Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogJak przeprowadzka wpływa na dziecko?

Jak przeprowadzka wpływa na dziecko?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Pytanie to nurtuje wielu rodziców. W artykule zarysowane są problemy jakie zmiana miejsca zamieszkania może przynieść w rozwoju najmłodszych. Temat jest szeroki. Często przeprowadzka i zmiana szkoły dla dziecka idą ze sobą w parze, a w wielu przypadkach w grę wchodzi zmiana środowiska, związana z przeprowadzką do innego miasta. Wszystkie te zmiany mogą wywołać różne reakcje u dzieci, w zależności od ich wieku. Warto zrozumieć, że przeprowadzka to nie tylko zmiana adresu, ale również nowe wyzwania i emocje.

Spis treści:

Przedszkolak: zbuduj poczucie bezpieczeństwa

Szkolniacy: szukający stabilizacji

Nastolatki: dążenie do niezależności

W jaki sposób zorganizować przeprowadzkę i zminimalizować negatywne emocje u dzieci?

przeprowadzka do innego miasta

Przedszkolak: zbuduj poczucie bezpieczeństwa

Dla dzieci w wieku przedszkolnym przeprowadzka do nowego domu może być trudnym doświadczeniem. W tym wieku dzieci są szczególnie wrażliwe na zmiany. Nagłe porzucenie znanego mieszkania i przemieszczenie się do nowego miejsca może wywołać: niepokój, lęk, poczucie zagubienia.

Przedszkolaki często utożsamiają swoje bezpieczeństwo i komfort z otoczeniem, w którym dorastają. Przeprowadzka może zakłócić tę rutynę.

Problemy, jakie mogą wystąpić u przedszkolaków:

  1. Lęk i niepewność: maluch w wieku przedszkolnym często nie rozumie powodów przeprowadzki i może czuć się zagubiony.
  2. Trudności w nawiązywaniu nowych kontaktów: przeprowadzka do innego domu może oznaczać konieczność zmiany przedszkola, co może być trudne dla dziecka. Musi ono nawiązać nowe relacje z rówieśnikami, a dodatkowo odnaleźć się w nowym domu, zaakceptować go jako miejsce zamieszkania.

Szkolniacy: szukający stabilizacji

Dzieci w wieku szkolnym również odczuwają wpływ przeprowadzki, ale ich reakcje są już inne. Szkolniacy są bardziej świadomi zmian i często starają się dostosować do nowych warunków. Jednak, nie jest tak, że nie pojawiają się wyzwania.

Problemy, jakie mogą wystąpić w wieku szkolnym:

  1. Problemy adaptacji w nowej szkole: przeprowadzka często wiąże się z koniecznością zmiany szkoły. Dla niektórych dzieci może to być trudne, ponieważ muszą pozostawić swoich przyjaciół.
  2. Stres związany z nauką: zmiana szkoły może również wiązać się z nowym programem nauczania, innymi nauczycielami i wymaganiami. To generuje stres związany z przymusem przystosowania się, a u młodszych dzieci szkolnych może pojawić się np. nocne moczenie.
  3. Tęsknota za starym miejscem: dziecko może tęsknić za swoim poprzednim domem, przyjaciółmi i rutyną, co wpłynie na obniżenie nastroju.

Nastolatki: dążenie do niezależności

Nastolatki są bardziej zdolne do radzenia sobie z przeprowadzką, ale nadal mogą pojawić się wyzwania. W tym wieku dążą do niezależności i autonomii, co może wpłynąć na ich reakcje na zmianę miejsca zamieszkania.

Problemy, jakie mogą wystąpić w tym wieku:

  1. Trudności w nawiązywaniu nowych relacji: nastolatki mają swoje grupy przyjaciół i relacje, które są dla nich ważne. Przeprowadzka może oznaczać konieczność pozostawienia tych relacji i próbę nawiązania nowych.
  2. Zmiana szkoły i planów życiowych: przeprowadzka może wpłynąć na plany edukacyjne i zawodowe nastolatka. Mogą pojawić się trudności w dostosowaniu się do nowego systemu edukacji i bunt.
  3. Wzrost niezależności: dla niektórych nastolatków przeprowadzka może być okazją do rozwoju niezależności i samodzielności.

dziecko podczas przeprowadzki

W jaki sposób zorganizować przeprowadzkę i zminimalizować negatywne emocje u dzieci?

Co możesz zrobić, żeby przeprowadzka nie odbiła się na dziecku? Zadbaj o proces adaptacji w nowym miejscu. Wspieraj. Koniecznością są rozmowy, otwartość na różne emocje. Dorośli muszą zrozumieć procesy i dostosować swoje podejście, aby pomóc dzieciom przejść przez ten okres.

Myśl empatycznie. Tak, nowy dom, to nowy wystrój, ale… dla dziecka niekoniecznie. Podczas pakowania zabierz ulubione zabawki czy meble z pokoju.

Nie masz czasu i ochoty na przenoszenie dużych gabarytów? Skorzystaj z firmy przeprowadzkowej. To dobry plan na przyspieszenie całego procesu, szczególnie gdy czeka Was przeprowadzka do innego miasta. Gwarantuje to więcej czasu na pochylenie się nad problemami dziecka.

Rozmawiaj z dzieckiem! O tym jak będzie wyglądać rzeczywistość w nowym domu, dzień przeprowadzki i… pokaż pozytywy. Nowe miejsce to: nowe przyjaźnie, szereg nowych znajomości, większy pokój. Młodsze dzieci wprowadź w temat przez dobrą zabawę i zapoznawaj z nowym miejscem, jak tylko jest to możliwe. Niech dziecko stanie się ważną osobą w przeprowadzce.

Postaraj się przygotować dziecko na wszystkie etapy jakie są niezbędne do zamieszkania w nowym miejscu i zachowania jego poczucia bezpieczeństwa.

Ty przeprowadziłeś się przynajmniej raz w życiu. Twoje dziecko nie ma doświadczenia ze zmianą miejsca zamieszkania, dla niego to kompletnie nowy świat, nie wie „jak to jest”.

Bądź jego przewodnikiem.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!