Strona głównaBlogPodstawowe informacje na temat esperal Lublin

Podstawowe informacje na temat esperal Lublin

Autor:
Opublikowano:14.03.2023
Kategorie:
Artykuły partnerów

Leczenie choroby alkoholowej to długi i wymagający proces. Jego powodzenie zależy od zaangażowania i wewnętrznej motywacji osoby uzależnionej. Jedną z metod, która wspomaga proces leczenia choroby alkoholowej jest zastosowanie wszywki alkoholowej. Jej działanie powoduje, że osoba pijąca alkohol problemowo czuje strach przed spożyciem alkoholu. Wszywka alkoholowa wywołuje również wstręt do tej substancji u osób, które zdecydowały się na spożycie alkoholu podczas kuracji Esperalem.

Jak działa wszywka alkoholowa?

esperal Lublin

Wszywka alkoholowa działa na zasadzie terapii awersyjnej. Oznacza to, że nie leczy ona choroby alkoholowej, ale skutecznie działa na emocje jednostki. Działanie Esperalu powoduje, że osoba pijąca alkohol problemowo boi się sięgnąć po alkohol z powodu doświadczania negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Esperal powoduje również, że jednostka, która skosztowała alkoholu w czasie terapii Esperalem odczuwa silną awersję i wstręt do alkoholu.

Esperal Lublin jest bardzo skuteczną metodą, która wspomaga leczenie choroby alkoholowej. Należy jednak pamiętać, że nie leczy on alkoholizmu. Wynika to z faktu, że wszywka alkoholowa nie wpływa na myślenie oraz postrzeganie pacjenta. Oznacza to, że jednostka, która posiada wszyty Esperal nadal odczuwać będzie silny głód alkoholowy. Nie zostanie ona wyposażona w żadne narzędzia do walki z uzależnieniem. Warto więc równocześnie z terapią Esperalem podjąć również terapię leczenia uzależnień. Tylko dzięki pracy podczas terapii indywidualnej oraz grupowej jednostka jest w stanie zmienić swoje przekonania, schematy działań oraz nawyki.

Na czym polega działanie Esperalu?

Głównym zadaniem Esperalu jest blokowanie metabolizmu alkoholu w organizmie. Rozkład etanolu w organizmie, w którym nie znajduje się wszywka alkoholowa wygląda następująco. Dostarczony do organizmu etanol dzięki działaniu odpowiednich enzymów zostaje rozłożony do postaci aldehydu octowego. Dzieje się to podczas procesu, który nazwany jest dehydrogenazą alkoholową. Aldehyd octowy to substancja niebezpieczna dla organizmu. Jego powstanie powoduje uruchomienie działanie enzymu, który odpowiada za aktywację procesu dehydrogenazy aldehydowej. To w jej wyniku szkodliwy aldehyd octowy zostaje rozłożony do bezpiecznej postaci kwasu octowego. W wyniku działania wszywki alkoholowej wyżej opisany proces nie może zostać przeprowadzony w całości. Głównym zadaniem zaszytego w organizmie Esperalu jest blokowanie enzymu, który odpowiada za aktywację procesu dehydrogenazy aldehydowej. Sprawia to, że aldehyd octowy nie może zostać rozłożony do bezpiecznej postaci. Nagromadzenie się aldehydu octowego powoduje występowanie przykrych dolegliwości silnego zatrucia alkoholowego.

Jak wygląda zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej?

Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki zastosowaniu znieczulenia, zabieg jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Całość tej prostej i bezpiecznej  procedury medycznej trwa około 30 minut. Zabieg jest bezpieczny i mało inwazyjny. Przeprowadzany jest przez doświadczonego lekarza chirurga w sterylnych warunkach z zachowaniem zasad aseptyki.

Przed zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad. Ma on na celu ustalenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego schorzeń przyjmowanych przez pacjenta leków oraz wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, lekarz kwalifikuje pacjenta na zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej.

