Strona głównaBlogEsperal Szczecin – jakie obawy mają osoby uzależnione przed rozpoczęciem terapii?

Esperal Szczecin – jakie obawy mają osoby uzależnione przed rozpoczęciem terapii?

Autor:
Opublikowano:13.04.2023
Kategorie:
Artykuły partnerów

W środowisku osób uzależnionych od alkoholu krąży wiele mitów na temat wszywki alkoholowej. Nieprawdziwe informacje na temat Esperalu są wynikiem niewiedzy, powielanych mitów oraz strachu przed rozpoczęciem terapii. Należy dbać o to, aby czytać tylko sprawdzone źródła i prawdzie informację na temat wszywki alkoholowej.

Esperal –  dla kogo?

wszywka alkoholowa Szczecin

Esperal przeznaczony jest dla osób, które są uzależnione od alkoholu. Aby przyjąć wszywkę alkoholową należy mieć skończone osiemnaście lat i skorzystać z poradni która wykonuje zabieg, jedną z takich poradni jest Esperal Szczecin https://esperalszczecin.pl/. Kolejnym niezbędnym warunkiem jest wyrażenie świadomej zgody na zabieg. Osoby uzależnione, które udają się do placówki medycznej bardzo często obawiają się tego, iż Esperal zostanie im podany bez ich zgody i wiedzy. Według prawa obowiązującego w naszym kraju, zabieg ten może być wykonany tylko po wyrażeniu świadomej zgody przez pacjenta. Esperalu nie można podać również na prośbę osób trzecich.

Stosowanie Esperalu zalecane jest osobom, które podjęły już decyzję o zmianie swojego stylu życia i zaprzestaniu spożywania alkoholu. Potrzebują one jednak dodatkowego wsparcia i motywacji, aby wytrwać w trzeźwości w chwilach słabości i trudnych momentach.

Esperal – jak długo działa?

Esperal działa od ośmiu do dwunastu miesięcy. Taka różnica w działaniu leku wynika z organizmu pacjenta. Należy podkreślić, że wszywka alkoholowa działa przez cały okres z taką samą siłą i natężeniem. Oznacza to, że spożycie alkoholu zarówno na początku jak i na końcu terapii wywoła identyczne objawy zatrucia alkoholowego. Kolejnym z krążących mitów jest ten o możliwości przyzwyczajenie wszywki alkoholowej do tej substancji. Jednakże Esperal nie przyzwyczaja się do alkoholu. Za każdym razem, gdy jednostka spożyje alkohol, doświadczy ona silnych i negatywnych objawów zatrucia alkoholowego.

Po skończonej kuracji esperalem można powtórzyć zabieg. Również można usunąć tabletki z organizmu. W tym celu wykonuje się drobny zabieg chirurgiczny.

Esperal – czy to boli?

Zabieg podskórnego podania Esperalu jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Osoby uzależnione boją się, że zabieg ten przyniesie im dokuczliwe dolegliwości bólowe. Jest to spowodowane kolejnymi mitami, które obecne są  środowisku osób uzależnionych od alkoholu.

Przed przystąpieniem do zabiegu, lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad. Jego celem jest zebranie niezbędnych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta, jego schorzeń, przyjmowanych leków oraz wyeliminowanie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.

Po podanym znieczuleniu, lekarz chirurg wykonuje drobne nacięcie w okolicy pośladków. W powstałym otworze, lekarz podpowięziowo umieszcza od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek, które stale wydzielać będą substancję czynną do krwioobiegu pacjenta.  Następnie chirurg zakłada pacjentowi szwy.

Podczas zabiegu lekarz zachowuje całkowitą sterylność. Wykonywany jest przez doświadczonego lekarza chirurga. Trwa około trzydziestu minut. Taki zabieg jest bezpieczny oraz małoinwazyjny.

Esperal – jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Chociaż terapia Esperalem jest bardzo skuteczna to nie każdy może z niej skorzystać. W dniu zabiegu pacjent nie może być pod wpływem alkoholu. Zabieg też nie jest wykonywany u osób uczulonych na lek esperal. Wszywki alkoholowej nie może przyjąć również osoba, która posiada schorzenia sercowo – krążeniowe takie jak nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca. Esperalu nie można zastosować również u osób, które próbowały w przeszłości popełnić samobójstwo. Przeciwwskazaniem do podania Esperalu jest również występowanie u pacjenta myśli samobójczych, zaburzeń psychicznych czy psychozy. Wyjątek stanowi ostra psychoza alkoholowa.

Stosowanie Esperalu nie jest zalecane u kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią a także u kobiet, które planują posiadanie dziecka w najbliższej przyszłości. Jednak w tych przypadkach ostateczną decyzję podejmuje lekarz specjalista.

Osoby, które pomimo schorzeń takich jak cukrzyca, epilepsja, choroby serca lub choroby układu oddechowego mają absolutny zakaz spożywania alkoholu. Jego złamanie skutkować może raptownym pogorszeniem się ich stanu zdrowia oraz rozwojem choroby.

Esperal – co się stanie po spożyciu alkoholu?

Osoby, które posiadają wszywkę alkoholową nie mogą spożywać alkoholu. Złamanie tego zakazu wiąże się z doświadczaniem bardzo nieprzyjemnych konsekwencji. Gdy pacjent jest zaszyty i spożywa alkohol.  Między innymi są to objawy takie jak silny ból głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, skoki ciśnienia, kołatanie serca, przyspieszona akcja serca, zaczerwienienie skóry twarzy, potliwość, zmiany temperatury ciała, uczucie lęku, uczucie niepokoju i inne. Po spożyciu alkoholu skutki wywołane przez substancję czynną mogą utrzymać się do kilku godzin. Są niezwykle silne, męczące i frustrujące. Już niewielka dawka alkoholu zawarta w cukierku może spowodować silny i wielogodzinny ból głowy.

Im więcej alkoholu jednostka dostarczy do organizmu tym dłuższej będzie doświadczać ona objawów silnego zatrucia alkoholowego oraz będą one silniejsze.

W przypadku znacznego spożycia alkoholu należy liczyć się z możliwością zajścia nieodwracalnych zmian w organizmie.

Esperal – ile to kosztuje?

Esperal nie jest terapią refundowaną w naszym kraju. Oznacza to, że osoba, która decyduje się na podskórne przyjęcie wszywki alkoholowej musi zapłacić za lek oraz zabieg z prywatnych pieniędzy. Koszt zabiegu oscyluje w granicach kilkuset złotych. Ceny wahają się w zależności od miasta, klinki, pakietu zabiegu oraz lekarza, który przeprowadza zabieg.

Warto jednak pamiętać o tym jak długo działa Esperal i podzielić koszt zabiegu na ilość dni. Wtedy cenna terapii za dzień wynosi niewiele.

Należy również pamiętać, że w Polsce dostępna jest bezpłatna terapia leczenia uzależnień. Przeznaczona jest ona dla wszystkich osób uzależnionych od alkoholu. Również dla tych, które nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego. W celu uzyskania bezpłatnej pomocy należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub ośrodka leczenia uzależnień. W przypadku wyboru drugiej placówki niezbędne będzie skierowanie na leczenie. Skierowanie uzyskać można od lekarza pierwszego kontaktu, lekarza internisty lub lekarza psychiatry.

Esperal nie jest samodzielną metodą leczenia choroby alkoholowej. Zaleca się, aby równolegle z terapią Esperalem rozpocząć również terapię leczenia uzależnień, która pomoże wytrwać w trzeźwości przez długie lata.

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł