Strona głównaBlogJakie badania powinni wykonywać mężczyźni?

Jakie badania powinni wykonywać mężczyźni?

Autor:
Opublikowano:06.02.2024
Kategorie:
Artykuły partnerów

Wykonywanie badań profilaktycznych to jeden z najlepszych sposobów, by uniknąć zachorowania na poważne schorzenia cywilizacyjne i nowotwory. Choroby wykryte we wczesnym stadium są łatwiejsze w leczeniu niż te same schorzenia w stadium zaawansowanym. Podstawowe badania profilaktyczne można wykonać ze skierowaniem od lekarza rodzinnego lub prywatnie w zależności od własnych potrzeb. Jakie podstawowe badania profilaktyczne powinni wykonywać mężczyźni? Które z nich są najważniejsze?

1. Najważniejsze badania profilaktyczne

2. Badania dla mężczyzn – które z nich wykonywać raz w roku?

3. Lista zalecanych badań profilaktycznych na nowotwory

4. Badanie prostaty – od kiedy je wykonywać?

Regularne badania profilaktyczne powinno się wykonywać w każdym wieku. Mężczyźni powinni pamiętać o nich już w wieku 20 lat, a po przekroczeniu 35. roku życia nigdy nie powinni rezygnować z możliwości skorzystania z kompleksowej diagnostyki raz w roku. Kilka szybkich i prostych badań krwi, moczu oraz ultrasonograficznych kompleksowo sprawdza ogólny stan zdrowia i wyłapuje pierwsze oznaki wystąpienia choroby. Z pomocą badań można zapobiec rozwojowi nowotworów, cukrzycy, nadciśnienia, chorób nerek i wątroby.

badania dla mężczyzn

Najważniejsze badania profilaktyczne

Profilaktykę zdrowotną powinno się przeprowadzać regularnie w każdym wieku. Panowie poniżej 35. roku życia co najmniej raz w roku powinni wykonywać morfologię i ogólne badanie moczu. Zmiany poziomu hemoglobiny, leukocytów, czy też płytek krwi wskazują na konkretne schorzenia – morfologia krwi jest dzięki temu dobrym wskaźnikiem do przeprowadzenia dalszej diagnostyki. Podobnie jest w przypadku pojawienia się ciał ketonowych, glukozy lub leukocytów w moczu, które wskazują na zapalenie układu moczowego. Takie badania powinno się przeprowadzać w każdym wieku, nawet gdy nie odczuwa się żadnych objawów chorobowych. Wiele chorób może nie dawać objawów, dlatego jedynie diagnostyka krwi, moczu, USG lub inne badanie diagnostyczne jest w stanie je wykryć.

Badania dla mężczyzn – które z nich wykonywać raz w roku?

Kompleksowy przegląd zdrowia mężczyźni powinni wykonywać co najmniej raz na rok. Pakiet badań podstawowych raz na 12 miesięcy można wykonać w korzystnej cenie, a z jego pomocą można wykluczyć wiele chorób układu krążenia, nerek, cukrzycę, a nawet nowotwory. Profilaktykę zdrowotną warto uzupełnić o USG jamy brzusznej, a także badanie w kierunku raka jądra. Dzięki dodatkowej ultrasonografii sprawdza się również wiele funkcji narządów wewnętrznych.

Jeśli w trakcie badań wykryje się początkowe objawy chorób cywilizacyjnych, można leczyć je bez sięgania po leki. Na wczesnym etapie schorzeń cywilizacyjnych z reguły aktywność fizyczna, dieta i porzucenie używek to wystarczające kroki, by zabezpieczyć się przed pogłębianiem choroby. Badania przeprowadzane raz w roku są ważne w szczególności dla mężczyzn, w których rodzinie występowało wiele chorób serca oraz zachorowań na nowotwory związane z mutacjami genetycznymi.

Lista zalecanych badań profilaktycznych na nowotwory

Panowie, którzy są genetycznie obciążeni nowotworami, powinni regularnie wykonywać badania krwi w kierunku markerów nowotworowych. Niepokojące zmiany markerów to sygnał, że w organizmie może rozwijać się rak. W przypadku obciążenia genetycznego można zachorować na raka nawet w młodym wieku, dlatego badania krwi na markery powinno się wykonywać nie rzadziej niż raz w roku. Dzięki nim nowotwór można wykryć na etapie, w którym jego leczenie ogranicza się do wycięcia zmiany bez konieczności stosowania obciążającej chemioterapii.

Lista zalecanych badań profilaktycznych na nowotwory złośliwe zależy od tego, jakim nowotworem obciążony jest konkretny pacjent. Mężczyźni, którzy przeprowadzili testy genetyczne i otrzymali pozytywny wynik testu, powinni zdecydować się na wykonanie pakietu onkologicznego. W skład takiego pakietu wchodzą badania takie jak: GGTP (gamma-glutamylotransferaza), transaminaza ALT i AST, CEA, fosfataza zasadowa ALP, amylaza i lipaza.

Badanie prostaty – od kiedy je wykonywać?

Badania dla mężczyzn obejmują badanie prostaty, które jest w stanie wykryć raka prostaty. Badanie fizykalne u urologa przeprowadza się per rectum, jednak nie wszystkie zmiany da się wykryć w ten sposób. Uzupełnieniem badania w gabinecie urologicznym jest badanie krwi, które umożliwia wykrycie zmian biochemicznych w organizmie związanych z namnażaniem komórek nowotworowych. Badanie prostaty można połączyć z badaniem markerów nowotworowych oraz PSA, PSA wolnego, kreatyniny, mocznika i ogólnego moczu. Niebolesna, nieinwazyjna diagnostyka daje szansę na długie życie w pełnym zdrowiu bez konieczności przeprowadzania długiego leczenia.

Regularne badania diagnostyczne kosztują niewiele, a ich wykonywanie może uratować życie i zdrowie. Nie warto z nich rezygnować i odkładać na później. Niebolesne badanie krwi i moczu raz na 12 miesięcy, uzupełnione o badanie jąder, prostaty i brzucha pozwala rozpocząć leczenie poważnych chorób na wczesnym etapie, co daje szansę na całkowite wyleczenie.

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł