Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogGdzie można zrobić test na depresję poporodową?

Gdzie można zrobić test na depresję poporodową?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Zdrowie psychiczne jest podstawowym wyznacznikiem ogólnego dobrostanu każdej osoby i ma fundamentalne znaczenie dla jakości naszego życia. Właściwe dbanie o psychikę pozwala nam lepiej radzić sobie ze stresem, utrzymywać pozytywne relacje i podejmować decyzje. Ignorowanie problemów psychicznych może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak depresja, lęk czy izolacja społeczna. Szczególnie narażone są na nie młode matki.

Jeśli występują u Ciebie następujące objawy: poczucie smutku, brak sił, utrata zainteresowań, niska samoocena, poczucie winy, problemy ze snem, nadmierna senność, zmiany apetytu, trudności z koncentracją, uczucie niepokoju — możliwe, że cierpisz na depresję poporodową.

Pamiętaj jednak, że tylko specjalista jest w stanie ocenić, czy jest to chwilowe wahanie nastroju, czy coś poważniejszego. Szukanie pomocy (u psychologa czy psychiatry) nie jest powodem do wstydu ani oznaką słabości. Wręcz przeciwnie, jest to przejaw odpowiedzialności, gdyż tylko dzięki temu możesz w pełni zadbać o siebie i swoje dziecko.

poporodowa depresja

Edynburska Skala Depresji Poporodowej (ESDP)

Jeśli coś Cię niepokoi, ale nie jesteś pewna, czy powinnaś zwrócić się o pomoc do specjalisty, możesz samodzielnie ocenić, czy objawy, które odczuwasz, mogą wskazywać na depresję. Wypełnienie Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej jest w tym przypadku bardzo pomocne.

Jest to często stosowane narzędzie przesiewowe do identyfikacji depresji poporodowej. Podczas jego wypełniania, odpowiesz na 10 pytań dotyczących twojego samopoczucia w ciągu ostatniego tygodnia.

Pamiętaj jednak, że ESDP nie jest narzędziem diagnostycznym i zawsze musi być stosowane w połączeniu z oceną kliniczną.

Gdzie można zrobić test ESDP?

Test na depresję poporodową jest dostępny do wykonania w różnych placówkach medycznych.

Test jest dostępny do wykonania w różnych placówkach medycznych, takich jak szpitale, kliniki zdrowia czy gabinety lekarskie, co jest zgodne ze standardami opieki okołoporodowej. Jest również możliwość wypełnienia tego testu online.

Pamiętaj, zawsze zwracaj uwagę na wiarygodność źródła testu. Przystanek Mama, inicjatywa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie, to miejsce, które z całą pewnością jest godne zaufania.
Jeśli masz obawy dotyczące potencjalnej depresji poporodowej u siebie lub u kogoś bliskiego, skorzystaj z testu na depresję poporodową dostępnego na stronie Specjalistycznego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

Analiza wyników testu ESDP

Test na depresję poporodową powinien być przeanalizowany przez specjalistę.

Po wykonaniu testu ESDP otrzymasz wynik w skali od 1 do 30 i wskazówki dotyczące dalszych działań. Wyższy wynik sugeruje większe prawdopodobieństwo depresji poporodowej, ale to nie musi oznaczać, że na nią cierpisz. Ostateczna ocena i diagnoza powinny być postawione przez lekarza. Jeśli twój wynik przekracza 10 punktów, skontaktuj się z pracownikiem ochrony zdrowia lub z biurem projektu Przystanek Mama pod numerem telefonu 81 72 44 801. Twoje odpowiedzi zostaną zweryfikowane, a następnie otrzymasz bezpłatne wsparcie psychologiczne w celu postawienia diagnozy.

Przystanek Mama jest źródłem wiedzy zarówno dla matek, jak i dla ich rodzin. Znajdziesz tam wskazówki, jak rozpoznać objawy depresji poporodowej, ale także porady dotyczące tego, jak poradzić sobie z tym schorzeniem. Pamiętaj, że depresja poporodowa to poważna choroba, która wymaga odpowiedniego leczenia. Istotne jest, aby nie obawiać się poszukiwania wsparcia.

Strona projektu: www.przystanek-mama.spsk4.lublin.pl

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!