recepty – nie ma takiego obowiązku, co więcej – można wówczas zastosować zamienniki. Tym samym, jeśli chcemy mieć pewność, że medyczna marihuana, która została nam zapisana przez lekarza, będzie dostępna w wybranej przez nas aptece, warto wcześniej tam zadzwonić i upewnić się, że lek jest dostępny.

Czy każdy pacjent może otrzymać e-receptę na medyczną marihuanę?

W przypadku podjęcia terapii medyczną marihuaną trzeba wcześniej spełnić kilka bardzo ważnych warunków. Przede wszystkim, nie można, pod żadnym pozorem, samodzielnie i bez konsultacji z lekarzem, leczyć się takimi preparatami. Stosowane są one w innowacyjnych terapiach, które mają na celu przede wszystkim leczenie chorób nowotworowych. Tym samym, pacjent musi na taką terapię się zakwalifikować, a decyzję w tej sprawie podejmuje konsylium lekarskie. Wydanie decyzji wiąże się z przeprowadzeniem szeregu badań, które mają za zadanie wykluczyć potencjalne przeciwwskazania. Trzeba bowiem pamiętać, że medyczna marihuana jest lekiem z grupy tych, które określane są jako narkotykowe – podobnie jak np. popularna niegdyś morfina. Cała procedura, która ma na celu zakwalifikowanie pacjenta do terapii medyczną marihuaną, jest zatem dość długa i żmudna, jednakże po pozytywnej opinii konsylium lekarskiego, pacjent może otrzymać e-receptę na medyczną marihuanę i kontynuować terapię np. w domu.

Jednak nie tylko choroby nowotworowe stanowią wskazanie do terapii z zastosowaniem medycznej marihuany. E-receptę na takie specyfiki można otrzymać także na dolegliwości związane z bezsennością, silnym i przewlekłym stresem oraz bólem różnego pochodzenia. W przypadku takich schorzeń wystarczy zwykle jedna konsultacja u odpowiedniego lekarza.

Jak otrzymać e-receptę na medyczną marihuanę?

Pamiętajmy, że szczególnie w przypadku chorób nowotworowych, medyczna marihuana ma za zadanie wspierać terapię. Nie jest ona nigdy jedynym lekiem, który pacjent przyjmuje. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z kobietami w ciąży, nie ma możliwości otrzymania e-recepty na medyczną marihuanę. Poza tym jednak nie ma większych przeciwwskazań – o ile wyniki badań są dobre i nie zachodzi ryzyko wejścia w niepożądane reakcje z innymi lekami przyjmowanymi przez pacjenta. Aby zatem otrzymać e-receptę na medyczną marihuanę, najlepiej udać się do lekarza lub na teleporadę czy konsultację online na jednym z portali oferującym usługi tego typu. Wówczas po omówieniu możliwości leczenia czy łagodzenia dolegliwości możemy otrzymać e-receptę na medyczną marihuanę nawet w kilkanaście minut.

Zobacz również

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!