Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogZapoznaj się z informacjami na temat kredytu walutowego

Zapoznaj się z informacjami na temat kredytu walutowego

Kategorie:
Artykuły partnerów

Rozważasz zaciągnięcie kredytu walutowego? Koniecznie sprawdź zbiór najważniejszych informacji przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dowiedz się kto obecnie, może zaciągnąć kredyt walutowy, jakie wady i zalety posiada ten produkt bankowy oraz jakie dokumenty przygotować, aby starać się o kredyt walutowy.

kredyt walutowy

Jaka jest definicja kredytu?

Aby zrozumieć, czym jest kredyt walutowy, najpierw należy zapoznać się z definicją kredytu. Definicję tą znaleźć możemy w prawie bankowym. Mówi ona o tym, że kredyt to zobowiązanie udzielane kredytobiorcy przez bank na określony czas, w określonej kwocie oraz na określonych w umowie kredytowej warunkach. 

Kredytobiorca, czyli osoba, która zaciąga kredyt, zobowiązuje się do regularnej spłaty swojego zobowiązania, wydatkowania pieniędzy zgodnie z celem zawartym w umowie kredytowej oraz przestrzegania warunków kredytu. 

Czym jest kredyt walutowy?

Kredyt walutowy to kredyt, który udzielany jest w walucie innej niż ta, która obowiązuje w danym kraju. W Polsce można ubiegać się o kredyt walutowy w walutach takich jak:

  • frank szwajcarski, 
  • funt brytyjski,
  • dolar amerykański, 
  • euro.

Kto obecnie może ubiegać się o kredyt walutowy?

Musisz wiedzieć, że obecnie nie każdy otrzyma kredyt walutowy. Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła zmiany, które pozwalają na zaciągnięcie kredytu walutowego jedynie osobom, które posiadają trwały dochód w walucie kredytu. 

Nowelizacja przepisów została wprowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowego po to, aby zabezpieczyć trwałą i regularną spłatę, jak i obsługę kredytu. Przepisy te wprowadzono również po to, aby już nigdy więcej nie powtórzyła się sytuacja sprzed lat, kiedy to masowo udzielano kredytów we frankach szwajcarskich. 

Jakie dokumenty przygotować starając się o kredyt walutowy?

Starając się o kredyt walutowy, należy przede wszystkim złożyć wniosek o kredyt walutowy. Dodatkowo przygotować należy umowę o pracę lub kontrakt za granicą, zaświadczenie o wysokości dochodów, wyciąg z konta bankowego z ostatnich trzech lub sześciu miesięcy, zeznanie podatkowe z poprzedniego roku oraz potwierdzenie zameldowania w Polsce.

W niektórych przypadkach bank wymagać może również złożenia zezwolenia na pobyt stały za granicą lub zezwolenie na pracę za granicą. Należy również pamiętać o tym, że wszystkie złożone dokumenty muszą zostać spisane w języku polskim. 

Jak obecnie wygląda sytuacja Frankowiczów?

Obecnie coraz więcej osób posiadających kredyt we frankach szwajcarskich zaciągnięty w latach ich masowego udzielania, decyduje się na wstąpienie na drogę sądową i próbę odzyskania swoich pieniędzy. 

Należy pamiętać, że sprawy frankowe są trudne i skomplikowane, dlatego warto, jest wybrać jedną z lepszych kancelarii zajmujących się sprawami frankowymi. Jedną z najlepszych jest Kancelaria Frankowa Częstochowa.  Zatrudnieni w kancelarii pracownicy, dokładnie przeanalizują umowę kredytową, a następnie powiedzą jakie kroki prawne najlepiej jest podjąć w tym przypadku. 

Jakie są wady i zalety kredytu walutowego?

Kredyt walutowy posiada zarówno wady, jak i zalety. Jedną z głównych zalet tego rozwiązania jest z reguły o wiele niższe oprocentowanie kredytu walutowego niż kredytu złotowego. Dodatkowo osoby spłacające kredyt w walucie kredytu likwidują koszt spreadu walutowego. 

Jedną z głównych wad kredytu walutowego jest bardzo mała liczba ofert kredytów walutowych w bankach. Co więcej, aby udzielono kredytu walutowego, kredytobiorca musi posiadać o wiele wyższe oprocentowanie oraz wkład własny niż w przypadku kredytu złotowego.

Zobacz również

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!