Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogJak dieta ketogeniczna wpływa na zdrowie psychiczne?

Jak dieta ketogeniczna wpływa na zdrowie psychiczne?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Produkty ketogeniczne w diecie ketogenicznej – jakie mają znaczenie?

Do redukcji wagi można przyczynić się na wiele różnych sposobów, stosując głównie dietę. Ta powinna być dopasowana do organizmu i oczekiwań osoby, która z tymi kilogramami zamierza walczyć. Jedną z popularnych w ostatnim czasie jest dieta ketogeniczna.

Co to dieta ketogeniczna?

dieta keto

Zanim wyjaśnimy, jakie produkty ketogeniczne należy spożywać albo jakich unikać, zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest ta dieta. Dieta ketogeniczna wyróżnia się bardzo niską zawartością węglowodanów, średnią zawartością białka oraz wysoką zawartością tłuszczu. Należy mieć na uwadze to, że istnieje kilka odmian tej diety, ale w najpopularniejszej wersji 70-80% kalorii pochodzi od tłuszczów, 20-25% z białek, natomiast 5-10% z węglowodanów. I tej zasady planując codzienne posiłki, trzeba się ściśle trzymać. W diecie ketogenicznej organizm skutecznie pozbywa się zapasów glikogenu, co wynika z ograniczenia spożycia węglowodanów. Organizm wyczerpując już zasoby glukozy, zaczyna doszukiwać się innych źródeł energii i tym sposobem zaczyna wykorzystywać tłuszcze. Wówczas wątroba doprowadza do rozkładu kwasów tłuszczowych i produkuje ketony. Ketony są nowym źródłem energii dla organizmu. O zaletach diety ketogenicznej można wypowiadać się długo. Na pewno jej zaletą są naukowo potwierdzone korzyści zdrowotne. Należy również podkreślić, że dieta ma bardzo dobry wpływ na funkcje mózgowe, jasność myślenia, a także na koncentrację.

Warto jednocześnie nadmienić, że dieta ketogeniczna jest bezpieczna. Ważne jest, tylko aby stosować ją poprawnie, a więc zgodnie z jej założeniami, zasadami. Nierzadko mówi się, że ma ona dobry wpływ na różne choroby, jak chociażby padaczka, cukrzyca albo schorzenia neurodegeneracyjne.

Czego unikać w przypadku diety ketogenicznej?

Będąc na diecie ketogenicznej, trzeba unikać pewnych produktów. Wśród nich jest na pewno cukier oraz wszystkie te produkty, które go zawierają, a więc na przykład ciastka i torty, napoje gazowane oraz soki z kartonów. Wyklucza się również niskotłuszczowe produkty mleczne, chleb, bułki, makarony i pizze. W diecie ketogenicznej nie może być fasoli i innych warzyw strączkowych, ryżu i pszenicy, a także warzyw z ziemi zawierających skrobię. Nie można jeść większości owoców, za wyjątkiem jagód, malin oraz truskawek. Jednak wszystko to w bardzo umiarkowanych ilościach. Nie wolno spożywać również niezdrowych tłuszczy, typu trans. Zdrowe tłuszcze są wskazane. Najzdrowsze są tłuszcze nasycone. Jakie są jeszcze założenia diety ketogenicznej? O tym poniżej.

Dieta ketogenna, czyli co jeść?

Według twórców diety ketogenicznej tłuszcz wcale nie prowadzi do przyrostu tkanki tłuszczowej. Trzeba tylko odstawić niezdrowe tłuszcze. Zasady diety ketogenicznej są w zasadzie proste. Osoby, które się na nią zdecydowały, powinny spożywać tłuste mięsa, tłuste ryby, olej kokosowy oraz inne oleje. Może to być olej sezamowy, z oliwek, z awokado. W diecie tej nie może również brakować masła (masło kokosowe), śmietany i orzechów. Dopuszczalne owoce to awokado, a warzywa to brokuły, papryka, pomidory i ogórki. Przygotowując się do stosowania diety keto, warto dobrze prześledzić, co można jeść, czego nie. Dieta ketogeniczna jest popularna, dlatego z łatwością można znaleźć jej zasady, jak i listę produktów, które można spożywać.

Z uwagi na coraz większą popularność diety ketogennej, można bez problemu znaleźć sklep, który oferuje specjalne produkty keto, jakie są zalecane w tym przypadku. Zarówno osoby na diecie, jak i nie, mają trudności w przygotowywaniu wartościowych posiłków. Warto więc zapoznać się z asortymentem sklepu BeKeto, w którym można dostać mnóstwo smacznych i zgodnych z tą dietą produktów. Wśród nich znajdują się batoniki, czekolady oraz rozmaite suplementy. Każdy, kto jest na diecie ketogenicznej, znajdzie tu coś dla siebie.

Przykładowy jadłospis dla osób stosujących dietę ketogeniczną, wygląda następująco:

  • jajecznica na boczku, kawa czarna ze śmietanką
  • orzechy z bitą śmietaną
  • smażona ryba, np. dorsz oraz sałatka z tuńczyka, z sałatą, pomidorem i majonezem
  • sałatka z awokado
  • gęś pieczona w sosie śmietanowym ze smażonymi brokułami

Dieta keto jak widać, nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy tak naprawdę nauczyć się jej zasad. Niektórzy mówią, jedz tłuszcz, a będziesz tracił na wadze. Tak do końca nie jest. Trzeba przede wszystkim wiedzieć, jakie tłuszcze jeść, czy ma to być tłuszcz zwierzęcy, czy może roślinny. Trzeba więc dobrze zapoznać się z dietą, a za danymi rozejrzeć się tylko w pewnych źródłach. Czasem zdarza się, że ktoś odradza picie mleka kokosowego, co jest błędem. Chcąc spalać tłuszcz, trzeba przede wszystkim odpowiednio się do tego wszystkiego nastawić. Ważne jest też, aby spożywać na przykład wysokiej jakości mięso. To nie jest tak, że każde mięso będzie dobre, byle tłuste. Jeśli ktoś ma duże braki i wątpliwości co do tej diety, powinien naprawdę dobrze ją poznać, a wówczas jej zalety wyklarują się same. Mimo wielu zalet, jeszcze nie wszyscy są przekonani do tej metody odchudzania. A szkoda, bo wiążą się z nią duże korzyści, chociażby dla zdrowia psychicznego.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!