Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogJak przebiega zdjęcie nici chirurgicznych?

Jak przebiega zdjęcie nici chirurgicznych?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Nici chirurgiczne są zakładane pacjentowi w celu szybkiego zasklepienia się rany. Jest to bardzo ważny proces, pomaga bowiem w szybkiej regeneracji tkanki i chroni przed wdaniem się zakażenia. Usunięcie szwów jest jednocześnie zakończeniem leczenia chirurgicznego. Lekarz podejmuje decyzję o zdjęciu nici chirurgicznych dopiero wtedy, gdy nie istnieje już ryzyko ponownego otworzenia się rany lub zagrożenie dalszego gojenia. Wiele osób zastanawia się więc, jak wygląda zdjęcie nici chirurgicznych. Czy jest to bolesny i długi proces?

Jak wygląda zdjęcie nici chirurgicznych?

zdjęcie nici chirurgicznych

Proces zdejmowania nici chirurgicznych zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj szwów został założony przez lekarza. Wbrew pozorom, dostępnych modeli jest bowiem bardzo dużo, a zdjęcie każdego z nich może się różnić. Najczęstszym podziałem, z jakim można się spotkać, są jednak nici wchłanialne oraz niewchłanialne. Jedynie w przypadku tych drugich konieczny jest zabieg, w trakcie którego zostaną one usunięte. Jeżeli chodzi natomiast o szwy wchłanialne, jak sama nazwa wskazuje, rozpuszczają się one w organizmie człowieka.

Mogłoby się więc wydawać, że zakładanie nici wchłanialnych jest dużo korzystniejsze dla chirurga, nie musi on bowiem wtedy wykonywać zabiegu usuwania szwów. Jednak nie można ich stosować w każdym przypadku. W przypadku tkanek, które charakteryzują się dużym napięciem, stosuje się wtedy nici niewchłanialne. Szwy wchłanialne stosuje się również w przypadku wszelkich zabiegów związanych z jamą brzuszną.

Usuwanie nici chirurgicznych — jak wygląda?

Zabieg usuwania nici chirurgicznych nie jest skomplikowanym procesem. Polega on na nacięciu szwów, następnie przy użyciu pęsety są one wyjmowane jedna po drugiej. Zabieg jest błyskawiczny. Przecięcie i wyjęcie każdej nici trwa od kilku do kilkunastu sekund. Dużą zaletą zdejmowania szwów jest to, że na taki zabieg nie trzeba zwykle się rejestrować. Ze względu na małe skomplikowanie zajmuje on bowiem niezwykle mało czasu.

Bardzo ważne jest, aby pilnować terminu zdjęcia szwów. Sam proces gojenia się rany polega bowiem na łączeniu się uszkodzonych tkanek i nawarstwianiu się nowych. W takiej sytuacji szwy mogą być więc trudno dostępne, a czasami nawet niewidoczne. Zabieg zdejmowania nici chirurgicznych może więc znacznie się skomplikować. Ponadto nieusunięte na czas szwy mogą powodować dyskomfort oraz ból u pacjenta. Dlatego tak ważne jest, aby pilnować terminu zdjęcia nici chirurgicznych. Po jakim czasie więc należy udać się na zdjęcie szwów? W przypadku nici wchłanialnych nie jest to konieczne. Z kolei szwy niewchłanialne wymagają wizyty w przychodni w celu ich usunięcia.

Wiele osób zastanawiających się, jak wygląda zdjęcie nici chirurgicznych, zadaje sobie również pytanie, czy jest to proces bolesny. Przy tym zabiegu nie jest konieczne znieczulenie. Nici są bowiem łatwo dostępne, chyba że pacjent zbyt długo zwlekał z ich usunięciem. W takiej sytuacji lekarz może zastosować dodatkowe znieczulenie.

Czy szwy można zdjąć samodzielnie?

Odpowiedź na pytanie, czy z każdymi nićmi należy udać się do pielęgniarki, nie jest taka oczywista. W niektórych sytuacjach, na przykład gdy szwy są łatwo dostępne, lekarz może ustalić termin, w którym pacjent może sam ściągnąć nici chirurgiczne wchłanialne. W tym celu należy dokładnie zdezynfekować powierzchnię zagojonej tkanki. Sam proces należy wykonywać przy użyciu jałowych narzędzi. Nie każdy jednak posiada taki sprzęt. Ponadto usuwając szwy przed lusterkiem, obraz jest odwrócony, co dodatkowo utrudnia zadanie. Lepiej jest więc udać się do pielęgniarki lub lekarza, którzy posiadają doświadczenie i wiedzę na temat zdejmowania szwów chirurgicznych. Zabieg z pewnością przebiegnie sprawnie i bezboleśnie. Ponadto w przychodni pacjent będzie miał do czynienia ze sprawdzonym, jałowym sprzętem, co zmniejszy także ryzyko powstania infekcji.

Sprawdź również maseczki chirurgiczne na madens.pl

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!