Strona głównaBlogJak się wyciszyć i w pełni skupić na jednej rzeczy? Wskazówki

Jak się wyciszyć i w pełni skupić na jednej rzeczy? Wskazówki

Autor:
Opublikowano:03.01.2025
Zaktualizowano:03.01.2025
Kategorie:
Artykuły partnerów

W dzisiejszych czasach wokół nas mamy mnóstwo rozpraszaczy, przez co trudno skupić się na jednej rzeczy. Przeszkadzajki w formie telewizorów, smartfonów i innych urządzeń skutecznie utrudniają zebranie myśli. Na szczęście istnieją różne sposoby, aby wyciszyć umysł i skierować uwagę na jedną rzecz. Sprawdź, jak się uspokoić i skoncentrować na danej chwili.

jak się wyciszyć

Postaraj się zrozumieć swój umysł i zadbaj o otoczenie

Pierwszy krok do skupienia to zrozumienie, co powoduje ciągłe rozpraszanie umysłu. Czy to hałasy pochodzące z zewnątrz? A może twój telefon nieustannie wysyła powiadomienia? Być może trapi cię jakaś trudna sytuacja? Przeanalizuj swój dzień i postaraj się zidentyfikować momenty, gdy tracisz koncentrację. Być może wyłapiesz, które momenty wymagają od ciebie szczególnej uwagi i uda ci się nad nimi popracować.

Na zdolność skupiania się wpływa nasze otoczenie. Zadbaj o to, aby miejsce pracy oraz odpoczynku zawsze było dobrze oświetlone, czyste i pozbawione niepotrzebnych przedmiotów. Przeszkadza ci hałas otoczenia? Zainwestuj w słuchawki bezprzewodowe JBL lub innej marki, które mają funkcję redukcji szumu. Dzięki nim możesz stworzyć swoją „bezpieczną przestrzeń” w nawet najbardziej zatłoczonym miejscu.

Mindfulness, priorytety i ograniczenie rozpraszaczy

Mindfulness to technika uważności, która polega na skupianiu się na chwili obecnej. Medytacja i głębokie oddychanie może pomóc w wyciszeniu umysłu, a także zwiększeniu zdolności koncentracji. Wystarczy zaledwie kilka minut dziennie, aby zauważyć pierwsze efekty. Możesz próbować też świadomie rozluźniać kolejne partie ciała, aby odciąć się od zbędnego napięcia i stresu.

Co jeszcze warto robić, aby wyciszyć się i zacząć koncentrować na jednej rzeczy?

  • Twórz listy zadań i ustalaj priorytety, aby skuteczniej zarządzać swoim czasem oraz energią. Wybieraj jedne, najważniejsze zadanie na dany moment i poświęcaj mu pełną uwagę.
  • Wyłączaj powiadomienia na czas pracy, a najlepiej całkiem odłóż telefon na bok.
  • Wieczorem, zwłaszcza tuż przed snem, ogranicz światło niebieskie z ekranów zarówno telefonu, jak i telewizora czy komputera.
  • Określ godziny, kiedy wykonywać będziesz najważniejsze zadania. Najlepiej wybierać takie, gdy twoja energia i zdolność do skupienia są na najwyższym poziomie.

Skuteczne sposoby na wyciszenie natłoku myśli

Warto wprowadzić w życie codzienne rytuały. W ten sposób będziesz mógł wyciszyć umysł i przygotować się zarówno do pracy, jak i odpoczynku. Może być to np. krótka rozgrzewka przed treningiem, kąpiel w wannie pełnej pachnącej piany albo kubek ulubionej herbaty przed czytaniem książki. Możesz też słuchać relaksującej muzyki np. przez głośniki przenośne JBL lub inne. Rytuały powinny być stałe i jak najlepiej dopasowane do twoich potrzeb.

Fundamentami dobrej koncentracji jest regularna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu i zdrowa dieta. Ruszając się, można skutecznie zredukować stres, a także poprawić krążenie i dostarczyć energii. Warto zadbać o pracę mózgu poprzez zdrową dietę, która bogata jest w pełnowartościowe produkty. Niezbędny jest też sen przez 7-8 godzin dziennie.

Oczywiście nie można być w pełni skupionym przez cały czas. Właśnie dlatego ważne są regularne przerwy na regenerację umysłu. Cuda zdziałać może krótki spacer, a nawet kilka minut ćwiczeń oddechowych. Możesz też wyznaczać pauzy w pracy np. na krótką medytację, która pomoże ci się skupić na „tu i teraz”. Pamiętaj, że czas poświęcony na pracę nad sobą to inwestycja, która przyniesie ci długoterminowe korzyści.

Artykuł sponsorowany

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jak składać życzenia urodzinowe? Psychologia, inspiracje, porady

Jak składać życzenia urodzinowe? Psychologia, inspiracje, porady

10.01.2025
Incel: Mimowolny celibat. Przyczyny, skutki i możliwości wsparcia

Incel: Mimowolny celibat. Przyczyny, skutki i możliwości wsparcia

04.01.2025
Miłe powitanie na dzień dobry, miłe słowa �– Psychologiczne porady

Miłe powitanie na dzień dobry, miłe słowa – Psychologiczne porady

27.12.2024
FWB – Friends with Benefits: Co to znaczy?

FWB – Friends with Benefits: Co to znaczy?

26.12.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł