Strona głównaBlogEsperal a edukacja pacjentów – jak wiedza na temat działania wszywki alkoholowej wpływa na skuteczność terapii?

Esperal a edukacja pacjentów – jak wiedza na temat działania wszywki alkoholowej wpływa na skuteczność terapii?

Autor:
Opublikowano:11.01.2024
Kategorie:
Artykuły partnerów

Wiedza na temat działania wszywki alkoholowej jest kluczowa dla skuteczności i bezpieczeństwa stosowania terapii awersyjnej. To najpopularniejsza forma farmakologicznego wsparcia leczenia uzależnienia od alkoholu. Chory musi mieć jednak świadomość, że sam Esperal nie wyleczy jego nałogu. Stanowi jedynie element terapii, a najlepsze rezultaty daje w połączeniu z pozostałymi elementami kompleksowej terapii alkoholizmu. Zwykle zabieg implementacji wszywki alkoholowej poprzedza się detoksykacją, czyli profesjonalnym odtruciem alkoholowym. Walkę z nałogiem z użyciem Esperalu warto kontynuować jednocześnie z psychoterapią. Jak wiedza na temat terapii wpływa na jej skuteczność?

Esperal to legalny i bezpieczny lek, dostępny w polskich aptekach pod powszechną nazwą rynkową Disulfiram WZF. Produkowany jest przez Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne. Można znaleźć się w jego posiadaniu wyłącznie po okazaniu recepty na lek. Oznacza to zatem, że niemożliwe jest jego stosowanie bez uprzedniej konsultacji lekarskiej. Konieczne jest bowiem poznanie nie tylko podstawowych zasad jego stosowania, ale również mechanizmu działania. Podczas stosowania tabletek osoba zaszyta musi bezwzględnie kierować się wskazówkami lekarza. Wyłącznie postępowanie zgodne z jego zaleceniami gwarantuje bezpieczeństwo terapii Esperalem. To środek zaburzający szlak metaboliczny alkoholu w ludzkiej wątrobie. Z tego względu osoby uzależnione po zaszyciu muszą utrzymywać abstynencję.

esperal jak działa

Jak działa Esperal (wszywka alkoholowa)?

Disulfiram jest substancją aktywną wszywki. To bloker jednego z najistotniejszych enzymów wątrobowych. Mowa tu o dehydrogenazie aldehydowej, która bierze czynny udział w procesie trawienia etanolu. Po kontakcie Esperalu z alkoholem dochodzi do wystąpienia tzw. reakcji disulfiramowej. Jest ona wynikiem zatrucia aldehydem octowym. Skąd ta substancja bierze się jednak w organizmie człowieka? To półprodukt metabolizmu alkoholu etylowego w wątrobie. W fizjologicznych warunkach enzymy przekształcają go w kwas octowy, a następnie – dwutlenek węgla i wodę. Esperal zaburza przebieg tego procesu. Dodatkowo wydłuża metabolizm alkoholu, wywołując kumulację toksyn w ludzkim organizmie. Wśród najpowszechniejszych objawów reakcji disulfiramowej wymienia się przede wszystkim: bóle i zawroty głowy, zaburzenia wartości ciśnienia tętniczego krwi, dolegliwości gastryczne (wymioty, nudności, biegunkę), nadpotliwość, zaburzenia neurologiczne oraz psychiczne. Jeżeli pacjent nie uzyska na czas pomocy lekarskiej, objawy te przybierają na sile i mogą stwarzać zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Właśnie tych objawów obawiają się osoby zaszyte i powstrzymują się przed spożywaniem wszelkich napojów wyskokowych. Wszywka wywołuje więc w podświadomości chorego awersję do alkoholu, co jest jej istotą działania. Dlatego też niezwykle ważna jest wiedza dotycząca sposobu działania Esperalu i możliwości wystąpienia wspomnianych objawów po połączeniu leku z alkoholem.

Kiedy pacjent poznaje mechanizm działania wszywki alkoholowej?

