Substancji mogących wywołać uzależnienie od narkotyków jest wiele. Żadna z nich nie jest bezpieczna dla życia osoby uzależnionej. Normalną rzeczą jest to, że z czasem przyjmowane dawki rosną, aby odczuć te same skutki, a co za tym idzie, ryzyko utraty zdrowia wzrasta na wszystkich poziomach. Jak najszybsze udanie się na terapię dla narkomanów i przejście przez jej obowiązkowe elementy, zwiększają skuteczność leczenia.
Bez detoksu ani rusz
W celu zapewnienia powodzenia terapii osoby uzależnione od narkotyków muszą przejść detoks (odtrucie). Polega on na zaprzestaniu spożywania uzależniającej substancji, aby „oczyścić organizm” i utrzymać go na stabilnym poziomie. Faza detoksykacji może trwać od kilku do nawet 21 dni, w zależności od uzależnienia (rodzaju substancji, nasilenia uzależnienia, reakcji fizjologicznej człowieka itp.). Detoksykację przeprowadza się najczęściej w stacjonarnych ośrodkach leczenia uzależnień lub w szpitalu jako pierwszy etap kompleksowego leczenia. Jest to przede wszystkim proces medyczno-biologiczny, podczas którego stosuje się leki mające na celu złagodzenie reakcji organizmu wywołanych zaprzestaniem przyjmowania narkotyku.
Akceptacja pobytu w ośrodku zamkniętym
Przyjęcie osoby uzależnionej od narkotyków do kliniki leczenia uzależnień rozpoczyna kilkutygodniowy proces walki z nałogiem. Podstawowym elementem, bez którego nie obejdzie się skuteczna terapia dla narkomanów, jest odnalezienie w sobie chęci i siły do pracy nad swoją chorobą. Kluczowe znaczenie ma ustalenie celu kontroli abstynencji oraz akceptacja zasad, ograniczeń i obowiązków (harmonogram dnia, sen, higiena, odżywianie, kontrola przyjmowanych leków itp.) panujących w ośrodku.
Udział w terapii podstawowej
Praca nad sobą w ośrodku zamkniętym pozwala na modyfikację swoich podstawowych zachowań na co dzień. Proces ten obejmuje kolejne elementy, które są niezbędne w wychodzeniu z nałogu. Są to m.in. terapie indywidualne i grupowe, warsztaty tematyczne, zajęcia sportowe. Chodzi o zrozumienie szkodliwości nałogu oraz rozpoczęcie tworzenia nowych, zdrowych wzorców życia poprzez określone procedury.
Uzależniona osoba musi odbudować swoje życie z dala od substancji psychoaktywnych i potrzeby ich zażywania. Na tym etapie forma leczenia uzależnień zależy od każdego przypadku. Ważne jest, aby dostosować terapię do rzeczywistych i aktualnych potrzeb pacjenta, aby z czasem osiągnąć realny i trwały powrót do zdrowia.
Całkowita akceptacja uzależnienia i plan zmian
Obowiązkowym elementem terapii dla narkomanów jest zaakceptowanie swojego uzależnienia i dotarcie do źródeł tego, co było jego przyczyną. Dlatego w leczeniu narkomanii bardzo ważne są indywidualne spotkania z psychoterapeutą, z którego pomocą można dotrzeć do powodów wpadnięcia w nałóg. Taka praca z terapeutą pomaga również opracować praktyczne strategie zmian w życiu.
Ostatnia faza leczenia uzależnienia od narkotyków to powrót do normalnego środowiska wraz z opracowaniem planu obserwacji. Warto pamiętać, że wszystkie elementy terapii od początku skupiają się na powrocie pacjenta do życia bez nałogu w środowisku rodzinnym, społecznym i zawodowym, co jest ostatecznym celem leczenia.