Systematyczne wizyty kontrolne u lekarza to klucz w dbaniu o własne zdrowie. Profilaktyka pozwala na wczesnym etapie wykryć ewentualne problemy zdrowotne, gdy leczenie jest najskuteczniejsze. Dowiedz się, jak często należy badać się u lekarza i od czego zależy częstotliwość wizyt w gabinecie lekarskim.
Jak często chodzić do lekarza na kontrolę?
Osoby dorosłe w wieku 20-40 lat powinny odwiedzać lekarza minimum raz na dwa lata, o ile nie cierpią np. na przewlekłe schorzenia. Zalecane jest wykonanie podstawowych badań krwi, takich jak:
- morfologia,
- glukoza,
- cholesterol.
Do kluczowych badań należy pomiar ciśnienia tętniczego i badanie ogólne moczu. Wskazane jest również badanie wzroku i przegląd stomatologiczny minimum raz w roku.
Po ukończeniu 40. roku życia wizyty u lekarza powinny odbywać się przynajmniej raz na rok. Badania należy poszerzyć o EKG, profil lipidowy, poziom kwasu moczowego, funkcje wątroby i nerek. Mężczyznom zaleca się badanie prostaty, a kobietom mammografię i regularne cytologie.
Współczesna medycyna pozwala na wygodne konsultacje z lekarzem, np. gdy nie jest konieczne badanie fizyczne. Czasami wystarczy lekarz online recepta, zwłaszcza jeśli potrzebujemy kolejnej recepty na regularnie przyjmowane leki. Przed skorzystaniem z takiej możliwości należy jednak odpowiednio wcześniej odwiedzić lekarza w gabinecie.
Jak postępować w przypadku chorób przewlekłych?
Osoby borykające się z chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem, astmą czy chorobami tarczycy powinny być pod stałą opieką lekarską. Wizyty kontrolne w takich przypadkach należy planować co 3-6 miesięcy.
Poza regularnymi badaniami laboratoryjnymi kluczowe działania to:
- ocena skuteczności leczenia,
- ewentualne dopasowanie dawek leków do aktualnego stanu zdrowia pacjenta.
Kobiety w ciąży i dzieci – kiedy na kontrolę?
Kobiety w ciąży muszą odwiedzać lekarza regularnie, według kalendarza badań prenatalnych. Zwykle jest to co 4 tygodnie, natomiast pod koniec ciąży nawet raz w tygodniu. Systematyczne kontrole pozwalają wnikliwie monitorować rozwój płodu i zdrowie przyszłej mamy.
Dzieci i młodzież należy regularnie zabierać do lekarza na wizyty kontrolne. W pierwszym tygodniu życia co kilka miesięcy, a później minimum raz do roku. W okresie dorastania kontroluje się rozwój fizyczny, słuch, wzrok, wagę i postawę dzieci.
Wcześniejsza wizyta u lekarza – o tym musisz wiedzieć
Jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy, nie czekaj na zaplanowaną wizytę u lekarza. Oto kilka przypadłości, które powinny zapalić w naszej głowie tzw. czerwoną lampkę:
- nagła utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny,
- duszności,
- niespodziewany silny ból,
- zmiany skórne,
- pogorszenie samopoczucia,
- zaburzenia snu.
W takich przypadkach konsultacja musi odbyć się jak najszybciej. Podczas wizyty lekarz będzie mógł ocenić, czy potrzebna będzie dalsza diagnostyka.
Kolejne niepokojące sygnały to dolegliwości psychiczne, takie jak wypalenie zawodowe, lęk, depresja i przewlekły stres. Wymagają one kontaktu z lekarzem i być może rozpoczęcia terapii. Pamiętaj, że regularne wizyty u lekarza to inwestycja nie tylko w lepsze zdrowie, ale też dłuższe życie.
Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa
Najnowsze artykuły

Femboy i Tomboy: Przewodnik po ekspresji płciowej bez tabu

Jak rozmawiać w związku, żeby się zrozumieć? Praktyczne wskazówki

Etapy psychiki po rozwodzie i praktyczne wskazówki, jak żyć po rozwodzie