Po podaniu znieczulenia, lekarz wykonuje nacięcie na skórze pacjenta. Cięcie skalpelem wykonane zostaje w okolicy łopatek lub pośladków. Lekarz operuje narzędziem tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. W powstałym otworze, specjalista umieszcza podpowięziowo od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek. Tabletki te przez cały okres działania wszywki alkoholowej wydzielają do organizmu substancję czynną – disulfiram. Następnie lekarz zakłada szwy. W przypadku zastosowaniu szwów nierozpuszczalnych, pacjent musi zgłosić się na ich ściągnięcie.

Dla kogo przeznaczona jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa przeznaczona jest dla osób uzależnionych od alkoholu, które ukończyły osiemnasty rok życia. Aby rozpocząć terapię Esperalem, pacjent musi wyrazić na nią świadomą zgodę. Oznacza to, że wszywki alkoholowej nie można podać bez wiedzy pacjenta oraz na prośbę osób trzecich. Stosowanie wszywki alkoholowej zaleca się osobom, które chcą zmienić swoje życie i podjęły już samodzielną i świadoma decyzję o zaprzestaniu spożywania alkoholu.

Jak długo działa Esperal?

Esperal działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Różnica ta wynika z indywidualnych cech jednostki oraz jej metabolizmu. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej można wykonać ponownie. Należy pamiętać, że wszywkę alkoholową można w każdej chwili usunąć z organizmu podczas zabiegu chirurgicznego.

Ile kosztuje wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa nie jest lekiem refundowanym w naszym kraju. Oznacza to, że pacjent, który decyduje się na jej przyjęcie musi zapłacić za Esperal oraz zabieg z prywatnych pieniędzy. Koszt zabiegu oscyluje w granicach kilkuset złotych. Ceny mogą różnić się w zależności od miasta, kliniki, pakietu zabiegu oraz lekarza, który wykonuje zabieg.

Warto tutaj dodać, że w Polsce jest możliwość skorzystania z bezpłatnego leczenia choroby alkoholowej. Z bezpłatnej terapii skorzystać może każdy potrzebujący obywatel, zarówno ten ubezpieczony jak i ten, który nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego. Po pomoc należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub ośrodka leczenia uzależnień. W przypadku wyboru drugich placówek należy posiadać ze sobą skierowanie na leczenie. Skierowanie to wystawić może lekarz psychiatra, lekarz internista czy lekarz rodzinny.

Co się stanie, gdy wypije alkohol?

Posiadając wszywkę alkoholową obowiązuje Cię kategoryczny zakaz spożywania alkoholu. Jego złamanie skutkować będzie doświadczeniem silnych i nieprzyjemnych dolegliwości. Już w ciągu kilku minut po spożyciu alkoholu, a maksymalnie do dziesięciu minut, u jednostki pojawią się objawy takie jak:

  • ból głowy
  • zawroty głowy
  • wymioty
  • nudności
  • biegunka
  • skoki ciśnienia
  • kołatanie serca
  • przyśpieszona akcja serca
  • zaczerwienienie skóry twarzy
  • dreszcze
  • drgawki
  • uczucie lęku
  • uczucie niepokoju
  • potliwość
  • podwyższona temperatura ciała
  • i inne.

Objawy te utrzymywać mogą się nieprzerwanie do kilkunastu godzin od spożycia alkoholu. Im większa dawka alkoholu, tym silniejsze i dłużej utrzymujące się objawy. Należy pamiętać, że spożycie znacznych ilości alkoholu może wiązać się z powstaniem nieodwracalnych zmian w organizmie. Mowa tutaj o zapaści, marskości wątroby czy nawet zgonie jednostki.

Po zabiegu podskórnego podania wszywki alkoholowej pacjent ma całkowity zakaz spożywania alkoholu. Należy pamiętać, że alkohol znajduje się również w kosmetykach i produktach spożywczych. Zaleca się skrupulatne czytanie etykiet oraz eliminację wszelkich produktów z etanolem.

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł