Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogInfekcja wirusowa czy bakteryjna? Postępowanie w każdej z nich

Infekcja wirusowa czy bakteryjna? Postępowanie w każdej z nich

Kategorie:
Artykuły partnerów

Każdy przynajmniej raz w życiu przechodził infekcję. Jednak czasami trudno jest samemu ocenić, co było przyczyną choroby – wirusy czy bakterie. Aby można było skutecznie wyleczyć chorobę, trzeba znać jej przyczynę. Jest to związane z tym, że inaczej wygląda leczenie infekcji wirusowej, a inaczej infekcji bakteryjnej. Prawidłowa diagnoza będzie stanowiła podstawę skutecznego leczenia.

infekcja wirusowa

Infekcja wirusowa – objawy i jej leczenie

Infekcja wirusowa ma bardzo często łagodny przebieg i trwa krócej niż infekcja bakteryjna. Do jej charakterystycznych objawów zalicza się:

  • ogólne osłabienie organizmu oraz złe samopoczucie,
  • gorączkę i dreszcze,
  • bóle głowy i stawów,
  • zaczerwienienie i ból gardła,
  • suchy kaszel,
  • zapalenie spojówek,
  • brak apetytu,
  • wodnisty katar.

Infekcja ta zaczyna rozwijać się, gdy wirusy przedostaną się do organizmu. Następnie atakują one błonę śluzową, a jej przebieg może być różny i zależy m.in. od organizmu człowieka. Choroba może mieć szybki i gwałtowany przebieg albo powolny i stopniowy. Wirusy odpowiadają też za wiele poważnych chorób, np. grypa, ospa wietrzna, świnka i różyczka.

Przeciw infekcjom wirusowym można się zaszczepić. Poza tym przy infekcji wirusowej nie będzie skuteczna terapia antybiotykowa, gdyż pomaga tylko w infekcji bakteryjnej. Jeśli choroba została wywołana przez wirusy, to należy stosować leki, które będą łagodziły jej objawy. Na przykład przy przeziębieniu pomóc mogą środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwkaszlowe. Kiedy jednak dojdzie do zaostrzenia choroby, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem. Leczenie objawowe konieczne jest również w przypadku grypy.

Infekcja bakteryjna – objawy i jej leczenie

Bardzo często infekcja wirusowa rozpoczyna się nagle i gwałtownie. Do jej pierwszych objawów zalicza się gorączkę, która wynosi powyżej 38 stopni Celsjusza i do tego dochodzi zaczerwienienie oraz ból gardła. Przy chorobie wywołanej przez bakterie katar jest gęsty, śluzowo-ropny i może nawet przybrać zielony kolor. Natomiast kaszel nie zawsze się pojawia, a gdy już występuje, to jest on mokry. Wśród innych objawów wymienia się nudności, wymioty oraz bóle brzucha. Przebieg tej infekcji jest łagodniejszy niż infekcji bakteryjnej.

Infekcja bakteryjna może pojawić się jako skutek infekcji wirusowej, a wtedy objawy choroby nasilają się, gorączka wynosi powyżej 38 stopni Celsjusza, a katar przybiera kolor zielonkawo-żółty. Takie objawy będą oznaczały atak bakterii, a z tym wiąże się konieczność wprowadzenia innej terapii. Bardzo często przy infekcji bakteryjnej gorączka jest wyższa. Ból gardła połączony z wysoką temperaturą może oznaczać anginę.

Do zakażenia bakterią dochodzi, gdy trafia ona do organizmu. Niektóre bakterie znajdują się w powietrzu, więc, aby doszło do zakażenia, nie trzeba mieć kontaktu z chorą osobą. Są jeszcze bakterie, które trzeba połknąć, aby się nimi zarazić, np. podczas spożywania żywności albo picia wody (salmonella, polio). Natomiast mało jest przypadków, gdy bakterie przenoszą się poprzez kontakt z inną osobą. Różnymi bakteriami można zarazić się przeważnie w miejscach publicznych.

Przy infekcji bakteryjnej najczęściej stosowana jest antybiotykoterapia. O konieczności wprowadzenia antybiotyku decyduje lekarz. Ich nadużywanie może spowodować, że staną się one bezskuteczne. W terapii stosowany jest również syrop wykrztuśny, a także leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe.

Rekomendacje:

Stobnicka A., Górny R. L., Wirusy jako szkodliwe czynniki biologiczne w środowisku pracy biurowej [w:] „Bezpieczeństwo Pracy”, 4/2017.

Naporowski P., Witkowska D., Lewandowicz-Uszyńska A., Gamian A., Zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze towarzyszące pierwotnym niedoborom odporności manifestacją zaburzeń procesów immunologicznych [w:] „Postepy Hig Med Dosw (online)”, 2018.

Zobacz również

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!