Strona głównaBlogJak dobrze wejść w Nowy Rok? Sylwestrowe — i nie tylko — porady

Jak dobrze wejść w Nowy Rok? Sylwestrowe — i nie tylko — porady

Autor:
Opublikowano:26.12.2023
Kategorie:
Artykuły partnerów

Nowy Rok to nie tylko czas szampańskiej zabawy, ale przede wszystkim podsumowań, refleksji i przemyśleń, a także tworzenia nowych planów i postanowień. Nieważne, czy zaliczasz się do grona miłośników imprez do białego rana, czy też spędzasz Sylwestra w samotności — zatrzymaj się na chwilę i zadbaj o to, by w Nowy Rok wejść z nową, dobrą energią. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Jak dobrze wejść w Nowy Rok?

Podsumowanie roku — zamknięcie kolejnego rozdziału

Zanim zaczniesz obmyślać plany na nadchodzący rok, pochyl się na chwilę nad tym, który właśnie się kończy. Takie podsumowanie to pewien rodzaj porządków: zamykasz stare sprawy i robisz miejsce dla nowych, a przy tym masz możliwość przyjrzenia się swoim działaniom z innej perspektywy. Pamiętaj, by skupić się nie tylko na tym, co nie wyszło, ale przede wszystkim na swoich osiągnięciach. Doceń siebie i pogratuluj sobie za wszystkie sukcesy, a następnie zastanów się, co można ulepszyć i w jaki sposób dążyć do samodoskonalenia. Jak podsumować rok, który właśnie mija? U każdego sprawdzi się inna metoda: jedni zasiadają z kartką papieru i robią szczegółową listę, inni wolą wybrać się na długi i oczyszczający głowę spacer, jeszcze inni najchętniej wykorzystują specjalne mapy myśli. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować kilka różnych sposobów i znaleźć ten, który będzie odpowiadał Ci najbardziej. Możesz także po prostu odpowiedzieć sobie na poniższe 10 pytań:

  • Co było moim największym sukcesem i sprawiło, że czuję dumę?
  • Co było największym wyzwaniem i jak czuję z nim teraz?
  • Co udało mi się zrobić w życiu zawodowym, towarzyskim i prywatnym?
  • Co przyniosło mi największą radość?
  • Jak spędzałam wolny czas i które czynności były dla mnie źródłem największej przyjemności?
  • Które z moich marzeń udało mi się spełnić?
  • W jakich obszarach mojego życia muszę popracować nad sobą i swoim zachowaniem?
  • Które sprawy wymagają odpuszczenia lub domknięcia?
  • Czy są sytuacje, w których zachowałabym się inaczej? W jaki sposób?
  • Jakie nawyki udało mi się pielęgnować, a które chcę zmienić?

To oczywiście przykładowa lista; w Internecie znaleźć można mniej lub bardziej rozbudowane „formularze”, które możesz wypełniać pisemnie lub po prostu wydrukować całą listę i zastanowić się nad każdym punktem. Warto jednak spisywać — chociażby skrótowo — każdą odpowiedź, ponieważ będzie stanowiła świetny materiał do pracy nad noworocznymi postanowieniami.

Noworoczne postanowienia? Tak, ale…

Chyba wszystkim nam zdarzyło się ulec czarowi postanowień noworocznych i stworzyć listę, która pełna była optymistycznych — a często również niewykonalnych — postanowień. Najpierw ambitnie zasiadamy do spisywania zadań, potem trzymamy się swoich postanowień przez kilka tygodni, a następnie… dopada nas proza życia. Jeśli nie chcesz porzucać od razu swoich założeń i planów, zadbaj o to,  by były one realne i możliwe do zrealizowania. Skoro wiesz już, co nie sprawdziło się w ubiegłym roku i nad czym chcesz teraz popracować, pora na sformułowanie nowych celów. Postanowienia noworoczne powinny być konkretne, ponieważ zbyt ogólne po prostu rozmyją się w czasie, ale jednocześnie na tyle realne, by drobne odstępstwa nie powodowały poczucia winy czy zniechęcenia. Zamiast ruszać na siłownię 1 stycznia i potem walczyć przez tydzień z zakwasami, zapisz na swojej liście postanowień znalezienie trenera personalnego oraz ulubionej formy ruchu, a także wprowadzenie regularnych (np. 3 x w tygodniu) treningów. To samo dotyczy na przykład diety. Nie zaczynaj głodówki zaraz po powrocie z sylwestrowych szaleństw, a zamiast tego zrób wszystkie niezbędne badania, skonsultuj się z dietetykiem i ustal realny cel dietetyczny. Pamiętaj, że czasem lepiej zaplanować mniej, niż stworzyć kilkudziesięciopunktową listę pełną postanowień, które porzucisz jeszcze przed nadejściem wiosny.

Świętuj nadejście Nowego Roku — tak, jak lubisz!

Nie zmuszaj się do celebrowania nadejścia Nowego Roku, jeśli nie przepadasz za szalonymi imprezami do białego rana — w końcu Sylwester powinien być przyjemnym momentem w roku. Równie dobrze możesz spędzić go na swojej kanapie przed telewizorem lub na długim spacerze. A może po prostu położysz się tego dnia wcześniej do łóżka? Jeśli tak, przygotuj zawczasu piękne życzenia noworoczne dla bliskich i zaszyj się pod kołdrą z książką lub filmem i przekąskami. Nie ma nic gorszego niż wyczekiwanie na nadejście północy tylko po to, by wypić lampkę szampana i jak najszybciej ulotnić się z imprezy. A może wręcz przeciwnie — jesteś prawdziwym lwem salonowym i nie wyobrażasz sobie Sylwestra bez balowania do białego rana? Jeśli tak, pora przejrzeć suknie wieczorowe i znaleźć wyjątkową kreację na ten wyjątkowy wieczór. Nie katuj się intensywnymi treningami czy restrykcyjną dietą ani w Sylwestra, ani w Nowy Rok (no, chyba że po prostu to lubisz). Daj sobie czas na świętowanie i odpoczynek, a w nadchodzący rok wejdziesz ze zdwojoną energią. Niech to będzie moment zamknięcia starego rozdziału i nadejścia nowego — jak najlepszego!

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Pokonaj nerwicę: Objawy nerwicy, rodzaje, diagnoza, leczenie

Pokonaj nerwicę: Objawy nerwicy, rodzaje, diagnoza, leczenie

03.12.2024
Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł