Zespół stresu pourazowego (PTSD), to stan zdrowia psychicznego, który jest wywoływany przez traumatyczne wydarzenie — doświadczanie go lub bycie jego świadkiem. Objawy mogą obejmować retrospekcje, koszmary senne oraz silny niepokój, a także powracające myśli do tego zdarzenia. Skuteczne leczenie PTSD może mieć kluczowe znaczenie dla zmniejszenia objawów i poprawy funkcjonowania. Ewizyta, w ostatnim czasie bardzo zyskała na popularności i stanowi świetną opcję w leczeniu zespołu stresu pourazowego.
Jakie objawy, powinny nas zaniepokoić?
Objawy zespołu stresu pourazowego mogą pojawić się w ciągu miesiąca po traumatycznym wydarzeniu, ale czasami występują dopiero po latach. Mogą powodować problemy w sytuacjach społecznych, zawodowych oraz w związkach. PTSD w bardzo dużym stopniu wpływa również na zdolność wykonywania normalnych codziennych czynności.
Objawy PTSD, są podzielone na cztery typy: natrętne wspomnienia, unikanie, negatywne zmiany w myśleniu i nastroju oraz zmiany w reakcjach fizycznych i emocjonalnych. Objawy mogą ulegać zmianie w czasie lub różnić się w zależności od osoby.
Objawy natrętnych wspomnień mogą obejmować:
- nawracające, niechciane, niepokojące wspomnienia traumatycznego wydarzenia,
- ponowne przeżywanie traumatycznego wydarzenia tak, jakby miało się to powtórzyć (retrospekcje),
- przykre sny lub koszmary związane z traumatycznym wydarzeniem.
Objawy unikania mogą obejmować:
- próba unikania myślenia lub mówienia o traumatycznym wydarzeniu,
- odgradzanie się od miejsc, czynności lub osób, które przypominają o traumatycznym wydarzeniu,
- negatywne zmiany w myśleniu i nastroju.
Objawy negatywnych zmian w myśleniu i nastroju mogą obejmować:
- negatywne myśli o sobie, innych ludziach lub świecie,
- problemy z pamięcią, w tym niepamiętanie ważnych aspektów traumatycznego wydarzenia,
- trudności w utrzymaniu bliskich relacji oraz uczucie oderwania od rodziny i przyjaciół.
Objawy zmian reakcji fizycznych i emocjonalnych mogą obejmować:
- zachowania autodestrukcyjne, takie jak nadmierne picie alkoholu lub zbyt szybka jazda samochodem,
- problemy ze snem oraz koncentracją,
- drażliwość, wybuchy złości lub agresywne zachowanie.
Kiedy udać się do lekarza?
Jeśli masz niepokojące myśli oraz czujesz się nieswojo, a wszystko to związane jest z traumatycznym wydarzeniem przez ponad miesiąc, udaj się do specjalisty. Objawy mogą mieć większą lub mniejszą intensywność, jednak nie warto ich lekceważyć. Jeśli czujesz, że masz problemy z odzyskaniem kontroli nad swoim życiem, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub zgłoś się do psychologa, lub psychiatry. Jak najszybsze podjęcie leczenia może zapobiec pogorszeniu się objawów PTSD.
Jaka jest najlepsza droga przy leczeniu PTSD?
Dostępnych jest obecnie wiele form leczenia zespół stresu pourazowego. Każdy człowiek jest inny, nie u wszystkich dany lek, czy forma terapii zda egzamin. Nie warto się jednak poddawać. Należy próbować, aby znaleźć dla siebie jak najlepszego specjalistę oraz formę leczenia, która pomoże w odzyskaniu „dawnego siebie”.
Jedną z coraz częściej wybieranych opcji, jest kontakt z lekarzem za pomocą internetu. Ewizyta, to idealne narzędzie w medycynie, które pozwala na kompleksowy kontakt ze specjalistą. Pacjent, nie jest narażany na bodźce zewnętrzne, a rozmowę lub terapię może odbyć z komfortowego dla niego miejsca. Wybierając ewizyty, mamy dostęp do lekarzy z całego kraju lub świata, a wszystko, czego do ich przeprowadzenia potrzebujemy, to urządzenie mobilne z dostępem do internetu.
Jakie są największe zalety ewizyty?
- dostęp do specjalistów, do których nie bylibyśmy w stanie dojechać na wizytę stacjonarną,
- oszczędność czasu oraz pieniędzy, który poświęcilibyśmy na dojazd do gabinetu,
- możliwość odbycia ewizyty, z każdego miejsca na świecie z dostępem do internetu,
- konsultacja przebiega w bezpiecznym dla nas miejscu,
- możliwość uzyskania fachowej pomocy lekarskiej oraz w razie potrzeby wypisanie: e-Recepty, e-Zwolnienia lub e-Skierowania.
Większość ludzi, którzy przechodzą przez traumatyczne wydarzenia, może mieć chwilowe trudności z przystosowaniem się do codziennego życia. Z czasem przy pomocy dobrej opieki lekarskiej, wsparcia najbliższych oraz samozaparcia, objawy ustępują, a pacjent powraca do dawnego życia. Nie warto lekceważyć potencjalnych objawów i czym prędzej udać się do specjalisty. Ewizyta jest idealnym sposobem kontaktu ze specjalistą, a w połączeniu z terapią oraz lekami, może zdziałać cuda.