Elektroniczne papierosy (e-papierosy) a szkodliwość – co warto wiedzieć na ten temat?
E-papierosy (elektroniczne papierosy) są obecne na rynku już od kilkunastu lat. Traktuje się je często jako „lepszą”, tzn. zdrowszą alternatywę dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze, że wpływ elektronicznych papierosów na ludzki organizm to kwestia, która wciąż jeszcze jest przedmiotem dyskusji.
Elektroniczne papierosy – czy na pewno są nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu?
Niestety – choć wciąż jeszcze trwają dyskusje oraz badania w kwestii szkodliwości e-papierosów, to już teraz wiele badań dowodzi, że e-papierosy to środek, który wprawdzie jest mniej groźny dla ludzkiego organizmu niż tradycyjne odpowiedniki, to wciąż trzeba pamiętać o negatywnych konsekwencjach stosowania.
Elektroniczne papierosy a ryzyko powstawania chorób nowotworowych
Jedną z najważniejszych różnic między tradycyjnymi oraz elektronicznymi papierosami jest fakt, że podczas używania tych ostatnich nie dochodzi do procesu spalania tytoniu. Taki stan rzeczy oznacza, że podczas zaciągania się nie dochodzi do emisji takich związków jak na przykład tlenek węgla czy substancje smoliste. W efekcie często można spotkać się z opinią, zgodnie z którą stosowanie papierosów elektronicznych nie powoduje raka.
Niestety, takie stwierdzenie nie jest do końca prawdziwe, ponieważ w rzeczywistości substancje wykorzystywane w e-papierosach zawierają w swoim składzie co najmniej kilka związków o charakterze rakotwórczym. Dla porównania, w tradycyjnych wyrobach tytoniowych takich związków może być nawet kilkadziesiąt. Nie zmienia to jednak faktu, że elektroniczne papierosy nie są w pełni bezpieczne dla zdrowia.
Elektroniczne papierosy a nikotynizm
Kolejnym ważnym zagrożeniem, z którego koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, jest ryzyko uzależnienia. Taki stan rzeczy wynika z prostego faktu – elektroniczne papierosy również zawierają nikotynę. Jest to substancja, która ma przede wszystkim silne właściwości uzależniające. Oprócz tego trzeba pamiętać również o innych kwestiach z tym związanych. Używanie e-papierosów stwarza złudne poczucie, że osoba paląca ma pełną kontrolę nad używką. Niestety, brak ostrożności w tej materii może przyspieszyć oraz pogłębić powstanie uzależnienia, a rzucenie palenia epapierosów będzie niemal tak trudne, jak w przypadku zwykłych wyrobów tytoniowych.
Epapieros – szkodliwość. Rzucanie palenia w ciąży
E-papieros jako zamiennik klasycznych papierosów, również może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Szczególną uwagę na skutki palenia e-papierosów, powinny zwrócić kobiety planujące lub będące w ciąży. Decydując się na e-papierosy w ciąży, pamiętajmy, że to, co trafia do naszego ciała, przedostaje się do organizmu rozwijającego się płodu. Taka sama sytuacja występuje w kwestiach takich jak palenie papierosów a karmienie piersią. Konsekwencją mogą być np. zaburzenia laktacji, a także pogorszenie się jakości pokarmu.
Nie zabrania się stosowania e-papierosów, natomiast w związku z licznymi ryzykami, warto rozważyć rzucenie palenia w ciąży. Trzeba mieć jednak na uwadze, że próba natychmiastowego rzucenia palenia przez kobietę w ciąży może być zbyt stresująca, a utrzymujący się wysoki poziom stresu negatywnie wpływa na rozwój płodu. Proces odzwyczajania się od palenia, warto przeprowadzić stopniowo bez gwałtownych zmian.
Przypisy:
- T. Zielonka, Debata. Czy możemy polecać e-papierosy naszym pacjentom?,
Opinia 1. Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Knol-Michałowska Kamila, Goszczyńska Eliza, Petrykowska Alicja, Fora internetowe jako źródło wsparcia społecznego dla kobiet ciężarnych uzależnionych od nikotyny [The Internet Forum as a Source of Social Support for Tobacco Smoking Pregnant Women]. Studia Edukacyjne nr 23, 2012, Poznań 2012, pp. 141-162. Adam Mickiewicz University Press. ISBN 978-83-232- 2520-1. ISSN 1233-6688
- Garanty-Bogacka Barbara, Palenie czynne lub bierne w okresie ciąży a wybrane parametry morfologiczne i powikłania okresu noworodkowego;