Strona głównaBlogJak ruch wpływa na nasze samopoczucie psychiczne? Wyjaśniamy

Jak ruch wpływa na nasze samopoczucie psychiczne? Wyjaśniamy

Autor:
Opublikowano:29.04.2025
Zaktualizowano:29.04.2025
Kategorie:
Artykuły partnerów

Regularne ćwiczenia mają ogromny wpływ nie tylko na ciało, ale i na Twój umysł. W jaki sposób wysiłek fizyczny wspomaga Cię pod kątem psychicznym? Oto kilka najistotniejszych informacji.

smarthwatch a trening

Endorfiny – hormony szczęścia a ćwiczenia fizyczne

Wiele osób łączy trening i wszelkiego rodzaju ćwiczenia wyłącznie z poprawą swojej kondycji fizycznej. Owszem, jest to niezwykle istotna kwestia, ale nie warto zapominać o tym, że regularny ruch ma ogromny wpływ także na samopoczucie psychiczne. Wiele osób nie zwraca na to uwagi lub po prostu o tym nie wie. Tymczasem dbanie o siebie pod kątem fizycznym bardzo mocno wpływa na to, co kolokwialnie nazywa się „głową”.

Regularna aktywność fizyczna wspomaga Twój dobrobyt psychiczny na poziomie samych hormonów. Ruch bowiem wspomaga wytwarzanie przez Twój mózg endorfin, nazywanych nie bez przyczyny hormonami szczęścia. Poprawiają one ogólne funkcjonowanie ciała i umysłu, mogą wprowadzać w stan błogości, a nawet euforii, przy okazji podnosząc odporność na ból i zapewniając ogólne poczucie szczęścia.

Co najważniejsze, nie musi być to intensywny wysiłek fizyczny. Możesz biegać, jeździć na rowerze, bawić się ze znajomymi, a nawet spacerować – istotny jest ruch, który trwa co najmniej 30-40 minut. Już taka dawka może mieć bardzo pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie. Jak mierzyć długość ćwiczeń? Pomóc w tym mogą Ci chociażby inteligentne, wygodne smartbandy, które możesz zabrać niemal wszędzie!

Wysoki poziom stresu? Trening naprawdę może Ci pomóc!

Wydzielanie endorfin to tylko jeden z atutów regularnych ćwiczeń fizycznych. Wpływają one bowiem na gospodarkę hormonalną organizmu na jeszcze jeden, godny uwagi sposób. Z pomocą dobranego do swojego poziomu umiejętności i zaawansowania treningu ograniczysz także wytwarzanie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Dzięki temu ruch fizyczny może rozluźniać i uspokajać po trudnym i pełnym nerwów dniu.

Poza tym ćwiczenia uwalniają nie tylko endorfiny, ale również serotoninę i noradrenalinę, które mają właściwości antydepresyjne. To kolejny czynnik, który wpływa na wyciszenie i uspokojenie skołatanych nerwów.

Pomoc w dłuższej perspektywie – jak ruch może poprawić samoocenę?

Każdy trening i ruch fizyczny jest w stanie doraźnie pomóc w kontekście psychicznego samopoczucia. Warto jednak zwrócić uwagę również na to, jak regularne ćwiczenia mogą pomóc Ci także na dłuższą metę.

Przede wszystkim treningi poprawiają równowagę energetyczną Twojego ciała. Możesz mieć więc mniej problemów z sennością i wykonywaniem codziennych zadań. Jeśli do ruchu dołożysz również zdrowe nawyki, jak np. odpowiednie żywienie czy odpowiednia ilość snu, z pewnością zobaczyć również różnicę w swoim wyglądzie. O wiele łatwiej przyjdzie Ci osiąganie celów, takich jak zrzucenie wagi czy uzyskanie wymarzonej sylwetki.

Warto utworzyć plan ćwiczeń, dzięki któremu łatwiej będzie wprowadzić w swoje życie treningową rutynę. Możesz także zacząć liczyć kalorie lub po prostu sprawdzać, co i w jakich ilościach jesz, a także lepiej monitorować stan swojego ciała, np. z pomocą takich urządzeń, jak smartwatche Apple.

Artykuł sponsorowany

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Nieleczony zespół Aspergera. Jakie skutki niesie brak diagnozy i wsparcia?

Nieleczony zespół Aspergera. Jakie skutki niesie brak diagnozy i wsparcia?

05.05.2025
Samiec sigma. Przewodnik po niezależnym wilku samotniku

Samiec sigma. Przewodnik po niezależnym wilku samotniku

04.04.2025
Czy pesymista może być szczęśliwy? Odkryj sposoby na radość z życia!

Czy pesymista może być szczęśliwy? Odkryj sposoby na radość z życia!

27.03.2025
Love bombing a miłość? Jak rozpoznać bombardowanie miłością?

Love bombing a miłość? Jak rozpoznać bombardowanie miłością?

11.02.2025
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł