Każdy rodzic marzy, aby jego dziecko było zdrowe. Jak osiągnąć ten cel? Należy zadbać przede wszystkim o prawidłową dietę młodego człowieka. Nie bez znaczenia jest też zapewnienie mu odpowiedniej dawki snu oraz ruchu.
Wpływ diety na zdrowie dziecka
Rodzice często zadają sobie pytanie, jak zadbać o zdrowie swojego dziecka. Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ wpływa na to wiele czynników. Jednym z nich jest dieta – właściwe odżywianie w dzieciństwie i młodości stanowi warunek prawidłowego oraz harmonijnego rozwoju, zapewnia sprawność fizyczną i pozytywnie oddziałuje na zdolności intelektualne, choćby przyswajanie wiedzy, pomaga też zapobiegać poważnym schorzeniom.
Należy zwrócić szczególną uwagę na częstość spożywania posiłków, dobór produktów, ich wartość energetyczną i odżywczą, nawyki oraz zachowania żywieniowe. Pozwoli to uniknąć wielu dolegliwości, z którymi często muszą zmagać się dzieci, np. zaparć. Gdy takie problemy jednak wystąpią, warto skorzystać z nowoczesnych i skutecznych rozwiązań. Jednym z nich są makrogole na zaparcia.
Czym są makrogole i dlaczego warto o nich wiedzieć
Co kryje się pod tą nazwą? Makrogole to wysokocząsteczkowe polimery będące składnikiem preparatów o działaniu osmotycznym i przeczyszczającym. Tego typu związki łączą się z cząsteczkami wody, która w większej ilości dociera do jelit, w efekcie czego następuje zwiększenie objętości stolca, jego zmiękczenie i rozrzedzenie, co z kolei pobudza motorykę okrężnicy, ułatwiając wypróżnianie.
Makrogole na zaparcia, szczególnie przewlekłe, są dobrze tolerowane i bezpieczne. Preparaty przyjmuje się zwykle rano, zaczynają działać już w ciągu 24 godzin od zażycia. W aptekach znajdziemy makrogole 3350, które można podawać już półrocznym niemowlętom. Makrogole dla niemowląt muszą być podawane według instrukcji zawartych w ulotce dołączonej do leku. Preparaty te mogą być stosowane przez dłuższy czas, nie powodując skurczy czy nagłego parcia na stolec.
Inne ważne czynniki wpływające na zdrowie dziecka (ruch, sen, higiena)
Jak dbać o zdrowie swojego dziecka? Oprócz właściwiej diety istotne jest także zapewnienie młodemu człowiekowi odpowiedniej dawki ruchu. Aktywność fizyczna pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, zapewnia właściwy rozwój układu mięśniowo-szkieletowego, stymuluje układ krążenia oraz oddechowy, a także poprawia kondycję psychiczną i sprawność umysłową, np. skupienie czy podzielność uwagi.
Równie ważnym czynnikiem jest sen, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju organizmu, wzmacniający jego odporność.
Na zdrowie dziecka wpływa przestrzeganie zasad higieny, których należy uczyć od najmłodszych lat. Im wcześniej nasza pociecha zrozumie, jak ważne jest mycie rąk czy zębów, tym szybciej uczyni z tego nawyk procentujący na całe życie.
Jak zadbać o odpowiednią dietę dziecka: porady dla rodziców
Prawidłowa, zbilansowana dieta dziecka jest jednym z kluczowych elementów umożliwiających jego optymalny wzrost, rozwój i zdrowie. W jadłospisie młodego człowieka powinno pojawiać się mleko i produkty mleczne: jogurt, kefir, ser żółty (bogate w białko i wapń – pierwiastek niezbędny do budowy kości, zębów i prawidłowego przebiegu wielu przemian metabolicznych), jajka (skoncentrowane źródło cennych składników odżywczych), chude mięso (skarbnica białka, żelaza, witamin z grupy B), produkty zbożowe (kryją błonnik pokarmowy i minerały) oraz ryby (dostarczają nienasyconych kwasów tłuszczowych).
Dieta dziecka powinna być bogata w świeże warzywa: zielone (szpinak, jarmuż, brokuły), strączkowe (fasola, soczewica) i obfitujące w beta-karoten (marchew, dynia, pomidory). Na organizm korzystnie wpływa również spożywanie owoców oraz soków przygotowywanych ze świeżych owoców i warzyw, bez dodatku cukru. W jadłospisie nie może zabraknąć wody – poniżej 6. miesiąca życia źródlanej, później także mineralnej.
Źródła:
- Weker H., Socha P. i in., Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia, Instytut Matki i Dziecka, 2016
- Gaweł E., Romańczuk P., Zaparcia u dzieci – standardy terapeutyczne, Lekarz POZ 4/2021