Jod to pierwiastek dość znany, już nawet wśród dzieci. Wycieczki nad morze i spacery po plaży – nawet w trudną, wietrzną pogodę – argumentowane są zawsze koniecznością wdychania jodu. Ile jest w tym prawdy? Czy jod rzeczywiście znajdziemy na nadmorskich plażach? Jak jod wpływa na ludzki organizm i czy możemy samodzielnie wytworzyć ten pierwiastek?
Dlaczego człowiekowi potrzebny jest jod?
Jod jest bardzo ważnym dla człowieka pierwiastkiem. Ma ogromny związek z pracą tarczycy i jest potrzebny do produkcji dwóch głównych hormonów: T3 oraz T4. Z kolei hormony tarczycowe mają wpływ na niemal każdą tkankę ludzkiego organizmu. Hormony te m.in. działają pobudzająco na serce, regulują procesy metaboliczne, a także mają znaczenie dla odpowiedniej pracy mózgu i to już w przypadku płodu. Dlatego ten pierwiastek jest tak ważny dla kobiet w ciąży i dla odpowiedniego rozwoju ich dzieci. Hormony tarczycy są ważne również dla prawidłowego działania hormonów płciowych.
Przy niedoborach jodu często tworzą się tzw. wole, które są wynikiem powiększenia tarczycy, która większą powierzchnią chce pobrać więcej jodu z krwiobiegu. Pierwsze objawy niedoboru jodu mogą również powodować zmęczenie, zaburzenia funkcji metabolicznych i rozrodczych, osłabienie, suchą skórę.
Gdzie jodu jest najwięcej?
To odpowiedź na pytanie o to, czy rzeczywiście sensowne są nadmorskie spacery i czy to właśnie tam jodu znajdziemy najwięcej. Rzeczywiście tak jest. Na terenie ok. 200-300 metrów od linii brzegowej w powietrzu utrzymuje się duża zawartość jodu. Znajdziemy go również w pożywieniu pochodzącym z morza, m.in. rybach, owocach morza i algach. Te ostatnie najczęściej spożywamy w postaci skoncentrowanego suplementu.
W ramach programu walki z niedoborem jodu w Polsce pojawiła się również jodowana sól. To jeden ze sposobów na dostarczenie jodu do organizmu – poprzez używanie najpopularniejszej przyprawy. Do diety warto również włączyć pożywienie morskie. Wśród ryb z dużą zawartością jodu znajduje się m.in. dorsz i mintaj. Suplementy diety zawierające algi to także dobra droga do tego, by w organizmie znalazła się odpowiednia ilość jodu.
Czy ludzki organizm wytwarza jod?
Jod nie jest syntetyzowany w organizmie człowieka. Jedyny sposób, by uniknąć niedoborów, to dostarczanie go z zewnątrz. Jedna z możliwości to wchłanianie jodu poprzez układ oddechowy. Jod jest wówczas absorbowany z powietrza. Może mieć to miejsce jedynie na terenach nadmorskich lub oceanicznych, inne miejsca są w jod bardzo ubogie. Jod można dostarczyć także przez pożywienie lub odpowiednią suplementację. W jelitach jod jest wchłaniany do krwi. Wraz z nią jest stamtąd transportowany do tarczycy, która pobiera go w odpowiedniej ilości do produkowania hormonów. Nadmiar jodu najczęściej wydalany jest z moczem. Organizm większości ludzi jest w stanie poradzić sobie z nadmiarem jodu, jeśli nie występują żadne choroby autoimmunologiczne. Odpowiednia praca tarczycy z udziałem jodu jest jednym z kluczy do właściwego funkcjonowania organizmu.
Zobacz więcej na https://www.sklepzycia.pl/suplementy-jod