Ze względów bezpieczeństwa istotne jest, by pacjent jak najszybciej dowiedział się o tym, jak działa Esperal i w jaki sposób należy go stosować. Mechanizm działania wszywki alkoholowej poznaje on już na etapie kwalifikacji do zabiegu. Podczas konsultacji lekarskiej dowiaduje się m.in. jak spożycie alkoholu wpływa na zaszytych pacjentów, czym grozi podjęcie próby przepicia wszywki, jakich produktów należy unikać oraz jak długotrwale utrzymać trzeźwość bez ryzyka nawrotów choroby alkoholowej.

Jak przebiega wizyta konsultacyjna przed leczeniem alkoholizmu w Centrum Medycznym Galmedic?

Podczas konsultacji lekarskiej chirurg krakowskiego Centrum Medycznego Galmedic nie tylko informuje pacjenta o sposobie leczenia alkoholizmu z wykorzystaniem oryginalnego Esperalu. Weryfikuje ponadto istnienie wskazań do przeprowadzenia zabiegu. Eliminuje ewentualne przeciwwskazania. W tym celu przeprowadza skrupulatny wywiad medyczny oraz podstawowe badanie lekarskie. Kontroluje przede wszystkim trzeźwość osoby uzależnionej od alkoholu. By móc bezpiecznie poddać się zaszyciu, powinna ona być trzeźwa przynajmniej przez 24 godziny przed zabiegiem. Musi zatem powstrzymywać się od spożywania alkoholu jeszcze przed zastosowaniem Esperalu. W celu przerwania ciągu alkoholowego uzależnieni często decydują się na odtrucie alkoholowe, czyli odstawienie substancji odurzającej pod kontrolą specjalistów.

Podczas wizyty lekarz poznaje potrzeby i oczekiwania każdego pacjenta. Ocenia stopień zaawansowania choroby alkoholowej oraz objawów, z jakimi zmaga się chory. Konieczne jest ponadto uzyskanie pisemnej zgody na wykonanie zabiegu implementacji wszywki alkoholowej. Esperal można wszyć zatem wyłącznie współpracującym i świadomym pacjentom. Sama wiedza o konieczności stosowania się do zaleceń lekarza nie wystarczy bowiem, by awersyjne metody leczenia były dla chorych bezpieczne i skuteczne.

Jeżeli jesteś zainteresowany skorzystaniem z zabiegu, podczas którego w profesjonalnych warunkach wszywa się Esperal, Katowice oferują opiekę Centrum Medycznego Galmedic: https://katowice.galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Przeciwwskazania i skutki uboczne wszycia wszywki (Esperalu)

Głównym przeciwwskazaniem do wszycia oryginalnego leku Esperal do wnętrza ciała pacjenta jest jego stan po spożyciu alkoholu lub stan upojenia alkoholowego. Ponieważ lek działa natychmiast po jego umieszczeniu w organizmie, nie może mieć styczności z etanolem, by nie wywołać nieprzyjemnych dolegliwości. Esperalu nie wszywa się osobom nadwrażliwym na składniki leku, zwłaszcza na substancję czynną, czyli disulfiram. Do innych przeciwwskazań do stosowania wszywki alkoholowej zalicza się ponadto schorzenia układu krążenia (niewydolność krążenia, choroba niedokrwienna serca lub nadciśnienie tętnicze), zaburzenia neurologiczne i zaburzenia psychiczne. Zabieg podskórnej implantacji Esperalu może być niebezpieczny dla pacjentów z psychozami w przeszłości, epizodami depresyjnymi lub myślami i próbami samobójczymi.

Skutkiem ubocznym wszycia Esperalu nie jest reakcja disulfiramowa. To konsekwencja niestosowania się pacjenta do bezwzględnych zaleceń lekarskich. Próba przepicia wszywki alkoholowej kończy się wystąpieniem objawów zatrucia. Ich bezpośrednią przyczyną nie jest jednak etanol, a półprodukty jego metabolizmu. To właśnie nieprzyjemnych dolegliwości obawiają się zaszyci pacjenci. Z obawy przed wystąpieniem niebezpiecznych objawów powstrzymują się od połączenia leku z etanolem. Utrzymują zatem sztucznie motywowaną abstynencję. Takie działanie staje się dobrym punktem wyjścia do złożonej terapii choroby alkoholowej. Specjaliści szczególnie polecają połączenie awersyjnych metod wspierających leczenie uzależnienia alkoholowego z psychoterapią.

esperal

Jak przebiega zabieg wszycia Esperalu (implantacja)?

Implantacja wszywki alkoholowej to zabieg chirurgiczny, do którego pacjenta przygotowuje lekarz. Konieczne jest oczyszczenie i zdezynfekowanie jego skóry. Podczas zabiegu lekarz stosuje znieczulenie miejscowe, które gwarantuje komfort i brak bólu. Chirurg posługuje się skalpelem, którym nacina skórę chorego w okolicy pośladka. Cięcie prowadzi w głąb tkanek, docierając do obszaru podpowięziowego. W okolicy mięśnia umieszcza następnie wyliczoną dawkę leku. Zwykle nie przekracza ona 10 jałowych tabletek w formie implantów. Powstałą na ciele ranę należy zszyć. Lekarz robi to za pomocą nici chirurgicznych. Na szwy zakłada jałowy opatrunek. Pacjent jest operowany w ramach procedury chirurgii jednego dnia i opuszcza placówkę medyczną jeszcze w dniu zabiegu. Jego stan nie wymaga bowiem hospitalizacji.

Po zabiegu zaszycia alkoholowego niektórzy pacjenci odczuwają metaliczny posmak w ustach, ogólne zmęczenie i rozdrażnienie oraz senność. Po przerwaniu ciągu alkoholowego powszechne są ponadto objawy głodu alkoholowego, które mogą nasilać chęć ponownego sięgnięcia po alkohol nawet po zabiegu. Z tego względu zaleca się, by pacjenci stosujący tę metodę leczenia alkoholizmu korzystali także z innych metod terapeutycznych.

Jak długo działa Esperal? Czy leczy chorobę alkoholową? Czy Esperal jest bezpieczny? – wątpliwości pacjentów przed implantacją Esperalu

Pytań i wątpliwości pacjentów zainteresowanych zabiegiem wszycia Esperalu jest mnóstwo. Rozwiać je może jedynie lekarz specjalista. Korzystanie z rzetelnych źródeł wiedzy jest podstawowym sposobem unikania i ograniczenia fałszywych informacji i szerzenia mitów na temat wspierania leczenia choroby alkoholowej z wykorzystaniem wszywki alkoholowej. Zarówno pacjenci, jak i lekarze doceniają jej możliwości motywowania pacjentów do utrzymania długotrwałej abstynencji.

Podczas stosowania Esperalu pacjent może pozostawać trzeźwy nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy. Tyle bowiem wynosi maksymalny czas działania wszywki alkoholowej (Esperalu). Leczenie jest bezbolesne i nie wiąże się z ryzykiem występowania powikłań. Niebezpieczne reakcje organizmu są następstwem niesubordynacji pacjentów. Wynikają z picia alkoholu podczas terapii, a nie z działania samego disulfiramu. Nasilenie objawów reakcji disulfiramowej zależy od ilości alkoholu dostarczonego do zaszytego organizmu. Ponieważ leczenie Esperalem jest skuteczne jedynie wówczas, gdy pacjent postępuje zgodnie z zaleceniami, w procesie jego kwalifikacji do zabiegu implantacji Esperalu szczególną uwagę przykłada się do jego edukacji. W walce z alkoholizmem istotna jest współpraca z lekarzami. Wzajemne zaufanie, szacunek i szczerość to podstawa dla bezpiecznej implantacji leku Esperal.

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł